Folie dachowe jako jeden z elementów pokrycia dachów

Folia paroprzepuszczalna czy folia paroizolacyjna? Zastosowanie oraz różnice

Jednym z elementów pokryć dachowych są folie dachowe, w które wliczamy folię paroizolacyjną, paroprzepuszczalną czy folię wiatroizolacyjną. Spełniają one funkcję izolacyjną różniącą się w zależności od parametrów i umiejscowienia danej folii. Folia paroprzepuszczalna jest to tzw. folia wstępnego krycia. Celem jej jest ochrona ocieplenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednakże ważniejszy udział ma w termoregulacji, a dokładniej pozwala na odparowanie z ocieplenia wody, odprowadzenie wilgoci, pary wodnej i chroni przed przeciekaniem. Może być ona ułożona zarówno pod dachówkę, jak i pod blachę trapezową i blachodachówkę. Z powodzeniem może również służyć jako tymczasowe pokrycie dachu aż do czterech miesięcy.

Natomiast folia paroizolacyjna zapobiega wnikaniu wilgoci do ocieplenia poddasza. Nie jest to jedyna różnica między tymi foliami dachowymi. Znaczące jest w tym przypadku umiejscowienie tych dwóch folii. Należy pamiętać, iż folię paroprzepuszczalną montuje się na zewnątrz krokwi, natomiast folię paroizolacyjną od wewnątrz. Ta pierwsza ma na celu umożliwienie odprowadzenia wilgoci z ocieplenia, a ta druga chroni przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz. Stąd też parametry obu i zastosowanie ich jest znaczącym elementem decydującym o ich wyborze.

Inną cechą różniącą obie folie jest ich wykonanie. Folie paroprzepuszczalne używane we wstępnym kryciu są szorstkie, grubsze i mocniejsze niż folie paroizolacyjne. Wśród kolorów folii paroprzepuszczalnych dominują spokojne kolory. Wśród nich beżowy, bordowy, czarny, szary czy zielony. Dostępna do kupienia jest również folia ze specjalną warstwą antyodblaskową, która ułatwia prace w słoneczny dzień. Jeśli planujesz zlecić budowę dachu lub jego pokrycie, skorzystaj z tej wyszukiwarki wykonawców i znajdź oferty fachowców z twojej okolicy.

Rodzaje folii paroprzepuszczalnej

Wśród folii wstępnego krycia można wydzielić dwie podkategorie: folie wysokoparoprzepuszczalne i niskoparoprzepuszczalne. Kryterium tego podziału jest stopień przepuszczania pary wodnej, czyli liczba gramów wody przenikająca przez 1 m2 folii w ciągu doby. Odwrotnie proporcjonalny do paroprzepuszczalności jest współczynnik Sd widniejący na etykiecie produktu. Określa on opór, jaki napotyka para wodna przenikająca przez folię porównany do oporu stawianego przez warstwę powietrza określonej grubości. Inaczej mówiąc folia paroprzepuszczalna powinna wyróżniać się niskim współczynnikiem Sd, ale i odwrotnie do niego proporcjonalnym wysokim wskaźnikiem paroprzepuszczalności.

Folia wysokoparoprzepuszczalne często noszą nazwę membrany dachowej. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem Sd, który wynosi 0,015 - 0,045 m. Natomiast zgodnie z nazwą folia ta posiada bardzo wysokie parametry dotyczące przepuszczania pary wodnej. Są to ilości rzędu od 1500 do nawet 4000 g/m2/24h. Folia układana jest bezpośrednio na warstwie ocieplenia. Membrana dachowa z wyglądu podobna jest do tkaniny lub papieru, ale dzięki właśnie takiej konstrukcji następuje łatwiej odprowadzanie pary wodnej.

