Ocieplenie dachu styropianem? A może wełną mineralną?

Ocieplenie dachu to bardzo ważny element każdej budowy. Czasami je pomijamy, ponieważ jest to spora inwestycja, jednak ma to ogromny wpływ na termoizolację budynku. Każdy audyt energetyczny to potwierdzi. Ocieplenie dachu możesz wykonać za pomocą bardzo wielu różnych materiałów. Przede wszystkim najbardziej popularny jest styropian, chociaż coraz więcej osób decyduje się na wełnę mineralną, polistyren ekstrudowany lub folię termoizolacyjną. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Ocieplenie dachu styropianem jest takie popularne, ponieważ jest to lekki i stosunkowo tani materiał. Termoizolacja dachu jest możliwa tylko za pomocą specjalnego styropianu do tego przeznaczonego. Styropian między krokwie powinien być bardziej elastyczny, co uzyskuje się robiąc specjalne nacięcia. Najczęściej warstwa nie może być zbyt gruba – nie pozwala na to konstrukcja dachu. Dlatego lepiej kupić styropian grafitowy, lepszej jakości, który będzie mocniej izolował. Współczynnik przenikania ciepła λ styropianu grafitowego jest niższy niż 0,04, najczęściej w okolicach 0,033. Dzięki temu możesz zrobić mniejszą warstwę izolacyjną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ociepleniu dachu?

Wełna mineralna także świetnie się sprawdza. Ocieplanie nią dachu ma wiele zalet, przede wszystkim taką, że jest bardzo sprężysta. Rozłożenie jej na dachu jest o wiele wygodniejsze niż w przypadku styropianu. Dlatego najczęściej używa się ją między warstwy dachu skośnego – elastyczna wełna dobrze dopasowuje się do jego kształtu. Jest lekka i nie obciąża konstrukcji. Jest jednak także nieco droższa.

Termoizolacja dachu: polistyren i folia termoizolacyjna

Polistyren ekstrudowany to także świetny materiał, dobrze sprawdzający się do ocieplania dachu. Można zastosować go pod krokwie lub na nie, chociaż wtedy pomieszczenia tracą kilka centymetrów na wysokości. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego są dość twarde. Dobrze przylegają do stropu, można je zastosować nawet kiedy w grę wchodzi izolacja termiczna dachu skośnego. Na dodatek materiał nie chłonie wody, więc nie stanie się za ciężki.

Termoizolacja dachu, w tym izolacja termiczna dachu skośnego, czyli warstwy dachu skośnego oraz ocieplanie dachu
Termoizolacja dachu krok po kroku - materiały, ceny, opinie, porady

Folia termoizolacyjna także dość dobrze się sprawdza. To połączenie maty termoizolacyjnej i pianki poliuretanowej. Zyskuje coraz więcej zwolenników, głównie z powodu lekkości. Nie pyli, łatwo się ją montuje. Jest także dość odporna na korozję biologiczną, dlatego dobrze sprawdza się do ocieplania dachu. Z jej pomocą robi się także ocieplanie poddasza, ale bardzo rzadko – tutaj znacznie częściej pojawia się styropian. Sprawdź także ten artykuł o kosztach ocieplenie poddasza.

Wybór materiałów zależy od wielu czynników: rodzaju pokrycia dachowego, kształtu i konstrukcji dachu, a także tego, jakie są warstwy dachu skośnego. Oczywiście nie bez znaczenia jest także strona finansowa – ocieplenie dachu potrafi być naprawdę dość drogą inwestycją.

Izolacja termiczna dachu skośnego

Ocieplenie dachu płaskiego jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku dachu skośnego. Płaska powierzchnia może zostać pokryta w zasadzie każdym materiałem, niezależnie od jego grubości czy elastyczności. W tym przypadku najlepiej sprawdza się wełna mineralna. Ocieplanie poddasza pod dachem skośnym można także wykonać za pomocą ocieplenia natryskowego pianką poliuretanową.

Ocieplanie dachu skośnego wełną mineralną rozpoczyna się od wypakowania materiału z folii i pozostawienia na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut. Wełna musi się rozprostować i rozprężyć, by było widoczne, ile zajmuje miejsca. Przycina się ją na wymiar, ale zostawiając dwucentymetrowy margines, by między krokwiami była dobrze ściśnięta. Następnym krokiem jest montaż stelaży. Powinien być bardzo precyzyjny, by wszystko dobrze się utrzymywało. Warto zastosować także folię paroizolacyjną, by dobrze chroniła wełnę przed parą wodną, a co za tym idzie – zapobiegała rozwijaniu się pleśni i grzybów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o samodzielnym ocieplenie stropu.

ikona podziel się Przekaż dalej