Jaki materiał wybrać do ocieplenia poddasza?

Podczas ocieplenia poddasza użytkowego będziemy musieli umieszczać materiał izolacyjny pomiędzy przestrzeniami więźby dachowej. Izolacja powinna być bardzo szczelna by uniknąć powstawania mostków termicznych. Dlatego najlepiej sprawdzają się materiały elastyczne, które można łatwo dopasować do nierówności i szczelin poddasza. Warto rozważyć różne rodzaje materiałów i porównać ich koszty korzystając z tego kalkulatora online.

Dobrym rozwiązaniem będzie wełna mineralna,a także ocieplenie poddasza pianką poliuretanową.Piankę nanosi się metodą natryskową, co pozwala na wyeliminowanie wszystkich ewentualnych mostków termicznych. Izolacje natryskowe są stosowane dopiero od niedawna, jednak szybko zyskują nowych zwolenników. W chwili obecnej większą popularnością nadal cieszy się jeszcze ocieplenie poddasza styropianem.Jednak takie rozwiązanie wymaga dużych umiejętności monterskich, a niewłaściwe wpasowanie płyt może się wiązać z większymi stratami energii cieplnej.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Zarówno styropian, wełna mineralna, jak i pianka poliuretanowa są powszechnie dostępne i najczęściej wykorzystywane do ocieplania poddaszy użytkowych. Z pewnością warto zaprezentować ich najważniejsze wady oraz zalety.

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć, jaki jest koszt ocieplenia poddasza, czytaj więcej tu.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną - zalety i wady

Wełna mineralna – zapewnia wysoki stopień izolacji termicznej, a jednocześnie stanowi izolacje akustyczną. Jest najczęściej wybierana do ocieplania poddaszy użytkowych. Najlepiej sprawdza się średnio twarda wełna mineralna o dużej sprężystości. Możemy ją łatwo wpasować we wszystkie szczeliny i trudno dostępne przestrzenie pomiędzy więźbą dachową.

Jedną z największych zalet wełny jest także jej niepalność. Tego typu termoizolacja zabezpiecza też więźbę dachową przed pożarem. Więcej informacji na temat rodzajów wełny mineralnej znajdziesz tu.

Ocieplanie poddasza wełną mineralną świetnie się sprawdza. Ocieplanie poddasza krok po kroku można wykonać samodzielnie
Ocieplenie poddasza - styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną? Zalety i wady

Ocieplenie poddasza styropianem - zalety i wady

Styropian – ocieplenie poddasza styropianem jest rzadziej stosowane. Materiał posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, jednak nie tworzy skutecznej izolacji akustycznej. Łatwo się pali, przez co nie zabezpiecza więźby w przypadku pożaru. Do ocieplenia niektórych poddaszy użytkowych wykorzystuje się sprężysty styropian o niskim współczynniku przenikania ciepła. Styropian sprężysty posiada specjalne nacięcia, które ułatwiają jego dopasowanie do szczelin poddasza.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj produkty grafitowe, których współczynnik przenikania ciepła wynosi jedynie 0,033 W/m2. Jest to bardzo dobry wynik, który sprawia, że ocieplenie poddasza styropianem staje się bardzo skuteczne. A o tym, jak styropian wybrać do ocieplenia poddasza przeczytasz tutaj.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową - zalety i wady

Pianka poliuretanowa – w izolacjach natryskowych stosuje się specjalną piankę poliuretanową. Warto pamiętać, że ocieplenie poddasza pianką poliuretanową jest dość proste i nie wprowadza ryzyka powstania mostków termicznych. Pianka penetruje każdą szczelinę, a po zaschnięciu tworzy skuteczną warstwę termoizolacyjną. Sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku poddaszy o skomplikowanym kształcie więźby dachowej.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących ocieplenie poddasza można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Wypełnij formularz

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zwiększa także wytłumienie akustyczne, stanowi barierę dla wilgoci i nie dopuszcza do powstawania pleśni oraz grzybów. Warto pamiętać, że izolacje natryskowe mogą być stosowane zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz budynku (w drugim przypadku tworzy dodatkową hydroizolację).

Podstawową wadą pianki poliuretanowej jest jej wysoka cena - w porównaniu do innych typów izolacji. Jako wada ocieplenia poddasza pianką pur często wskazywana jest też niska trwałość tego typu materiału. Część fachowców twierdzi, że po 10-15 latach tego typu izolacja kompletnie straci swoje właściwości. Prawda jest jednak taka, że ciężko to ocenić, gdyż jest to produkt stosunkowo nowy i nie wiadomo do końca, jak się utrzyma w naszym klimacie. Entuzjaści pianki poliuretanowej twierdzą, że zarzuty co do jej trwałości są nieprawdziwe. Czy to prawda - przekonamy się za kilkanaście lat.

