Jak najlepiej ocieplić poddasze nieużytkowe krok po kroku?
Ocieplenie poddasza nieużytkowego jest równie ważne jak ocieplenie innych pomieszczeń. Jednak termoizolacja takiej przestrzeni rządzi się swoimi prawami. W jaki sposób i jakimi materiałami ocieplić poddasze nieużytkowe? Sprawdzamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ocieplenie poddasza nieużytkowego – najlepsze sposoby
Poddasze nieużytkowe nie musi być tak elegancko ocieplone jak pomieszczenia mieszkalne. Mniej ważna jest strona estetyczna a bardziej podstawowa funkcja – zabezpieczenie przed ucieczką ciepła z niższych kondygnacji. Jeżeli jednak chcemy, żeby przestrzeń stanowiła nieogrzewany strych do sporadycznego wykorzystania, to dobrze jest unikać zmniejszania kubatury pomieszczenia. Wówczas przydają się gęstsze materiały o niskiej przepuszczalności ciepła, które można położyć cienką warstwą.
Ważnym plusem jest to, że ocieplenie poddasza nieużytkowego nie musi być tak kosztowne jak ocieplanie dachu nad poddaszem użytkowym. Dlatego dobierając materiał i metodę ocieplenia dobrze jest wziąć pod uwagę aspekt ekonomiczny, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. Idealnym materiałem jest tutaj styropian. Grubość styropianu na poddasze nieużytkowe można dodatkowo zmniejszyć, stosując ten o gęstszej strukturze. Co ocieplamy i jakimi materiałami?
- Ocieplenie stropu
Najpopularniejszym sposobem na ocieplenie poddasza nieużytkowego jest izolacja termiczna stropu. Zwykle wykonuje się ją za pomocą wełny mineralnej lub styropianu. Można też zastosować nadmuch wełny granulowanej np. celulozowej lub mineralnej, granulatu styropianowanego, piankę PUR lub płyty PIR.
Te ostatnie wiążą się jednak z wyższymi kosztami. Ocieplając poddasze nieużytkowe, zwłaszcza od strony stropu, trzeba pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Zapobiega ona gromadzeniu się wilgoci w porze jesienno-zimowej i nadmiernemu nagrzewaniu przestrzeni pod dachem w upały.
- Ocieplenie dachu
Czym ocieplić dach na poddaszu nieużytkowym? Podobnie jak w przypadku stropu, większość inwestorów zdecyduje się na wełnę lub styropian. Ocieplenie dachu, zamiast stropu, pozwala uzyskać dodatkowe miejsce jeżeli pomieszczenie ma być wykorzystane jako nieogrzewany strych. Da też dodatkową izolację jeżeli znajdują się na nim np. przewody systemu rekuperacyjnego.
Ważne jest dobre zabezpieczenie przed powstawaniem mostków cieplnych, zwłaszcza na styku stropu lub dachu ze ścianami niższej kondygnacji.
Jak ocieplić poddasze nieużytkowe – metody
Ocieplenie poddasza nieużytkowego można wykonać samodzielnie, oszczędzając na robociźnie. Niektóre zalecane metody wymagają jednak specjalnego sprzętu.
Ze względu na rodzaj ogrzewanej powierzchni stosuje się kilka metod:
- Ocieplanie stropu drewnianego – strop drewniany na poddaszu nieużytkowym można ocieplić styropianem. Jest to najtańsze rozwiązanie, a materiał najpowszechniej dostępny. Styropian w postaci płyt układamy na całej powierzchni strychu. Żeby zapobiec mostkom cieplnym należy ułożyć drugą warstwę na mijankę (powierzchnie płyt drugiej warstwy zasłaniają styki płyt pierwszej). Grubość styropianu na poddasze nieużytkowe powinna wynosić ok. 20-25 cm, przy lambdzie 0,036 W/(m*K). Styropian grafitowy o lambdzie 0,030 W/(m*K) można ułożyć na grubość 16 cm. Na warstwę ocieplenia można położyć płyty OSB, które utworzą prowizoryczną podłogę. Minusem styropianu jest brak wentylacji i słaba izolacja akustyczna, co może być dokuczliwe przy drewnianym stropie.
