Jak ocieplić poddasze wełną mineralną? Schemat krok po kroku
Ocieplenie poddasza wełną daje gwarancję skutecznej i wytrzymałej izolacji od zmiennych temperatur na zewnątrz. Dodatkowo wełna mineralna dobrze tłumi dźwięki. W jaki sposób przeprowadzić ocieplenie poddasza przy pomocy wełny? W jakiej postaci jest sprzedawana wełna i jak z niej korzystać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje wełny mineralnej
Ocieplenie poddasza jest konieczne z różnych powodów. Poprawia komfort cieplny w domu, zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Poza tym dobrze wykonana izolacja, wraz z odpowiednią wentylacją, zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Dzięki temu nie powstaje tzw. punkt rosy – czyli temperatura powierzchni, w której skrapla się wilgoć zawarta w powietrzu.
Z jakich surowców powstaje wełna mineralna?
Wełną lub watą mineralną nazywa się włókna szklane lub skalne, uzyskane w procesie obróbki w wysokich temperaturach. Tak uzyskany materiał łączy się w granulat, maty lub płyty utwardzane laminatem, które można zastosować na ścianach, suficie i podłogach. Wata do ocieplenia może mieć różne parametry, zależnie od przeznaczenia. Najistotniejsza jest lambda wełny, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Ocieplenie poddasza wełną mineralną skutkuje też ograniczeniem hałasu między strychem a pokojem.
Istnieje wiele rodzajów waty do ocieplenia, ale najczęściej używa się mineralnej szklanej lub skalnej. Jakie są różnice?
- Wełna mineralna skalna – powstaje w wyniku przeróbki skał (bazalt, wapień, dolomit) w bardzo wysokich temperaturach (ok. 1500°C). Jest bardziej sprężysta i wytrzymała na obciążenia, dlatego umieszcza się ją tam, gdzie podłoga będzie obciążana bardziej niż zwykle lub obciążenia będą się powtarzały stale. Wełna skalna lepiej zachowuje też właściwości izolacyjne po zamoczeniu. Jednocześnie jest ona nieco droższa i cięższa od wełny mineralnej. Sprzedawana w postaci mat, płyt, granulatu i otuliny.
- Wełna mineralna szklana – jest zrobiona ze stopionej i zwłóknianej mieszaniny szkła i piasku. Powstaje w nieco niższej temperaturze (1000°C). Ma nieznacznie mniejsze zdolności powracania do dawnego kształtu, więc jest mniej odporna na obciążenia. Za to jako lżejsza może być bez problemu stosowana nawet przy lekkich konstrukcjach drewnianych. Sprzedaje się maty, płyty i strzępki. Wełna szklana jest tańsza i ma trochę lepsze właściwości termoizolacyjne.
Jaka wełna na poddasze będzie najlepsza? To zależy od potrzeb. W przypadku zwykłych domów jednorodzinnych zwykle wybiera się wełnę szklaną. Głównie ze względu na cenę.
Lambda wełny mineralnej wynosi od 0,030 do 0,045 W/mK, przy czym wełna skalna nie ma niższej niż 0,034. Lambda wełny szklanej może osiągać niższe wartości. Jest to skutek specyficznych technik, używanych do produkcji tych dwóch materiałów.
Jaką formę waty do ocieplenia wybrać?
1. Strop drewniany
Wełna mineralna do poddaszy powinna być elastyczna. W przypadku ocieplania stropów drewnianych umieszcza się ją między dolnym stelażem czy sufitem podwieszanym a poziomem podłogi na strychu. W tym przypadku wata do ocieplenia powinna mieć postać elastyczną np. maty. Jeżeli zdecydowaliśmy się na watę skalną, to można skorzystać z granulatu, który dość szczelnie wypełni wszystkie zakamarki stropu.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie waty w płytach, które zarazem będą stanowiły podstawę dla sufitu. Izolacja poddasza nieużytkowego może się obyć samymi strzępkami, którymi wypełnimy powierzchnię przez wdmuchiwanie lub wysypanie. Strop drewniany ma bardzo specyficzną strukturę. Zupełnie inaczej będzie się układać ocieplenie na stropie betonowym.
