Schemat ocieplenia poddasza krok po kroku

Prawidłowo ocieplone poddasze zapewnia efektywną izolację termiczną niższych kondygnacji, chroni przed wilgocią i pozwala na komfortowe użytkowanie przestrzeni poddasza. Każda warstwa pełni istotną funkcję. Warto dobrze poznać i zrozumieć schemat ocieplenia poddasza zanim wybierzemy odpowiednią termoizolację.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najważniejsze warstwy schematu ocieplenia poddasza
W zależności od tego jakie poddasze ocieplamy i jakie zastosujemy materiały schemat ocieplenia poddasza wygląda trochę inaczej. Na początek jednak warto poznać podstawowe elementy ocieplenia dachu i poddasza. Dzięki temu łatwiej jest zdecydować o zakupieniu odpowiednich materiałów i ustaleniu kolejności wykonywanych prac.
Schemat ogólny
Schemat ocieplenia poddasza zależy od wielu czynników. Żeby lepiej zrozumieć, jak to działa, dobrze jest poznać ogólną koncepcję ocieplenia dachu i stropu. Co powinno tworzyć warstwę ociepleniową?
- Materiał termoizolacyjny - sercem każdego ocieplenia jest materiał ociepleniowy, który musi się znaleźć nad, pod lub między warstwami zabudowy.
- Folia oddzielająca – folia lub membrana, która pełni różne funkcje: paroizolacji, wiatroizolacji, materiału oddzielającego szczelinę wentylacyjną od ocieplenia i pozwalającym na cyrkulację pary.
- Podtrzymanie ocieplenia – większości przypadków montuje się elementy podtrzymujące termoizolację, jeżeli nie jest kładziona na litym podłożu lub wdmuchiwana w zamkniętą przestrzeń. Do tego celu wykorzystuje się łaty (listwy), szyny, sznurki lub W pewnych przypadkach materiałem trzymającym ocieplenie od spodu może być dodatkowa membrana podtrzymana łatami, deski lub płyta drewnopochodna.
Rodzaje ocieplenia i ocieplanych powierzchni
Jeden ogólny schemat ocieplenia poddasza nie może być stosowany do każdej sytuacji. Dlatego ważne jest, żeby zrozumieć specyfikę ogrzewanej powierzchni i używanego materiału.
Ocieplenie dachu ukośnego nad poddaszem może być montowane na zewnątrz (nad krokwiami) lub od wewnątrz (między i pod krokwiami). Ocieplenie poddasza od strony stropu również może być kładzione od góry lub montowane od dołu. Poza tym ważne jest jak i z czego konstruowany jest strop oraz czy poddasze będzie użytkowe.
Na ogrzewanym poddaszu użytkowym na ocieplenie będzie nakładana zabudowa w postaci płyt gipsowo-kartonowych lub innych elementów tworzących ściany pomieszczenia.
Schemat ocieplenia poddasza może się też nieznacznie różnić w zależności od zastosowanego materiału. Może to być wełna, styropian, pianka PUR, granulat z wełny mineralnej czy celulozowej.

