Jak ocieplić poddasze? Czy jedna metoda jest lepsza od innych
Jeśli izolacja poddasza – niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń nieużytkowa, czy przystosowana do funkcji mieszkalnych – będzie niewystarczająca, zimą można spodziewać się straty od 15% do nawet 30% ciepła generowanego przez system centralnego ogrzewania. Latem natomiast poddasze staje się niemal nie do wytrzymania, przypominając rozgrzaną saunę, a podczas wiatru czy burzy przeciągi wypełniają przestrzeń pod dachem. Odpowiednia izolacja skutecznie chroni zarówno przed zimowym chłodem, jak i letnim upałem. Wystarczy zadbać o właściwe zaizolowanie połaci dachowych, aby zmniejszyć koszty ogrzewania zimą i poprawić komfort użytkowania pomieszczeń pod skośnym dachem przez cały rok.
Z tego artykułu dowiesz się:
Metody ocieplania poddaszy
O tym, jak ocieplić poddasze decyduje przede wszystkim konstrukcja dachu. Do najczęściej stosowanych metod izolacji termicznej należą:
- ocieplenie międzykrokwiowe – warstwę materiału izolacyjnego umieszcza się między krokwiami, tworzącymi konstrukcję dachu. Jest to tradycyjna metoda ocieplenia poddasza nieużytkowego i zagospodarowanego, możliwa do wykonania również przez doświadczonych majsterkowiczów.
- ocieplenie podkrokwiowe – w tym wypadku materiał termoizolacyjny zostaje umieszczony pod krokwiami. Daje możliwość estetycznie i szczelnie zaizolować dach, ukrywając samą konstrukcję. Ten sposób ocieplenia poddasza również leży w zasięgu ręki obytego w pracy z wełną mineralną i płytami gipsowo-kartonowymi amatora.
- ocieplenie nakrokwiowe – metoda mało jeszcze powszechna, chociaż godna polecenia, ponieważ daje możliwość stworzenia jednorodnej i szczelnej warstwy termoizolacyjnej, eliminującej mostki termiczne w dachu. Ze względu na bardziej złożoną technologię, wymaga wykonania raczej przez fachową ekipę niż przez majsterkowicza.
O czym trzeba pamiętać, ocieplając poddasze
Koszt ocieplenia domu to nie tylko wydatki na izolację ścian, ale też na zabezpieczenie poddasza przed utratą ciepła. Ocieplenie poddasza watą szklaną albo wełną mineralną z zastosowaniem metody międzykrokwiowej jest sprawdzone i dopracowane od lat. Zastanawiając się nad tym, jak ocieplić poddasze trzeba zwrócić uwagę na dwa punkty:
- Dach musi wypuszczać wilgoć na zewnątrz, a więc być paroprzepuszczalny. Jeśli tak nie jest i pod pokryciem dachowym, na przykład dachówką, znajduje się warstwa materiału nieprzepuszczalnego, między nim i ociepleniem mogą powstać uszkodzenia od wilgoci. Pomóc może dodatkowa warstwa wentylacyjna.
- Jeżeli krokwie dachu nie są dostatecznie grube, aby zmieściła się koło nich warstwa ocieplenia, należy je zdublować kantówkami o odpowiednim wymiarze. Osiągnie się w ten sposób optymalny współczynnik przenikania ciepła przy łącznej grubości ocieplenia co najmniej 16 cm.
Rodzaje materiałów termoizolacyjnych
Odpowiedź na pytanie, czym ocieplić poddasze, nie jest dzisiaj jednoznaczna. Do wyboru są dostępne na rynku różne materiały izolacyjne, m.in.:
- wełna mineralna skalna – do produkcji tego termoizolatora wykorzystuje się różne rodzaje skał, jak na przykład dolomit, wapień, skalenie i diabaz. Włókna w płytach i matach wełny mineralnej skalnej są ułożone w sposób rozproszony. Jako wełna na poddasze ma doskonałe właściwości izolacji cieplnej - współczynnik przewodności cieplnej jest niski i wynosi od 0,035 do 0,05 W/(m*K). Jest odporna na pleśń. Gęstość wełny mineralnej skalnej waha się od 30 do 220 kg/m3. Wełną mineralną można doskonale ocieplić dach, a jej cena wynosi ok. 11-13 zł/m2 przy grubości 15 cm. Cena grubszej wełny jest wyższa: 20-30 zł/m2.Wełna mineralne skalna to wybór wart rozważenia.
