Folia paroizolacyjna - zastosowanie, cena, poradnik użycia
Folia paroizolacyjna jest popularnym materiałem budowlanym, którego nie widzimy po zakończeniu prac. Odznacza się szerokimi możliwościami zastosowania oraz stosunkowo łatwym montażem. Poniżej podpowiemy do czego służy, gdzie ją stosować i jaka folia paroizolacyjna będzie dobrym rozwiązaniem.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co daje nam folia paroizolacyjna?
W każdym budynku mieszkalnym pojawia się para wodna. Powstaje przy każdej kąpieli, przy gotowaniu gorących posiłków, czy podczas suszenia prania. Nie mamy możliwości uniknięcia tego naturalnego zjawiska. Niestety podwyższony poziom pary wodnej może doprowadzić do ataków grzybów oraz pleśni. Dlatego tak istotna okazuje się wydajna wentylacja pomieszczeń.
Nie każde poddasze użytkowe posiada optymalną wentylację, która byłaby w stanie odprowadzić nadmiar pary wodnej. W tym wypadku pojawia się ryzyko, że wilgoć przeniknie przez sufit i dotrze do warstwy termoizolacji dachu. Po zakończeniu budowy nie mamy możliwości odprowadzenia pary wodnej z wnętrza warstw termoizolacyjnych. Dlatego konieczne jest zastosowanie paroizolacji. Folia paroizolacyjna jest tu bardzo skutecznym rozwiązaniem. Wystarczy zamontować ją pomiędzy ociepleniem poddasza a ścianką z płyt kartonowo gipsowych. Dzięki temu ograniczymy ryzyko przedostawania się pary wodnej do warstwy termoizolacyjnej. To w efekcie zabezpieczy ocieplenie poddasza przed atakami grzybów i pleśni, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko przeprowadzania przedwczesnego remontu. Jeśli planujesz remont poddasza, z tego artykułu dowiesz się, jak je ocieplić.
Jakie są parametry techniczne i możliwości wykorzystania folii paroizolacyjnej?
Jak sama nazwa wskazuje, folia paroizolacyjna nie zapewnia pełnej szczelności przeciwko przesiąkaniu wilgoci. Parametry techniczne tego produktu zostały zaprojektowane tak, by zapobiegać przedostawaniu się wilgoci z wnętrza pomieszczeń mieszkalnych. Paroprzepuszczalność folii nie jest zbyt duża i wynosi średnio 0,5 g/m2/doba. Taka wartość w zupełności wystarczy, aby zabezpieczyć ocieplenie poddasza.
Ważnym parametrem technicznym folii paroizolacyjnej jest współczynnik Sd. Oznacza on opór dla pary wodnej. Folia o współczynniku Sd 100 m stawia opór dla pary wodnej taki sam, jak 100 m powietrza. W ofertach sprzedaży znajdziemy folie o współczynniku Sd od kilkunastu metrów (w przypadku folii aktywnych) do ponad stu metrów (w przypadku folii z ekranem aluminiowym). Wybór optymalnego materiału, a co za tym idzie odpowiedniego współczynnika Sd zależy od naszych potrzeb użytkowych. Przeczytaj także artykuł: Adaptacja poddasza - inspiracje i koszty.
Warto wiedzieć, że możliwości zastosowania folii paroizolacyjnej nie ograniczają się wyłącznie do zabezpieczania termoizolacji na poddaszu. Jej montaż jest także wskazany na ścianach wykonanych w konstrukcji szkieletowej. Folia paroizolacyjna jest także chętnie wybierana do zabezpieczania drewnianych stropów. W tym wypadku montaż wykonujemy od spodu stropu. Funkcję termoizolacyjną pełni za to wysokoprzepuszczalna membrana dachowa, stosowana na etapie wstępnego krycia, wspomagająca ocieplenie dachu i ocieplenie poddasza użytkowego. Projekty domów przewidują głównie ocieplenie dachu wełną mineralną. Ważna jest także szczelność, jeśli chodzi o okna dachowe.
Zastosowanie folii paroizolacyjnej jest jeszcze szersze. Materiał warto zastosować także na ściankach działowych oddzielających ogrzewane i nieogrzewane pomieszczenia. Folia paroizolacyjna powinna być wtedy ułożona po stronie pomieszczenia ogrzewanego.
Jaka folia paroizolacyjna będzie dobrym rozwiązaniem?
Wszystko zależy od naszych konkretnych potrzeb. W ofertach sprzedaży znajdziemy trzy typy produktów. Są to:
Folia polietylenowa– oznaczana symbolem PE. Jest produktem jednowarstwowym, który przeważnie posiada żółte lub białe zabarwienie. Biała folia poliuretanowa zawiera dodatkowe uzbrojenie z siatki polipropylenowej. Współczynnik Sd tego rodzaju produktów osiąga od kilkudziesięciu do stu metrów. Folia polietylenowa posiada gładką powierzchnię i wygląda bardzo podobnie do swoich typowych, budowlanych odpowiedników.
