Membrana dachowa – rodzaje, cena, opinie, zalety, wady, najważniejsze parametry
Zadaniem membrany dachowej jest odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Sama nazwa membrana paroprzepuszczalna, wskazuje na to, że gromadząca się w warstwie izolacyjnej para wodna, za pośrednictwem folii dachowej jest przepuszczana na zewnątrz. Poniżej dowiemy się, jakie są rodzaje membran dachowych, a także na jakie parametry powinniśmy skupiać uwagę.
Jeśli szukasz firmy, która wykona budowę lub remont dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Membrana na dach
Membrana dachowa – rodzaje
Pokrycia dachowe w większości przypadków wymagają założenia pod więźbą dachową membrany dachowej. Takie zalecenia występują szczególnie przy budynkach mieszkalnych, na których układamy blachodachówkę, blachę trapezową, dachówkę lub ondulinę. W zależności od naszych wymagań, a także właściwości, folie paraizolacyjne (czyli membrany dachowe) możemy podzielić na kilka typów. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule o deskowaniu i membranie dachowej.
Membrana na dach może występować jako:
- Membrana paroprzepuszczalna trójwarstwowa – jest to jedna z najbardziej popularnych folii dachowych, którą można stosować zarówno na więźbie dachowej, jak i również na deskowaniu.
- Membrana dachowa o bardzo wysokiej przepuszczalności – również może być stosowana na deskowaniu, a także więźbie dachowej. Jej wyróżnikiem jest to, że się ją kładzie bezpośrednio na izolacji termicznej. Chociaż jest dwuwarstwowa, to jedna z warstw jest o wzmocnionej wytrzymałości.
- Membrana na dach czterowarstwowa – jej zaletą jest wysoka wytrzymałość na czynniki mechaniczne. W jej składzie znajdziemy między innymi siatki polipropylenową.
- Membrana na dach odbijająca promienie słoneczne – ze względu na swoje właściwości, doskonale sprawdza się na poddaszach, w których chcemy uniknąć wysokich temperatur. Ze względu na optymalne ciśnienie hydrostatyczne, a także inne parametry folia dachowa tego typu, wprowadza oszczędności nawet w przypadku nieocieplonego dachu.
Dach membranowy – na jakie parametry zwracać uwagę?
Folia dachowa spełniająca wszystkie nasze wymagania powinna posiadać odpowiednie właściwości. Dzięki temu pokrycie dachowe, będzie właściwie spełniało swoje zadanie. Często producenci zalecają również inną folię izolacyjną pod blachę, inną pod gonty, czy też blachodachówkę.
Wybierając folie paroizolacyjne, należy zwrócić uwagę na:
- Paroprzepuszczalność – optymalny wskaźnik powinien utrzymywać się na poziomie od 1000 do 2000 g/m2/24h
- Wytrzymałość na czynniki mechaniczne - jest to bardzo ważny element, ponieważ wpływa na długą żywotność folii, a także zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia. Dodatkowo podczas montażu, nie istnieje ryzyko jej pozrywania.
- Odporność na promienie UV – tego typu folia dachowa, jest w stanie odbić nawet do 80% promieni słonecznych, dlatego zaleca się ją stosować pod blachę, która bardzo mocno nagrzewa poddasze. Sprawdź także artykuł opisujący budowę dachu krok po kroku.
- Skład – niektóre z nich są dwuwarstwowe, inne znowu czterowarstwowe. Jednak powinniśmy zwracać uwagę nie na ich ilość, ale z jakiego materiału zostały wykonane. Świetnie sprawdza się poliuretan, a także włóknina.
Membrana dachowa – czy to się opłaca?
Membrana na dach – szerokie zastosowanie
Zastosowanie folii paroprzepuszczalnej wydaje się być oczywiste. Stosuje się je pod pokrycia dachowe wykonane z różnych materiałów. Powinniśmy pamiętać, że nie przy każdej połaci dachowej, potrzebna jest najlepsza folia, ponieważ odprowadzanie pary wodnej na budynkach gospodarczych nie jest takie ważne, jak w przypadku budynków mieszkalnych.
Zatem folia znajduje swoje zastosowanie pod pokrycia dachowe wykonane m.in. z blachodachówki, dachówki ceramicznej, dachówki cementowej, czy też blachy trapezowej. Montuje się ją również pod rzadziej wybierane pokrycia dachowe, takie jak gonty lub ondulina. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także te artykuły o goncie bitumicznym.
Membrana paroprzepuszczalna – zalety i wady
Stosowanie membrany dachowej niesie ze sobą sporo zalet. Do nich zalicza się:
- Wiatroszczelność – dach membranowy jest dodatkowym zabezpieczeniem przed wiatrem. Dzięki temu jesteśmy w stanie zniwelować rachunki za ogrzewanie.
