Wybór listwy wykończeniowej do folii kubełkowej

Folia kubełkowa to polietylen wysokiej gęstości (HDPE) wykorzystywany bardzo często do izolacji fundamentów. Jest ona zbudowana ze specjalnych wytłoczeń, które w wyglądzie przypominają ścięte stożki. Dzięki temu folia kubełkowa spełnia swoją funkcję, jaką jest ochrona warstwy hydroizolacyjnej fundamentów. Aby jednak jej mocowanie było prawidłowe, należy zaopatrzyć się w odpowiednią listwę fundamentową oraz gwoździe do folii kubełkowej.

Listwa zamykająca to właściwa listwa do folii kubełkowej, która będzie w 100% spełniać swoją rolę. Listwa wykończeniowa jest niezwykle ważna zwłaszcza na fundamentach od strony zachodniej. Na tych ścianach woda deszczowa częściej będzie się pojawiać z uwagi na specyfikę kierunku wiatru w Polsce. Jeśli listwa zamykająca będzie pominięta w trakcie mocowania folii kubełkowej, to może się pod nią przedostać woda. Izolacja fundamentów zabezpiecza je przed zniszczeniem na długie lata.

Listwa do folii kubełkowej podtrzymuje ją w miejscu i przymocowuje do ściany. Dodatkową zaletą jest estetyczne wykończenie fundamentów.  Listwa fundamentowa to inaczej zamknięcie górnej części folii kubełkowej, co zapobiega nie tylko wnikaniu wody, ale także wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniom. Listwa wykończeniowa i gwoździe do folii kubełkowej to niezbędne elementy prawidłowo zrobionych fundamentów.

Montaż i mocowanie listwy zamykającej

Prawidłowy montaż listwy zamykającej oparty jest na właściwie wykonanych fundamentach pokrytych folią kubełkową. Na samym początku należy napięty arkusz folii kubełkowej dopasować do wybranej powierzchni. Najlepiej, jeśli folia kubełkowa będzie szersza niż dana ściana fundamentowa. Ułożoną folię należy przymocować odpowiednimi wkrętami lub gwoździami do folii kubełkowej.

Prawidłowo przeprowadzony montaż na styropian folii kubełkowej po części gwarantuje już dobrą ochronę fundamentów. Na koniec wystarczy odciąć nadmiar folii, który pozostał ponad górną krawędź fundamentów. Po zakończeniu prac związanych z ułożeniem folii kubełkowej, można przejść do montażu listwy zamykającej.

Listwa fundamentowa powinna być zamontowana za pomocą wkrętów i wkrętarki. Prawidłowo założona listwa zamykająca musi być na równi ze ścianą fundamentową. Po zakończonej czynności wystarczy jedynie obsypać ziemią teren dookoła. Sprawdź także ten artykuł o izolacji fundamentów folią kubełkową.

Listwa do folii kubełkowej – cena i opinie

Izolacja fundamentów przy pomocy folii kubełkowej i listwy zamykającej to często wykorzystywane rozwiązanie wśród inwestorów i ekip budowlanych. Ta opcja cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Choć zamknięcie fundamentów można wykonać na kilka sposobów, to jednak montaż na styropian listwy zamykającej i wyłożenie folii kubełkowej jest poprawną i zalecaną czynnością.

Ceny listew fundamentowych są bardzo niewielkim wydatkiem. Są to kwoty rzędu od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od zakupionej długości wyrażonej w metrach. Na rynku można naleźć kilku producentów oferujących listwy wykończeniowe do fundamentów, dlatego zakup ich nie przysporzy jakiegoś problemu.

Podczas montażu na styropian folii kubełkowej i listwy fundamentowej uzyskuje się doskonałą ochronę fundamentów. Z tego też powodu decyzja o zakupie i montażu listew fundamentowych nie powinna być odkładana. Dodatkowym atutem jest wysoka estetyka wykończenia fundamentów przy użyciu listwy zamykającej.

Wykaz wybranych listew do folii kubełkowej wraz z cenami

Listwa zamykająca

Przykładowa cena

Listwa fundamentowa do folii kubełkowej - 0061 aluminium 1 mb

14,00 zł brutto

Listwa do folii kubełkowej (tworzywo sztuczne) 2m

3,50 zł brutto

Listwa zakończeniowa do folii kubełkowej PCV 2 m

7,48 zł brutto

ikona podziel się Przekaż dalej