Folia paroizolacyjna aluminiowa – oznaczana symbolem PE – AL. Folia paroizolacyjna aluminiowa jest produktem kilkuwarstwowym, składającym się z polipropylenu oraz polietylenu. Folia paroizolacyjna aluminiowa to zdecydowanie najbardziej trwałe rozwiązanie. Jej współczynnik Sd wynosi sto lub powyżej stu metrów. Dużym atutem tego materiału jest także zdolność odbijania energii cieplnej. W ofertach sprzedaży znajdziemy folie metalizowane, które odbijają od 50 do nawet 90 % energii cieplnej. Dobrej jakości folia paroizolacyjna aluminiowa może zatem wspomagać termoizolacje i sprawiać, że wełna mineralna będzie jeszcze skuteczniejsza. Omawiając cechy folii z ekranem aluminiowym, warto także wspomnieć o ich większej gramaturze, wynoszącej ok. 300 g/m2. Cięższy materiał może nieco utrudniać montaż, jednak jest najbardziej odporny na uszkodzenia powierzchni. Taka jest właśnie folia paroizolacyjna aluminiowa.
Aktywna folia paroizolacyjna – oznaczona symbolem PP i wykonana z polipropylenu. Jej cechą charakterystyczną są dwie warstwy. Pierwsza warstwa to tak zwany film funkcyjny, druga to warstwa nośna. Tego rodzaju folia posiada bardzo mały współczynnik Sd, rzędu kilkunastu metrów. Aktywna folia dachowa utrudnia przepływ pary wodnej do konstrukcji dachu. Posiada specjalnie zaprojektowane otwory o lejkowatym kształcie. Dzięki nim wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz w stronę pokrycia dachowego. Odprowadzenie nadmiaru wilgoci zapobiega pojawieniu się pleśni i grzybów na ścianach z płyt kartonowo gipsowych. Odprowadzona wilgoć nie dociera do termoizolacji, dzięki czemu wełna mineralna nie traci swoich właściwości.
Dla zapewniania efektywnego działania folii niezbędny jest dokładny montaż. Co więcej, aktywna folia dachowa może być stosowana jedynie wtedy, gdy pod pokryciem znajduje się wysoko paroprzepuszczalna membrana dachowa. W innych sytuacjach montaż folii aktywnej nie jest możliwy. Folia paroizolacyjna czasami jest wykorzystywana jako podkład pod panele. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jaki jest najlepszy podkład pod panele podłogowe?
Prawidłowy montaż folii paroizolacyjnej to podstawa
Montaż, jeśli chodzi o folie paroizolacyjne, nie jest szczególnie skomplikowany. Specyfika owych prac powinna być wykonana krok po kroku w sposób opisany przez producenta. Najważniejsze będzie dokładne przeprowadzenie robót. Folia paroizolacyjna spełni swoje funkcje tylko wtedy, gdy w czasie montażu nie naruszymy jej powłoki. Wszelkie wykryte przez nas uszkodzenia w szczelności warstwy paroizolacyjnej powinny być usuwane. Drobne nieszczelności możemy podkleić specjalną taśmą. Równie istotne będzie użycie taśmy na zakładkach. Podczas montażu folii pamiętajmy o pozostawieniu odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej.
Zwróćmy też szczególną uwagę na czas przeprowadzania prac. Czasem zdarza się, że podczas budowy chcemy zrobić wszystko w jak najszybszym tempie. Jednoczesne nakładanie mokrych tynków, wykonanie wylewki i montaż paroizolacji nie jest najlepszym pomysłem. Wnętrza budynków (szczególnie ogrzewanych w okresie zimowym) są wtedy bardzo wilgotne. Montując w tym czasie folie paroizolacyjną na poddaszu, ukrywamy pod ociepleniem duże ilości wilgoci technologicznej. Dlatego znacznie lepszym pomysłem będzie ocieplenie poddasza i montaż folii dopiero po zakończeniu wszystkich mokrych prac i pełnym wyschnięciu tynków lub wylewek.
Ile kosztuje folia paroizolacyjna?
Koszt zakupu folii będzie uzależniony od jej rodzaju oraz jakości wykonania. Najtańsza w zakupie powinna być folia polietylenowa. Zapłacimy za nią od 1 do 3 zł/m2. Folia paroizolacyjna aluminiowa powinna być nieco droższa w zakupie. Zapłacimy za nią od 2 do 4zł/m2. Aktywna folia dachowa będzie zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem. Orientacyjny koszt jej zakupu zamyka się w przedziale od 6 do 10 zł/m2.
Folia paroizolacyjna a folia paroprzepuszczalna
Folia paroizolacyjna i folia paroprzepuszczalna to z pozoru bardzo podobne produkty. Jednak różnią się od sobą właściwościami i możliwościami zastosowania. Różnorodne nazewnictwo folii paroprzepuszczanej może wprowadzić nas w błąd i skłonić do zakupu niewłaściwego produktu. Dlatego bardzo ważne jest rozróżnienie, czym jest folia paroizolacyjna, a czym folia paroprzepuszczalna. Pierwsza z nich chroni izolacje przed wilgocią pochodzącą z wnętrza pomieszczeń. Jej zadaniem jest zaizolowanie ocieplenia, stropu lub ścian przed parą wodną z budynku. Folia paroprzepuszczalna jest z kolei montowana na krokwiach pokrycia dachowego. Jej zadaniem jest odprowadzenie pary wodnej pochodzącej z zewnątrz. Folia paroprzepuszczalna jest czasem określana mianem folii wstępnego krycia. Chroni konstrukcję dachową przed wilgocią, opadami atmosferycznymi, a także wiatrem. Niektóre folie wysoko paroprzepuszczalne określa się mianem membrany dachowej. W przeciwieństwie do produktów paroizolacyjnych, folia paroprzepuszczalna powinna mieć jak najmniejszy współczynnik Sd. Aby izolacja cieplna była zapewniona, niezbędna jest membrana dachowa. Szereg porad na temat izolacji poddasza znajdziesz w tym miejscu.