Ocieplenie dachu
Dach jest podstawowym elementem domu, który należy ocieplić, żeby uzyskać suche i ciepłe poddasze użytkowe. Również poddasza nieużytkowe są w pewnych przypadkach ocieplane są od strony dachu. Dlatego najważniejszą częścią schematu będzie termoizolacja połaci dachu i styków ze ścianami.
Ocieplenie drewnianego dachu szkieletowego od zewnątrz, patrząc od góry, wygląda następująco:
- pokrycie dachowe – dachówka, papa itp.
- łaty i kontrłaty montowane na więźbie dachowej – są to listwy wykonane najczęściej z suchego, nieheblowanego drewna, które montuje się prostopadle do siebie.
- folia paroprzepuszczalna
- pierwsza i druga warstwa ocieplenia
- folia paroizolacyjna
- płyta GK
- krokwie
W ten sposób można ocieplać zarówno wełną jak i styropianem.
Schemat ocieplenia poddasza od wewnątrz będzie wyglądał trochę inaczej. Membrana lub folia paroprzepuszczalna (oddzielająca szczelinę wentylacyjną), następnie warstwy ocieplenia, łaty lub szyny trzymające materiał ociepleniowy pod krokwiami, folia paroizolacyjna i ewentualne płyty np. papierowo gipsowe.
Ocieplenie dachu od zewnątrz pozwala uzyskać kilka dodatkowych centymetrów w środku poddasza użytkowego. W przypadku termomodernizacji łatwiej jest jednak położyć warstwę izolacji od spodu, nie wymaga to zdejmowania całego pokrycia dachowego.
Od wewnątrz często wykonuje się termoizolację wełną mineralną, która ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, jest dostępna w przystępnej cenie i możemy ją montować we własnym zakresie.
Ocieplenie stropu
W przypadku poddasza nieużytkowego lub używanego tylko okazjonalnie do celów gospodarczych nie ma konieczności ocieplania dachu. W takim wypadku konieczna jest jednak izolacja strychu od reszty pomieszczeń ogrzewanych. Ocieplenie stropu może być też konieczne, jeżeli chcemy lepiej zabezpieczyć pomieszczenia ogrzewane przed ucieczką ciepła (np. dom pasywny).
Niezależnie od użytego materiału musimy zadbać, żeby konstrukcja stropu i zabudowa strychu wytrzymały obciążenie. W przypadku izolacji strychu dobrze jest też wziąć pod uwagę właściwości akustyczne materiału.
Schemat ocieplenia poddasza użytkowego, w przypadku stropu drewnianego, zaczynając od najwyższej warstwy wygląda następująco:
- podłoga z desek (opcjonalnie wykładzina na podkładzie np. korkowym)
- płyta OSB
- szczelina wentylacyjna i łaty wyznaczające wysokość szczeliny
- materiał ociepleniowy – np. styropian lub wełna
- podsufitka i belki stropowe (opcjonalnie ruszt i sufit podwieszany).
Ocieplenie stropu betonowego od najwyższej warstwy:
- podłoga, płyty lub deski
- folia wiatrochronna
- warstwy ocieplenia (przy ociepleniu wełną najczęściej dwie po 15 cm)
- strop betonowy.

Izolacja strychu granulatem nie wymaga zabudowy posadzką. Można jednak położyć twarde płyty drewnopochodne lub przybić deski na legarach, żeby dało się okazjonalnie korzystać z tej przestrzeni.
Termoizolacja poddasza powinna być przeprowadzana szczególnie starannie, jeżeli zamierzamy z niego korzystać np. jako z sypialni czy pracowni.
Schemat ocieplenia poddasza a styki ocieplanych przestrzeni
Poddasze jest miejscem, gdzie styka się dach ze ścianami nośnymi domu. Może też stanowić przejście między przestrzenią ogrzewaną i klimatyzowaną a środowiskiem zewnętrznym. Żeby sprostać wymogom współczesnym, zapewnić sobie oszczędne ogrzewanie domu i komfort mieszkania, trzeba pamiętać o miejscach styku.
Przejście między ociepleniem dachu i ściany to przede wszystkim ścianka kolankowa zakończona wieńcem i murłatą oraz ściana szczytowa. Istnieje kilka różnych schematów ocieplania tych miejsc. Trzeba pamiętać o izolacji murłaty od wieńca, o tym, żeby ocieplenie ściany, dachu i murłaty było połączone. Ważne jest też zapewnienie odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej. Ocieplenie murłaty nie powinno zachodzić na dolną część szczeliny i blokować ją.
Jeżeli chodzi o podłogę na strychu, to oprócz warstw ocieplających mogą się tam znaleźć warstwy wyciszające np. pianka akustyczna. Umieszcza się je nad warstwą ociepleniową i pod zabudową posadzki.
Źródła:
- Stropy drewniane - rodzaje i schemat wykonania, https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/646-stropy-drewniane, dostęp 12.09.2024
- Marta Białek, Ocieplenie poddasza wełną – jaką wybrać? Schemat, wykonanie i koszty izolacji poddasza wełną, https://www.oferteo.pl/artykuly/ocieplenie-poddasza-welna-mineralna, dostęp 12.09.2024
- Michał Fenrych, Ocieplenie poddasza - od folii do płyty g-k, https://czterykaty.pl/czterykaty/7,133333,7066934,ocieplenie-poddasza-od-folii-do-plyty-g-k.html, dostęp 12.09.2024