Ocieplenie i izolacja poddasza - przygotowania

Mój strych ma powierzchnię 90 m2 i znajduje się w piętrowym domu jednorodzinnym. Stare ocieplenie poddasza było wykonane z folii, ok. 5 cm warstwy trocin oraz szczelnie ułożonych rolek wełny mineralnej. Strop został wykonany z betonu, dlatego nie było obaw o jego nadmierne obciążenie.

Pierwszym krokiem było odnalezienie dobrej i w miarę taniej ekipy posadzkarskiej. Po przeszukaniu wielu ofert zdecydowałam się na firmę z polecenia. Myślę, że był to bardzo dobry krok, który dał mi pewność, że ocieplenie oraz posadzka zostaną wykonane bardzo sprawnie i dokładnie. Po krótkiej wizycie jednego z pracowników, otrzymałam dokładną listę potrzebnych materiałów wykończeniowych, cennik usług oraz wytyczne, według których należało przygotować całe pomieszczenie.

W trakcie przygotowań okazało się, że przed wykonaniem wylewki konieczne będzie podwyższenie naczynka poziomującego (od centralnego ogrzewania). Tutaj z pomocą przyszedł hydraulik. Podwyższenie naczynka o ok. 50 cm. kosztowało 120 zł. Cena obejmowała robociznę oraz zakup niezbędnych materiałów (rurki miedziane, uchwyty do mocowania). Po podniesieniu naczynka trzeba było odczekać kilka dni, aby upewnić się, że wszystko jest szczelne. Strych nie będzie ogrzewany i w czasie zimy z pewnością będą występować tam ujemne temperatury. Wiąże się to z koniecznością zabezpieczenia naczynka i rurek doprowadzających wodę. Wstępnie użyłam do tego dobrych jakościowo rurek izolacyjnych o nieco większej średnicy. Powietrze z zewnętrz izolacji będzie stwarzało dodatkową barierę ochronną, która zabezpieczy instalacje przed zamarznięciem. Takie zabezpieczenie należy wykonać jeszcze przed ułożeniem styropianu oraz wylaniem posadzki.

Po podniesieniu i zabezpieczeniu naczynka poziomującego przyszedł czas na oczyszczenie strychu oraz demontaż starego ocieplenia. Z początku zastanawiałam się nad wynajęciem kilku osób, które zdjęłyby wełnę i usunęły warstwę trocin. Taka usługa kosztowałaby ok. 900 zł (bez wywozu śmieci na wysypisko). Uznałam, że jest to zbyt wygórowana cena, która niepotrzebnie podniosłaby koszty całego przedsięwzięcia. Zdecydowałam więc, że demontaż wykonamy samodzielnie. Wynajęcie kontenera na śmieci kosztowało mnie 550 zł. Samodzielne zdemontowanie starego ocieplenia zajęło dwa dni.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze farby do dachów

Twój dach wymaga odświeżenia i zastanawiasz się jaką farbę wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby do dachów przez naszych czytelników.

Izolacja poddasza - zakup materiałów budowlanych

Po krótkiej rozmowie z firmą posadzkarską dostałam dokładną listę niezbędnych materiałów wykończeniowych. Miły Pan poinstruował mnie, by zakupić dobrej jakości materiały – zakup przestarzałego cementu czy słabego jakościowo styropianu, mógłby znacząco wpłynąć na obniżenie jakości ocieplenia. Opcjonalnie mogłem skorzystać z wełny mineralnej, a nawet nowoczesnej pianki poliuretanowej, ale ich koszty przekraczały mój budżet. 

Szukając materiałów zwiedziłam kilka okolicznych składów budowlanych, które wykonały dla mnie wstępną wycenę. Zdziwiły mnie dość duże dysproporcje cenowe, dotyczące materiałów o identycznej jakości. Ceny prezentowały się następująco:

 • Styropian: 48-55 zł/opakowanie
 • Cement bez dodatków, woreczek 25 kg: 11,25 – 13 zł/szt.
 • Folia czarna: 1,20-1,80 zł/m2
 • Pas dylatacyjny: 0,36-0,60 zł/mb
 • Siatka z drutu żebrowanego 2,8 mm: 4,50-7 zł/szt.
 • Piach płukany: 200 zł za 10 ton

Oczywiście wybrałam ofertę, która była najbardziej atrakcyjna cenowo. Łączny koszt materiałów budowlanych do ocieplenia strychu o powierzchni 90 m2 wyniósł:

 • Styropian EPS 100/5 x 23 op – 1004 zł
 • Styropian EPS 100/3 x 5op – 240 zł
 • Styropian EPS 100/ x 9op – 432 zł
 • Cement 1,7 tony – 799 zł.
 • Folia czarna 100m2 – 120 zł
 • Siatka z drutu żebrowanego 50 m2- 112 zł
 • Piach płukany 15 ton – 300 zł

Za wszystkie materiały wydałam łącznie 3.007 zł.

Wykonanie ocieplenia poddasza i posadzki

Ocieplenie posadzkiWykonanie ocieplenia poddasza i posadzki trwało zaledwie jeden dzień. Na miejsce sprowadzono agregat mieszająco-pompujący wyposażony w pompę ślimakową. Rura doprowadzająca cement została wprowadzona przez jedno z drzwi balkonowych. Na samym początku ustalono poziom górnej powierzchni wylewki. W następnym etapie zamontowano dylatację i ułożono odpowiednie warstwy styropianu. Cały strych podzielono na 6 pól technologicznych, ułożono siatkę i zalano betonem. Koszt robocizny wyniósł 11 zł/m2. Czyli 1000 zł za wycieplenie poddasza i wykonanie posadzki na całym strychu.

Pogoda po wylaniu posadzki nie przekraczała 25 stopni, a w związku z tym nie było konieczności zraszania betonu.

Prace końcowe przy izolacji poddasza

Poddasze z ocieploną posadzką, jeszcze przed wylewką14 dni po zakończeniu prac posadzka jest już odporna na ścieranie i równomiernie przesuszona. W tym okresie należy ją dokładnie zagruntować. Do zagruntowania strychu o powierzchni 90 m2 konieczne było zakupienie 10 litrów preparatu gruntującego. Fachowcy polecili mi preparat Ceresit CT 17. Cena zakupu 10 litrowego karnistra to 115 zł. Gruntowanie wykonałam samodzielnie, dzięki czemu nie poniosłam żadnych dodatkowych kosztów.

Po zagruntowaniu posadzki dokończyłam zabezpieczenie naczynka poziomującego. Owinęłam je wełną mineralną (wydałam 95 zł za pojedynczą rolkę).

Podsumowanie kosztów izolacji poddasza

Łączny koszt ocieplenia strychu i wykonania posadzki był dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Według wstępnych kalkulacji, wszystkie prace miały kosztować łącznie 6-7 tysięcy złotych.  Jednak realna cena wyniosła dokładnie 4.887 zł. Efekt ocieplenia jest od razu odczuwalny – średnia temperatura w pomieszczeniach na piętrze wzrosła o 4-5 stopni. Myślę, że inwestycja w termoizolację poddasza była w pełni opłacalna i konieczna inwestycja. 

Tu znajdziesz więcej informacji na temat kosztu ocieplenia poddasza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły