Jak ocieplić styk ściany szczytowej z dachem?
Styk ściany szczytowej z dachem może być problematycznym miejscem do ocieplenia. Tu spotykają się różne rodzaje materiałów, co może potencjalnie tworzyć mostki cieplne. Na szczęście istnieją proste techniki zapobiegania ich powstawaniu. Oto porady jak ocieplić styk ściany szczytowej z dachem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Konstrukcja dachu i ściany szczytowej
Styk ściany szczytowej z dachem
Ściana szczytowa, to ściana znajdująca się bezpośrednio pod dachem, zwykle jedno- lub dwuspadowym. Murowane lub modułowe ściany szczytowe najczęściej buduje się w domach z użytkowym poddaszem. Połączenie dachu z murem na ścianie szczytowej wymaga dobrego przemyślenia konstrukcji i jej ocieplenia. Ze względu na umieszczenie na wyższym poziomie niż reszta ścian, ściana szczytowa może być bardziej otwarta na działanie wiatru i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dlatego istnieje większe ryzyko przenikania wiatru i wilgoci do wnętrza budynku oraz ucieczki ciepła na zewnątrz.
Ściana szczytowa powinna zostać ocieplona (zależnie od rodzaju ściany), tak jak pozostała część domu. Ocieplenie dachu może być wykonane z innych materiałów niż izolacja cieplna ścian, zatem niekoniecznie istnieje płynne przejście między tymi powierzchniami. Styk ściany szczytowej z dachem powinno się dodatkowo zabezpieczyć przed powstawaniem mostków cieplnych. Sposób w jaki to zrobimy zależy od użytych materiałów i konstrukcji styku. Tu odniesiemy się do najbardziej powszechnych.
Łączenia dachu i ściany szczytowej
Najczęściej domy budowane w Polsce mają dach z okapem szczytowym, wystającym 60-70 cm za ścianę szczytową. W nowoczesnych domach mur ściany szczytowej nie dotyka więźby, ale jest doprowadzony do dolnej płaszczyzny krokwi lub nieco poniżej. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie materiałów izolacyjnych między więźbą i murem.
Ciekawym rozwiązaniem alternatywnym jest ściana szczytowa wystająca ponad dach. To zmniejsza ryzyko ucieczki ciepła na styku ściany szczytowej z dachem, ale stwarza inne problemy. Przede wszystkim ściana szczytowa jest bardziej narażona na wiatr, musi być odpowiednio wzmocniona i ocieplona od zewnątrz.
Jak dobrać ocieplenie?
Warstwa izolacyjna a wieniec ściany szczytowej
Ocieplenie ściany szczytowej można wykonać z wełny mineralnej, styropianu grafitowego lub pianki poliuretanowej. Ocieplenie to zwykle nie jest przedłużone na betonowy wieniec ściany szczytowej ani na przestrzenie w miejscu połączenia dachu z murem. Ocieplając styk ściany szczytowej z dachem musimy wziąć pod uwagę te dwa miejsca – betonowy wieniec i to co ponad wieńcem a poniżej dachu.
Wybór ocieplenia wieńca zależy od rodzaju ściany:
- Jednowarstwowe - w ścianach jednowarstwowych ocieplenie jest częścią użytych materiałów (beton komórkowy, pustaki wypełnione materiałem izolacyjnym). W przypadku ścian jednowarstwowych zaleca się zwężenie betonowego wieńca i umieszczenie warstwy izolacyjnej w powstałej przestrzeni między końcem ściany szczytowej a dachem.
- Dwuwarstwowe – w ścianach dwuwarstwowych cała ściana nośna jest ocieplona równomiernie. W domach, które powinny zachować podwyższony standard energooszczędności można zwęzić wieniec ściany szczytowej i naddać materiału izolacyjnego w tym miejscu.