Innym sposobem ocieplenia stropu drewnianego jest położenie wełny mineralnej między legarami. Grubość wełny mineralnej w postaci mat powinna wynosić co najmniej 20 cm. Wełna jest materiałem bardziej oddychającym, ale mniej odpornym na wilgoć. Dlatego koniecznie trzeba zapewnić wentylację na takim poddaszu. Istnieją różne rozwiązania wentylacyjne w konstrukcji dachu – od strony okapu i ścian szczytowych.
Dobrą alternatywą jest granulat aplikowany metodą nadmuchu. Minusem tej metody jest niższa gęstość ocieplenia, która sprawia, że trzeba zastosować grubszą warstwę materiału. Granulat zwykle stosuje się na poddaszach, które nie mają być używane. Jeżeli chcemy mieć nieogrzewany strych ocieplony tą metodą, to konieczne jest położenie płyt OSB lub prowizorycznej podłogi.
Ocieplenie na stropie drewnianym montuje się na folii paroszczelnej.
- Ocieplanie stropu betonowego – strop betonowy rzadko jest rozwiązaniem na poddaszach nieużytkowych. Natomiast jest najłatwiejszą powierzchnią do ocieplenia. Można na nim położyć styropian lub wełnę mineralną. Jeżeli będziemy chcieli korzystać z przestrzeni strychu, to można wylać posadzkę z jastrychu. Jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim przy ociepleniu ze styropianu. Jeżeli chcemy mieć jastrych lub wylewkę na wełnie mineralnej, to trzeba wybrać specjalne płyty o odpowiedniej twardości.
Grubość styropianu na poddasze nieużytkowe z betonowym stropem powinna być taka sama jak na stropie drewnianym – 20-25 cm dla styropianu białego i 16 cm dla grafitowego. Podobnie grubość wełny mineralnej.
Folia paroszczelna na stropie betonowym jest potrzebna tylko wtedy, gdy beton nie jest całkiem wyschnięty. Na drugą warstwę ocieplenia kładzie się natomiast folię wiatrochronną.
- Ocieplanie dachu ukośnego, drewnianego – ocieplenie poddasza nieużytkowego może wymagać położenia izolacji na dachu ukośnym. Jest to rozwiązanie droższe, bo na każdy metra kwadratowego powierzchni stropu przypada około 1,30-1,40 metra kwadratowego dachu.
Najlepszym materiałem na dach poddasza nieużytkowego jest wełna mineralna. Montuje się ją od spodu, pod membraną oddzielającą szczelinę wentylacyjną. Grubość wełny mineralnej kładziona na dach skośny będzie wynosiła od 24 do 30 cm. Grubsza warstwa wynika z tego, że dach ukośny jest bardziej narażony na działanie warunków atmosferycznych, wilgoci i upałów. Uzyskanie zalecanego współczynnika przenikania ciepła U wynoszącego około 0,156 W/(m2·K) wymaga lepszej izolacji niż w przypadku stropu.
Izolację dachu ukośnego za pomocą styropianu najlepiej przeprowadzić od zewnątrz, nad krokwiami. Alternatywą jest np. celuloza, którą można wdmuchiwać między krokwiami, zabezpieczając od spodu membraną lub – jak na poddaszach użytkowych – płytą.
Izolacja termiczna poddasza nieużytkowego to ważny etap podnoszenia energooszczędności budynku. Przy obecnych normach jest wręcz konieczne, jako zabezpieczenie przed ucieczką ciepła z pomieszczeń ogrzewanych. Dla mieszkańców to natomiast dobry sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie i komfort cieplny w budynku.
Źródła:
- Anna Okołowska, Ocieplanie poddasza użytkowego i nieużytkowego. Porównanie zakresu prac, https://muratordom.pl/budowa/dach/ocieplanie-poddasza-uzytkowego-nieuzytkowego-porownanie-zakres-prac-aa-Qou8-U6x8-BRKJ.html, dostęp 16.09.2024
- Tomasz Rybarczyk, Ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym, https://ladnydom.pl/ocieplenie-stropu-na-poddaszu-nieuzytkowym, dostęp 16.09.2024
- Radosław Murat, Ocieplenie i wentylacja, https://miesiecznik.murator.pl/dach-i-poddasze/ocieplenie-i-wentylacja_5075.html, dostęp 16.09.2024
- Ocieplenie poddasza nieużytkowego styropianem, https://www.styropmin.pl/ocieplenie-poddasza-nieuzytkowego-styropianem, dostęp 16.09.2024