- wełna mineralna szklana – ta wełna mineralna jest produkowana podobnie jak wełna skalna, z tym że surowcem wyjściowym jest piasek kwarcowy oraz pochodząca z recyklingu stłuczka szklana. Włókna w płytach i matach są ułożone prawie równolegle. Gęstość wełny szklanej wynosi od 15 do 150 kg/m3. Wełna na poddasze tego rodzaju ma nawet nieco lepszy współczynnik lambda, który wynosi 0,032 do 0,04 W/(m*K). Cena za metr kwadratowy wynosi również ok. 11 zł (tej samej grubości). Ocieplenie poddasza watą szklaną i skalną stanowi podobny wydatek.
- styropian – jest to polistyren ekspandowany (EPS), który powstaje przez spienienie tworzywa, a następnie cięcie na płyty o różnych grubościach. Gęstość styropianu wynosi od 15 do 60 kg/m3, a współczynnik świadczący o doskonałej termoizolacji – 0,032 do 0,04 W/(m*K). Zwykły styropian ma znaczną nasiąkliwość oraz wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.
- styrodur – inaczej mówiąc polistyren ekstrudowany (XPS), który w przeciwieństwie do styropianu jest wyciskany w postaci gotowych, gładkich płyt. Jest lekki, wytrzymały i ma niską nasiąkliwość. Gęstość styroduru wynosi 25 do 50 kg/m3, natomiast właściwości izolacyjne są w porównaniu ze styropianem nawet nieco lepsze: 0,023-0,04 W/(m*K). Na pytanie, jak ocieplić poddasze, styropianem czy styrodurem, odpowiedź brzmi: raczej styrodurem. Chociaż cennik wskazuje tutaj wyższe wartości, niż w przypadku styropianu, to jednak droższa wersja ocieplenia pozwoli obniżyć koszty ogrzewania w przyszłości.
- płyty poliizocyjanuratowe PIR – materiał termoizolacyjny o bardzo korzystnym współczynniku przewodzenia ciepła, równym ok. 0,022 W/(m*K). Cennik tych płyt zależy od grubości i wykończenia; ogólnie waha się od 70 do 85 zł/m2.
- pianka PUR – materiał wytwarzany za pomocą agregatu na placu budowy i nakładany na izolowane powierzchnie w bardzo krótkim czasie. Zaletą pianki PUR jest możliwość ocieplenia poddasza o skomplikowanej formie więźby dachowej. W tym wypadku koszt wyniesie 50-150 zł/m2.
Koszt ocieplenia domu, nie tylko poddasza, to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwota pozornie wysoka, zwraca się jednak stosunkowo szybko w postaci redukcji kosztów ogrzewania, nie mówiąc o komforcie mieszkania.
Kolejność czynności przy ocieplaniu poddasza
Dobrze wykonana izolacja poddasza to nie tylko oszczędność kosztów ogrzewania dochodząca do 25%, ale również zapewnienie komfortowej temperatury ok. 24°C we wnętrzu, kiedy na zewnątrz panuje ponad trzydziestostopniowy upał. Izolację termiczna wykonuje się krok po kroku:
- Pomiar krokwi i odstępów między nimi.
- Przycięcie materiału izolacyjnego (zwykle wełny mineralnej) na pasy o szerokości ok. 2 cm większej niż rozstaw krokwi; sprężyste pasy same utrzymają się między krokwiami.
- Ułożenie pierwszej warstwy ocieplenia między krokwie na lekki wcisk.
- Przygotowanie stelażu dla drugiej warstwy.
- Ułożenie drugiej warstwy izolacji pod krokwiami oraz wypełnienie profili.
- Przymocowanie folii paroizolacyjnej oraz zaklejeni szwów i ewentualnych uszkodzeń.
- Zamontowanie wykończającej warstwy płyt gipsowo-kartonowych.
Wentylacja dachu wymagana
Ważną sprawą decydującą o efektywności ocieplenia poddasza jest zachowanie ciągłości izolacji. Układając materiał nie wolno pozostawiać między płytami nawet najmniejszej luki. Skuteczne wyeliminowanie powstałych na krokwiach mostków termicznych daje połączenie ocieplenia międzykrokwiowego z podkrokwiowym. Nie można przy tym zapomnieć o właściwej wentylacji dachu. Jeżeli wilgoć z domu nie zostanie wyprowadzona na zewnątrz, szybko pojawi się pleśń. Dlatego pierwszym krokiem przy ocieplaniu poddasza jest prawidłowe ułożenie folii paroprzepuszczalnej.