2. Strop betonowy
Jaka wełna na strop betonowy? Izolacja poddasza ze stropem betonowym polega na ułożeniu materiału bezpośrednio na betonie. W tym przypadku można zastosować maty z wełny skalnej, ale łatwym i praktycznym rozwiązaniem są też płyty. Zwykle wełnę układa się w dwóch warstwach. Górną warstwę można przykryć folią wiatroizolacyjną. Przyda się to szczególnie na poddaszach nieużytkowych.
Jeżeli nie wiemy jaka wełna na poddasze będzie najlepsza w naszym przypadku, to najlepiej skonsultować sprawę z firmą lub ekipą, której powierzymy wykonanie usługi. Jeżeli natomiast chcemy to zrobić samodzielnie, to pomocy warto szukać u specjalistów lub na forum wśród bardziej doświadczonych użytkowników.
Ocieplenie krok po kroku
To jak wykonamy ocieplenie poddasza wełną będzie zależało od rodzaju stropu i wybranej formy wełny. Prześledźmy teraz podstawy układania różnych rodzajów waty mineralnej krok po kroku.
Ocieplenie poddasza drewnianego matą z wełny mineralnej
Ocieplenie poddasza wełną w postaci elastycznej maty jest chętnie wybieranym rozwiązaniem w przypadku drewnianych stropów żebrowych i belkowych. Wełną wypełniamy przestrzeń między belkami konstrukcyjnymi (dolna warstwa) i między legarami (druga warstwa). Oto jak to wykonać krok po kroku:
- Przygotowanie rusztu i sufitu – ruszt drewniany będzie stanowił stelaż, na którym od góry oprze się izolacja a od dołu można do niego podwiesić np. płyty gipsowo-kartonowe. W przypadku gdy belki stropowe mają być widoczne, zamiast rusztu przygotowujemy podłoże z desek, na które położymy izolację.
- Wyłożenie stropu folią paroizolacyjną jest konieczne jeżeli oddzielamy ciepłe pomieszczenie od zimnego.
- Na folię, między belkami lub żebrami układamy pierwszą warstwę, następnie drugą warstwę wełny na „cegiełkę”, żeby zmniejszyć możliwość powstawania mostków cieplnych.
- Między przestrzenią ewentualnej podłogi a górną warstwą wełny zostawiamy trochę miejsca, czyli tzw. przestrzeń wentylacyjną. Dzięki niej wilgoć nie będzie się gromadzić między izolacją a deskami.
- Całość można zasłonić deskami, które ułatwią poruszanie się po strychu – nawet jeżeli poddasze nie jest użytkowe.
Ułożenie ocieplenia na stropie żelbetowym
Izolację poddasza ze stropem żelbetowym można montować bezpośrednio na beton. W przypadku nowego domu i świeżo położonego betonu będzie konieczna folia paroizolacyjna. Jeżeli kładziemy izolację na starym stropie żelbetowym, to folia nie jest konieczna.
Jak wykonać izolację stropu betonowego krok po kroku?
- Przygotowanie stropu w przypadku poddasza nieużytkowego polega na wyłożeniu folią (jeżeli jest potrzebna). Trochę więcej pracy będzie z poddaszem, na którym chcemy mieć podłogę. Wówczas potrzebny jest jakiś rodzaj konstrukcji nośnej. Można ją zrobić z legarów drewnianych, które położymy na podkładach np. z papy izolacyjnej. Podkłady powinny się znajdować tylko pod legarami.
- Wełnę mineralną w dwóch warstwach kładziemy podobnie jak w przypadku stropu drewnianego, zostawiając przestrzeń wentylacyjną pod poziomem podłogi. Wełna mineralna do poddaszy ma zwykle 20 cm grubości lub mniej, dlatego bez problemu ułożymy ją w dwóch warstwach, uzyskując ciepłą izolację i skuteczne wyciszenie.
- Całość przykrywamy folią wiatrochronną (zwłaszcza przyda się to na nieużytkowym poddaszu).
Jak ocieplić poddasze granulatem?
Wełna mineralna do poddaszy w formie strzępków lub granulatu doskonale nadaje się przede wszystkim do ocieplania niskich, nieużytkowych pomieszczeń. Dzięki rozdrobnionej strukturze nie musimy się męczyć z przenoszeniem czy układaniem poszczególnych rolek albo płyt. Oczywiście można ją stosować również na innych typach poddaszy.
