Zabudowa murłaty

Już wiemy, jaką rolę pełni murłata. Jest to nieduży element względem całej konstrukcji domu, dlatego właśnie zapominamy często o jego prawidłowym zaizolowaniu. Ściana kolankowa nie jest odpowiednio zabudowana, przez co powstają mostki termiczne. Tutaj zabudowa murłaty powinna odbywać się najczęściej po jej ociepleniu od wewnątrz. Dlatego ściana kolankowa jest zazwyczaj zabudowana w pierwszej warstwie styropianem.

Sama konstrukcja wygląda w taki sposób, że ścianka kolankowa od murłaty powinna być oddzielona izolacją przeciwwodną. Natomiast murłaty montuje się najczęściej przy pomocy stalowych kotew. Nie można zapomnieć o odpowiednim rozstawie murłaty, dzięki czemu zachowamy prawidłowe odciążenie dachu przez ściany. Czasami zamiast ocieplenia wykonuje się obmurowanie. W tym przypadku jednak należy również pamiętać o tym, aby zabudowa murłaty nie wytwarzała mostków termicznych.

Ocieplenie murłaty a rodzaj ściany

Zabudowa murłaty materiałami izolacyjnymi jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju ściany. Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą jednowarstwową, to wtedy zabudowa murłaty wykonywana jest od zewnątrz. W tym celu wykorzystuje się bloczki betonowe o maksymalnej grubości 10 cm. Jednocześnie ocieplenie murłaty najczęściej wykonuje się przy użyciu wełny mineralnej. Ten proces planujemy dopiero gdy wykonamy pełne obmurowanie.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze ścianą dwuwarstwową, izolację termiczną również wykonujemy przy użyciu wełny mineralne. Ściana kolankowa w tym przypadku powinna znajdować się poniżej warstwy izolacyjnej. Wełnę mineralną kładziemy pomiędzy izolacją termiczną ścian a także od zewnątrz murłaty. Ściana trójwarstwowa wymaga izolacji przy murłacie w przestrzeni między ścianką kolankową, a samą murłatą. Oczywiście materiał izolacyjny powinien być poprowadzony powyżej ścianki kolankowej. W tym przypadku mamy do czynienia z połączeniem izolacji termicznej z ociepleniem ścian oraz połaci dachowej. Jeśli szukasz firmy, która wykona prace przy budowie dachu, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Ocieplenie murłaty styropianem

Przed chwilą wspominaliśmy o ociepleniu murłaty przy pomocy wełny mineralnej. Jednak izolację możemy wykonać również styropianem, a dokładniej odpowiednio dopasowanymi kawałkami tego materiału. Taka izolacja może zostać wykonana ze styropianu, którym ocieplaliśmy ściany lub posadzki. W takim przypadku zabudowa murłaty styropianem jest po prostu kontynuacją ocieplenia ściany od zewnątrz.

Najważniejsze jest to, aby w tej metodzie postawić na dokładne przycinanie styropianu. W innym przypadku możemy doprowadzić do powstania niechcianych mostków termicznych. Najlepszym rozwiązaniem okaże się przycinarka termiczna. Wstawki styropianowe powinny się znaleźć dokładnie pomiędzy murłatą, a także od wewnątrz izolacji termicznej ściany. Natomiast od góry wykonuje się docieplenie murłaty, które przylega od dołu do wyciętej krokwi. Zatem widzimy, że nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać w przycinaniu. Lepiej jest zatem pozostawić docieplenie styropianem fachowcom, którzy mają w tej kwestii naprawdę bardzo duże doświadczenie. Podsumowując izolację murłaty - zabudowa murłaty nie powinna kończyć się wyłącznie na doklejeniu bloczków betonu komórkowego. Obmurowanie niestety jest zbyt słabym i nieszczelnym sposobem na izolację termiczną, w przeciwieństwie do odpowiednio przyciętego i dopasowanego styropianu.

Ocieplenie stropodachu

Wiedząc już, w jaki sposób prezentuje się zabudowa murłaty, a także mając na uwadze, iż samo obmurowanie takiej konstrukcji może okazać się niewystarczające, dobrze jest się zapoznać z systemem na ocieplenie stropodachu. Chcąc izolować dach płaski, mamy do wyboru dwa rozwiązania. Od wewnątrz ocieplenie stropodachu wykonywane jest dość innowacyjną metodą, chociaż taką, która staje się coraz popularniejsza. Mowa jest o wdmuchiwaniu celulozy lub granulatu.

Tego typu ocieplenie stropodachu pociąga za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest ono wyjątkowo skuteczne. Przestrzeń pomiędzy dwiema warstwami nośnymi, szczególnie w przypadku stropodachu wentylowanego, jest zbyt niska, aby wykonać izolację od wewnątrz innym sposobem. Poza tym nawet zastosowanie wełny mineralnej lub styropianu mogłoby doprowadzić i tak do powstania licznych mostków termicznych. Natomiast wypełnienie tej przestrzeni odpowiednią grubością celulozy lub granulatu, pozwala na szczelne ocieplenie stropodachu.

Drugim sposobem ocieplenia stropodachu, jest zastosowanie styropianu od zewnątrz. Najczęściej jednak w tym celu stosuje się specjalny styropian podklejony papą termozgrzewalną. Niestety tego typu ocieplenie stropodachu posiada parę wad. Przede wszystkim jest to dużo bardziej pracochłonne niż izolacja stropu od wewnątrz przy pomocy wdmuchiwanej celulozy. Ponadto styropian nie wykazuje się zbyt dobrą odpornością na ogień i wodę.

ikona podziel się Przekaż dalej