Folie niskoparoprzepuszczalne mają parametry odwrotne do tych występujących w foliach wysokoparoprzepuszczalnych. Współczynnik Sd wynosi powyżej 0,1 m, natomiast przepuszczalność tylko od 20 do 100 g/m2/24h. Te folie dachowe nie mogą być układane bezpośrednio na ociepleniu, ponieważ w dużej mierze zatrzymują parę wodną, co może doprowadzić do powstania wilgoci na okryciu dachowym. Zbudowane są z warstw, a dodatkowa siatka tworzywowa z polietylenu lub polipropylenu zapewnia ich wzmocnienie.

Porównanie parametrów folii paroprzepuszczalnych

Rodzaj folii paroprzepuszczalnej

Wskaźnik paroprzepuszczalnośći

Współczynnik Sd

Niskoparoprzepuszczalna

od 20 do 100 g/m2/24h

>0,1 m

Wysokoparoprzepuszczalna

od 1500 do nawet 4000 g/m2/24h

0,015 - 0,045 m

Na co zwracać uwagę przy zakupie folii paroprzepuszczalnych? Porady i ceny

Przykładowe ceny i opinie membran dachowych

Rozglądając się w sklepie za folią paroprzepuszczalną czy folia wiatroizolacyjną można zauważyć różnorodność cen i opinii. Kładąc nacisk na folie na wstępne krycie na uwagę zasługuje Membrana Dachowa Strotex Extreme 170g 1,5m x 50m. Charakteryzuje się bardzo dobrymi opiniami oraz ceną. Jedno opakowanie kosztuje zaledwie 195 zł. Posiada wysoką przepuszczalność ≥1700 g/m2/24 h oraz jest również folią wiatroizolacyjną.

Innym przykładem folii paroprzepuszczalnej jest folia Standard od producenta Mateo 1,5 m x 50 m. Jest ona rodzajem folii niskoparoprzepuszczalnej o wskaźniku przepuszczania pary wodnej ≥40 g/m2/24 h. Dlatego też mówić można tutaj o innym zastosowaniu folii niż w przypadku tej wyżej wymienionej. Cena folii firmy Matex to około 100 zł za sztukę.

Każda z folii ma dobre opinie, ale jak wiadomo są to tylko subiektywne osądy. Dlatego warto, aby wybrać folię paroprzepuszcalną kierując się parametrami, ponieważ każdy klient szuka innych rozwiązań, jak również inny ma przeznaczony na to budżet.

Folie wstępnego krycia – porady zakupowe

Wybierając odpowiednią folię dachową należy dobrze rozeznać się w parametrach technicznych. Wybór zależy od tego, gdzie ma być położona folia dachowa czy membrana, ale również jaką ma spełniać funkcję. Dlatego tak ważne jest kierowanie się współczynnikiem Sd i wskaźnikiem paroprzepuszczalności, czyli ilości pary wodnej wyrażonej w gramach, jaka przedostaje się przez folię w ciągu doby.

Mając do wyboru kilku producentów pokryć dachowych warto przyjrzeć się trwałości materiału z jakiego wykonane są folie dachowe. Niestety jak w wielu dziedzinach są lepsze i gorsze produkty. Jeśli mają służyć jako element pokryć dachowych to wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne powinna wynosić powyżej 300 N na odcinek o szerokości 5 cm. Folia paroprzepuszczalna nakładana pod dachówkę czy pod blachę trapezową i blachodachówkę powinna spełniać swoją funkcję przez długie lata. Zapewne nikt nie chciałby wymieniać pokrycia dachowego co roku. Dodatkowe elementy takie jak taśma klejąca czy mankiety uszczelniające powinny być zakupione u tego samego producenta co folia paroprzepuszczalna.

Budując czy remontując poddasze nieużytkowe warto wykorzystać folię niskoparoprzepuszczalną. Jednak kiedy chodzi o pomieszczenia mieszkalne, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie membrana o wysokiej paroprzepuszczalności. Każda z nich ma bardzo dobre opinie.

ikona podziel się Przekaż dalej