- Trójwarstwowe – ściany warstwowe są ocieplone wewnątrz wełną mineralną lub innymi materiałami. Wieniec ściany szczytowej, wieńczący tylko część konstrukcyjną ściany, jest ocieplony dzięki umieszczeniu materiału izolacyjnego pod zewnętrzną, dekoracyjną częścią ściany. W tym przypadku jedynym miejscem, które trzeba dodatkowo zaizolować jest połączenie dachu z murem.
Ocieplenie połączenia dachu z murem
Przed wykonaniem ocieplenia na skośnej ścianie szczytowej należy wyrównać podłoże za pomocą gładzi. Powierzchnia przylegania jest w tymi miejscu dość wąska, dlatego powinna być równa.
Ocieplenie ściany szczytowej na połączeniu dachu z murem najczęściej wykonuje się ze styropianu grafitowego o obniżonej przepuszczalności cieplnej – lambda ok. 0,030 (w sumie przepuszczalność ciepła w ścianach nowych budynków nie powinna przekraczać 0,20 W/m2K). Można zastosować również wełnę mineralną w postaci docinanych płyt lub piankę, która wyrównamy przed zastygnięciem. Kawałki styropianu lub wełny należy dobrze dopasować, żeby wypełniały przestrzeń między dachem i murem oraz prześwity na zewnątrz. Nie powinny wystawać wzwyż, bo membrana dachu nie może się na nich opierać ani wybrzuszać. Mocowanie przeprowadza się za pomocą kleju przeznaczonego do tego typu materiałów.
Nie powinniśmy też zapominać o ociepleniu murłaty, która jest drewnianym zwieńczeniem ścian kolankowych. Murłatę można pokryć styropianem dotykającym do membrany dachu. Można też wykonać całościowe ocieplenie dachu pianką poliuretanową, która zachodzi na powierzchnię murłaty.
Ocieplenie ściany szczytowej od zewnątrz
Ocieplenie ściany szczytowej od zewnątrz można wykonać za pomocą płyt styropianowych, najlepiej grafitowych. Izolację doprowadzamy, docinając pod kształt, bezpośrednio pod dach, dzięki czemu zostaje zasłonięta murłata, wieniec i przestrzenie powstałe między dachem a ścianą.
Po położeniu dachówki i wykończeniu ocieplenia ściany szczytowej dobrze jest jeszcze dodać wiatrownicę. Wiatrownica jest deską czołową, która zabezpiecza dach (zwłaszcza z wysuniętym okapem szczytowym) przed zerwaniem przez wiatr. Przybija się ją w poprzek deski szczytowej. Na krawędzi okapu i wiatrownicy można przybić blaszane wykończenie w kolorze odpowiadającym kolorowi dachu.
Dokładne instrukcje dotyczące ocieplenia ściany szczytowej od zewnątrz i położenia wiatrownicy zależą od konstrukcji domu.
Źródła:
- Jak powinno się poprawnie ocieplić ściany szczytowe wystające ponad dach?, https://receptynadom.pl/sie-poprawnie-ocieplic-sciany-szczytowe-wystajace-dach/, dostęp 28.08.2024
- Anna Kazimierowicz, Ocieplenie wieńca – dlaczego jest potrzebne, jak się je wykonuje, https://muratordom.pl/budowa/stropy-balkony-schody/ocieplenie-wienca-dlaczego-jest-potrzebne-jak-sie-je-wykonuje-aa-oU6V-V1T2-y7RC.html, dostęp 28.08.2024
- Anna Kazimierowicz, Wyjaśniamy jak prawidłowo ocieplić murłatę? https://muratordom.pl/budowa/dach/wyjasniamy-jak-prawidlowo-ocieplic-murlate-aa-8kCf-wTQA-xpvR.html, dostęp 28.08.2024
- Witold Groń, Styk ściany szczytowej z dachem, https://ladnydom.pl/budowa/1,108843,9654177,Styk_sciany_szczytowej_z_dachem.html, dostęp 28.08.2024