- Wodoszczelność – jeżeli podczas montażu folii, zastosowane zostaną odpowiednie zakładki, to poddasze będzie zabezpieczone przez wodą. Również skraplanie się pary wodnej pod dachówką lub blachodachówką, nie spowoduje przeniknięcia wilgoci w głąb izolacji.
- Paroprzepuszczalność – mimo że folia jest odporna na działanie wody z zewnątrz, to jednocześnie umożliwia ona sprawne odprowadzanie wilgoci gromadzącej się wewnątrz budynku.
Jeżeli chodzi o wady, to raczej nie znajdziemy ich wiele. Mogą to jedynie okazać się zbyt słabe parametry, dotyczące konkretnej folii paroprzepuszczalnej o niskiej jakości, dlatego zaleca się zakup naprawdę dobrego produktu, który pozwoli uniknąć remontu dachu przez długie lata. Montaż membrany dachowej na dachu to dobra inwestycja.
Czy membrana dachowa jest najlepsza? Opinie
Opinie na temat konkretnych typów membran dachowych, znajdziemy na różnego rodzaju forach internetowych. Użytkownicy, którzy stosowali poszczególne produkty, są w stanie ocenić, jak im się sprawdzały w czasie montażu lub w pierwszych latach użytkowania.
Na pozytywne opinie na temat konkretnej membrany dachowej, wpływać będą nie tylko jej parametry, ale również prawidłowy montaż. Kładąc folię dachową, należy wiedzieć jak ją układać w miejscach, w których będą wstawiane okna dachowe. Jest to ważne, by po montażu okna dachowe, nie powodowały przesiąkania wody. Odpowiednio stosuję się membranę również przy rynnach, kalenicy, a także rynnach koszowych. Warto wybrać najlepsze folie dachowe na rynku.
Membrana dachowa – najpopularniejsi producenci i przykładowe ceny
Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny membrany dachowej:
- Membrana dachowa Comfort 175 0,5 – ceny od 345 zł/szt.
- Membrana dachowa Element 115 0,5 – cena od 270 zł/szt.
- Membrana dachowa Element Max 0,6 – cena od 360 zł/szt.
- Membrana dachowa Element 90 0,4 - cena od 215 zł/szt.
- Membrana dachowa Expert 1,5x50 m, 180 g/m2 – 389,00 zł/szt.
- Membrana dachowa 1,5x50 m, 115 g/m2 – 199,00 zł/szt.
- Membrana dachowa aktywna paroizolacyjna 1,5x50 m – 279,00 zł/szt.
- Membrana dachowa 1,5x50 m, 135 g/m2 – 319,00 zł/szt.
- Membrana dachowa 1,5x50 m, 135g/m2 – 7,49 zł/opakowanie
- Membrana dachowa Strong 1,5x50 m, 150 g/m2 – 329,00 zł/szt.
- Membrana dachowa Matizol 3W, 20 m2 – 7,48 zł/m2
- Membrana dachowa Corotop Smart 1,5x50 m – 3,96 zł/mb
- Membrana dachowa Corotop Smart 1,5 m – 4,92 zł/mb
- Membrana dachowa 115 g/m2, 75 m2 – 2,64 zł/m2
- Membrana dachowa Corotop Classic 1,5x50 m – 6,48 zł/mb
- Membrana dachowa 130 g/m2, 75 m2 – 3,97 zł/m2
- Membrana dachowa Corotop Strong 1,5 m - 9,91 zł/mb
- Membrana dachowa 160 g/m2, 75 m2 – 4,37 zł/m2
- Membrana dachowa Corotop Strong 1,5 x 50 m – 7,64 zł/mb
- Membrana dachowa Corotop 1,5 m – 8,52 zł/mb
- Folia membrana dachowa Fakro – 160,00 zł/szt.
- Membrana dachowa Strotex Basic 115 g/m2, 1,5x50 m – 134,00 zł/szt.
- Membrana dachowa Topdach 180 g/m2, 1,5x50 m – 299,00 zł/szt.
- Membrana dachowa Matizol – 149,60 zł/szt.
- Membrana dachowa Wurovent Magnum – 7,60 zł/mb
- Folia paroprzepuszczalna dachowa 1,5x50 m – Dektra – 109,00 zł/szt.
- Mamra membrana dachowa 3 – 194,99 zł/szt.
- Folia membrana dachowa 1,5 x 50 m, 115 g/m2 – 139,00 zł/szt.
- Membrana dachowa Climateq Pro 150 – 4,30 zł/m2
- Membrana dachowa Tyvek Supro – 7,68 zł/mb