Ocieplanie dachu – systemy dociepleń poddaszy

Ocieplenie dachu wełną mineralną

Aby ocieplić dach fachowcy najczęściej sięgają po wełnę mineralną – jest ona doskonałym izolatorem termicznym i akustycznym, wyróżnia się sprężystością oraz szczelnie wypełnia przestrzenie między drewnianą konstrukcją. Dodatkowo jest to materiał niepalny, więc dach ochroniony będzie przed ogniem. Najlepsza wełna mineralna jest sprężysta i średnio twarda. Ocieplenie dachu wełną mineralną możesz wykonać za pomocą dwóch jej rodzajów:

  • wełna skalna – stworzona z bazaltu, dolomitu, kruszywa wapiennego, brykietów mineralnych lub skały gabro. Dodaje się do niej żywicę i poddaje procesowi hydrofobizacji.
  • wełna szklana – zrobiona z piasku kwarcowego i szklanej stłuczki. Powstaje podobnie, jak wełna skalna.

Warto wspomnieć, że wełna szklana będzie izolowała ciepło lepiej od skalnej, a także jest odporniejsza na ściskanie lub działanie ognia. Wełnę mineralną można stosować w matach albo płytach układanych między krokwiami (oraz pod nimi). Podobne parametry wykazuje także polistyren ekspandowany, czyli styropian eps. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat ocieplenia dachu.

O czym pamiętać podczas kupowania materiałów na ocieplenie?

Należy pamiętać o tym, że materiał na ocieplanie dachu musi dać się „wcisnąć” między elementy jego konstrukcji. Ważne zatem, aby materiał potrafił dokładnie wypełnić szczeliny i ściśle przylegał do szkieletu. Musi on także łatwo docierać do każdego narożnika bądź załamania. Wybrany materiał na ocieplenie poddasza musi spełniać te podstawowe warunki – inaczej nie zagwarantuje dostatecznie dobrej izolacji przed zimnem. Postaraj się wybierać dobrej jakości systemy dociepleń poddaszy, aby zminimalizować ryzyko powstania mostków termicznych – przez nie bowiem najszybciej ucieka ciepło.

Musisz wziąć pod uwagę fakt, że twarda izolacja to materiał trudny do wypełnienia przestrzeni między konstrukcją. Najlepiej będzie zatem postawić na element sprężysty i dokładnie wypełniający szczeliny, jak wspomniana wełna mineralna bądź np. styropian. W sprzedaży dostępne są m.in. specjalne płyty styropianowe, które służą do ocieplania. Produkowane są z polistyrenu grafitowego, który wyróżnia się dużą elastycznością i wysoką izolacyjnością termiczną. Sprawdź także ten artykuł na temat ocieplenia poddasza wełną mineralną.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową kontra wełna mineralna

Dostępne mamy dwa rodzaje pianki poliuretanowej:

  • pianka zamkniętokomórkowa – współczynnik x = 0,021-0,024 W / mK,
  • pianka otwartokomórkowa - współczynnik x = 0,036-0,040 W / mK.

Do ocieplania dachu stosuje się raczej ten drugi rodzaj. Należy pamiętać jednak, że produkt posiada nieco gorsze parametry cieplne od pianki zamkniętokomórkowej. Grubość ocieplenia dachu taką pianką nie może zatem być większa niż 18-20 cm.

Na pewno zastanawiasz się, jaki jest cennik obu materiałów. Przyjmijmy zatem, że ocieplenie poddasza pianką poliuretanową oraz wełną to warstwa o grubości 20 cm (w obu przypadkach). Chodzi nam przecież o to, żeby uniknąć przypadkowego wystąpienia mostków termicznych.

Ocieplenie poddasza wykonywane przez mężczyznę oraz ocieplenie dachu, czyli izolacja, a także ocieplenie dachu wełną mineralną
Ocieplenie dachu krok po kroku – materiały, ceny, opinie, porady praktyczne
Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Ceny wełny mineralnej

Zacznijmy od ceny wełny mineralnej pamiętając o fakcie, że w hurtowni zazwyczaj możesz dodatkowo liczyć na rabat w wysokości nawet 5 % bądź skorzystać z aktualnych promocji w danym składzie budowlanym. Sprawdź także ten artykuł z szacowanymi kosztami ocieplenia dachu.