Więcej informacji o ociepleniu poddasza pianką poliuretanową znajdziesz tu.

Jak ocieplić poddasze krok po kroku?

Ocieplanie poddasza styropianem to świetne rozwiązanie. Styripian jest lekki, jego koszt jest dość niski, a na dodatek jest świetnie termoizolujący, co jest niezwykle ważne w tym przypadku.
Ocieplenie poddasza - styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną? Zalety i wady

Ocieplenie poddasza wykonujemy najczęściej przy użyciu wełny mineralnej. Dlatego poniżej zaprezentujemy dokładną instrukcję montażową wykorzystującą ten materiał termoizolacyjny

  • Krok 1 – dokonujemy dokładnych pomiarów krokwi w świetle, by móc przyciąć materiał termoizolacyjny. Wełna mineralna powinna być docięta z zastosowaniem 1,5 do 2 cm naddatku. Dzięki temu zapewnimy większą sprężystość materiału i sprawimy, że lepiej pokryje trudno dostępne przestrzenie.
  • Krok 2 – na bokach krokwi montujemy wieszaki grzybkowe, które będą stanowiły zaczep dla płyt kartonowo – gipsowych.
  • Krok 3 – układamy pierwszą warstwę izolacji, układając wełnę na ścisk. Zwracamy szczególną uwagę na trudno dostępne przestrzenie. W razie potrzeby możemy je wypełnić pianką poliuretanową.
  • Krok 4 – na czołach krokwi montujemy dodatkowe wieszaki pod płyty kartonowo-gipsowe (typu ES). Rozstaw powinien wynosić ok. 40 cm. Jednak warto zastosować się do wymagań podanych przez producenta płyt kartonowo gipsowych.
  • Krok 5 – Do wieszaków montujemy profile metalowe (najczęściej wykorzystujemy profile typu C). W wieszakach grzybkowych montujemy profile na ścisk. Z kolei w wieszakach typu ES stosujemy wkręty.
  • Krok 6 – układamy drugą warstwę termoizolacji. Dokładnie wypełniamy profile i przestrzenie pomiędzy nimi.
  • Krok 7 – nasze ocieplenie poddasza jest już gotowe. Wystarczy tylko zamontować płyty kartonowo gipsowe i wykończyć skosy poddasza.

Bardziej szczegółową instrukcję, jak ocieplić poddasze znajdziesz tu.

Preferowana grubość termoizolacji w przypadku wełny mineralnej, styropianu i pianki poliuretanowej

Powyżej wskazaliśmy jak ocieplić poddasze wełną mineralną. Opisaliśmy najpopularniejszą metodę polegającą na zastosowaniu dwóch warstw izolacji termicznej (bardzo podobnie przebiega ocieplenie poddasza styropianem). Podczas prac należy trzymać się uniwersalnych zasad dotyczących grubości termoizolacji.

Pierwsza warstwa ocieplenia poddasza

  • W przypadku połaci zabezpieczonych folią wysokoparoprzepuszczalną – grubość powinna być o ok. 2 cm mniejsza niż wysokość krokwi. Szczelina zostanie wypełniona przez drugą warstwę termoizolacji, a folia nie zostanie wypchnięta na zewnątrz.
  • W przypadku połaci zabezpieczonych papą lub folią niskoparoprzepuszczalną – grubość powinna być o ok. 3 do 6 cm mniejsza niż wysokość krokwi. Szczelina między pierwszą, a drugą warstwą termoizolacji pozostanie pusta. Dzięki temu pozostawimy przestrzeń wentylacyjną, która jest w tym wypadku niezbędna.

Druga warstwa ocieplenia poddasza

  • jej grubość wynosi zazwyczaj od 8 do 12 cm. Dobieramy ją w taki sposób, aby łączna grubość obu warstw wynosiła około 25 cm (lub powyżej 30 w przypadku domów pasywnych).

Czy ocieplenie poddasza można wykonać samodzielnie?

Tak można, jednak nie jest to zalecane. Powyżej wskazaliśmy jak ocieplić poddasze, jednak pamiętajmy, że prace wymagają dużego doświadczenia i wiedzy. Nieumiejętne ułożenie materiału termoizolacyjnego może spowodować powstawanie mostków termicznych. To z kolei znacznie zmniejszy walory termoizolacyjne całego ocieplenia.

Alternatywą dla termoizolacji z wełny mineralnej i styropianu są izolacje natryskowe, które charakteryzują się szybkością, a także łatwością montażową. Musimy jednak pamiętać, że izolacja poddasza pianką poliuretanową wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Stawki wykonawców nie są już takie duże. Zatem warto wynająć sprawdzoną ekipę, która udzieli nam kilkuletniej gwarancji. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze ocieplenie poddasza zostanie wykonane w sposób prawidłowy.

ikona podziel się Przekaż dalej