- Przygotowanie stropu: w przypadku stropów drewnianych konieczne jest wcześniejsze przygotowanie sufitu, który będzie stanowił barierę dla granulatu. Na to kładziemy folię paroizolacyjną. Przygotowanie stropu betonowego może polegać na położeniu legarów pod podłogę. Jeżeli nie kładziemy podłogi, to wystarczy opróżnić i oczyścić beton pod granulat.
- Położenie folii – tak jak w przypadku mat z wełny, kładziemy pod granulat folię na poddaszach drewnianych i świeżych poddaszach betonowych.
- Wysypanie lub nadmuchanie granulatu. Wysypanie granulatu można wykonać samodzielnie. Nie jest to metoda precyzyjna, dlatego zaleca się wynajęcie ekipy, która wykona nadmuchiwanie specjalnym agregatem. Warstwa granulatu powinna wynieść ok. 28 cm. Musi mieć odpowiednią gęstość nasypową – ok. 60 kg/m3.
Niezależnie od tego jaką wełnę na poddasze wybierzemy może ona pylić i być podrażniająca dla skóry. Z tego powodu pracę zawsze wykonujemy w rękawiczkach, maseczce i najlepiej okularach ochronnych.
Wykonywać samodzielnie czy płacić specjalistom?
Cena robocizny w przypadku ociepleń wełną mineralną różni się w zależności od tego jaka wełna na poddasze będzie zastosowana. Wielu właścicieli domów decyduje się na samodzielne położenie izolacji. Zwłaszcza jeżeli wykorzystają do tego płyty lub maty, które są łatwe do montażu.
Należy pamiętać, że cena robocizny jest osobno liczona za położenie wełny mineralnej, a osobno za ewentualne przygotowanie podłoża (np. ruszt i płyty gipsowo-kartonowe). Sama cena robocizny za ocieplenie zaczyna się od 50-60 zł/m2 i zwykle dobija do 80 zł/m2 przy trudniejszych pomieszczeniach. W przypadku nietypowych poddaszy lub jakichkolwiek dodatkowych przeszkód w wygodnym ułożeniu materiału izolacyjnego cena może skoczyć nawet do 100 zł/m2. Oczywiście ceny zależą od miejscowości i od konkretnego wykonawcy.
Ostatecznie to my musimy zdecydować czy damy radę wykonać izolację samodzielnie. Koszt robocizny jest porównywalny z cenami innych usług z tego zakresu. Dlatego czasem lepiej zapłacić firmie i nie dopłacać przy poprawianiu błędów. Tym bardziej, że złe wykonanie izolacji może doprowadzić do powstania temperatury punktu rosy na powierzchni stropu. Gromadząca się wilgoć będzie nie niszczyć materiały konstrukcji (zwłaszcza drewno), a nasze rachunki za ogrzewanie będą niepotrzebnie zawyżone.
Źródła:
- Jak aplikować granulat skalny, https://www.rockwool.com/pl/inspiracje-baza-wiedzy/baza-wiedzy/ocieplenie-poddasza/jak-aplikowac-granulat-skalny/, dostęp 02.07.2024
- Anna Kazimierowicz, Koszt ocieplenia poddasza wełną 2024 - cena za m². Ile kosztuje robocizna?, https://muratordom.pl/budowa/dach/koszt-ocieplenia-poddasza-welna-2024-cena-za-m2-ile-kosztuje-robocizna-100-m2-cennik-kwiecien-2024-aa-wn1g-o3GH-ij9B.html, dostęp 02.07.2024
- Michał Fenrych, Strych z ciepłym stropem, https://ladnydom.pl/budowa/1,108843,8924247,Strych_z_cieplym_stropem.html, dostęp 02.07.2024
- Radosław Murat, Ocieplenie stropu drewnianego i betonowego na poddaszu nieużytkowym, https://muratordom.pl/budowa/stropy-balkony-schody/zrob-ocieplenie-poddasze-nieuzytkowe-oto-jak-to-zrobic-aa-kv4e-2EY7-QHr1.html, dostęp 02.07.2024
- Punkt rosy. Co to jest? Dlaczego powstaje, jak go obliczyć i mu zapobiegać?, https://ibudowlany.pl/instalacje/punkt-rosy-co-to-jest-dlaczego-powstaje-jak-go-obliczyc-i-mu-zapobiegac/, dostęp 02.07.2024