Ceny wełny mineralnej różnych rodzajów

Wełna mineralna w macie

18-50 zł /m2

Wełna mineralna w płycie

20-34 zł /m2

Koszt ułożenia wełny mineralnej

19-25 zł / m2

Ceny pianki poliuretanowej

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową zazwyczaj wychodzi dużo… drożej. Na forach internetowych ceny są bardzo zróżnicowane, jednak już na stronach wykonawców można oszacować średnią rozpiętość kosztów i zakres usług. Poniższy cennik oparty jest na średnich kosztach izolacji – materiału wraz z robocizną.

Ceny pianki poliuretanowej

Izolacja dachu pianką otwarto komórkową

52-54 zł / m2

Ocieplenie poddasza pianką zamkniętokomórkową

140-160 zł / m2

Ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy

Jest to rzadziej stosowana metoda na ocieplenie dachu. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów celulozy – to materiał pozyskiwany z recyklingu (z makulatury). Aby był odporny na ogień czy wilgoć, materiał zostaje nasączony odpowiednimi związkami chemicznymi. Sypki materiał potrafi szczelnie wypełnić miejsce (np. po opadłej wełnie), ale też doskonale współpracuje z drewnianą konstrukcją dachu. Aby jednak ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy przebiegło pomyślnie, należy posiadać specjalną maszynę wyposażoną w przewód z końcówkami, które pod ciśnieniem podają granulat. Dzięki takiemu urządzeniu można sterować nie tylko szybkością, ale i siłą jego wdmuchiwania.

Żeby mieć pewność co do tej metody, należy rozpoznać szczelność całego budynku, znać rodzaj wentylacji w domu, stopień nachylenia dachu (im mniejszy, tym niższe ryzyko zawilgocenia) czy siłę dziennego nasłonecznienia. Ewentualne braki w izolacji najszybciej stwierdzisz, gdy skorzystasz z… kamery termowizyjnej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym ocieplić dach.

Ocieplenie dachu krok po kroku

Grubość ocieplenia dachu

Warstwa izolacji powinna być możliwie gruba – zwiększając warstwę ograniczasz ryzyko powstawania szczelin i poprawiasz izolacyjność cieplną. Zalecana grubość to ok. 25-30 cm. Oczywiście najlepiej jest w dzisiejszych czasach ocieplić dach tradycyjną wełną mineralną – dzięki niej uzyskasz energooszczędne poddasze z ociepleniem grubości ok. 30 cm. Przyjrzyjmy się bliżej pierwszej warstwie ocieplenia, którą układa się między elementami konstrukcji dachu. Przy połaciach zabezpieczonych folią wysokoparoprzepuszczalną należy zastosować warstwę o 1-2 cm mniejszą od wysokości krokwi. Połacie niskoparoprzepuszczalne potrzebują z kolei warstwy o 3-6 cm mniejszej niż wysokość krokwi.

Jeżeli chodzi o drugą warstwę, musi ona być takiej grubości, aby po zsumowaniu obu warstw całość izolacji wynosiła ok. 25-30 cm. Ocieplenie dachu drugą warstwą jest ważne, ponieważ osłania ona elementy konstrukcji dachu mające mniejszą izolacyjność cieplną od wełny. Dzięki drugiej warstwie na pewno unikniesz mostków termicznych i zmniejszysz „uciekanie” ciepła.

Jak krok po kroku wykonać ocieplanie dachu?

  1. Wymierz rozstaw krokwi, tzn. odległość między nimi. To pozwoli na przycięcie odpowiedniego produktu, np. wełny w płytach marki Rockwool lub Isover.
  2. Dopasuj płytę tak, żeby jej odcinki były ok. 2 cm szersze od odległości pomiędzy krokwiami.
  3. Ułóż pierwszą warstwę ocieplenia „na wcisk”. Zwróć uwagę, aby materiał szczelnie przylegał do siebie oraz do całej konstrukcji dachu.
  4. Zamontuj ruszt stalowy do krokwi, a następnie przykręć do nich profile nośne. Resztki wełny Rockwool umieść w listwach rusztu tak, żeby były podparciem pierwszej warstwy i zapewniały ocieplenie w warstwie drugiej.
  5. Ułóż drugą warstwę pod krokwiami, aby zlikwidować mostki termiczne.
  6. Zamontuj folię paroizolacyjną (jeżeli na poddaszu będzie łazienka, kuchnia bądź WC). W pomieszczeniu „suchym” (jak sypialnia) możesz od razu przykręcić do rusztu płyty kartonowo-gipsowe bądź panele. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ocieplenia stropu?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły