Czym charakteryzuje się dach jętkowy?
Dach jętkowy jest popularnym zwieńczeniem budynków. Czym się charakteryzuje i z jakich elementów składa? Jaka jest optymalna rozpiętość oraz rodzaje dachów jętkowych. Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Jeśli planujesz budowę lub remont dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Dach jętkowy – ogólna charakterystyka
Czym jest dach jętkowy?
Więźba jętkowa jest powszechnie stosowana w budownictwie domów jednorodzinnych. Jej rozpiętość mieści się w granicach od 5 do 12 metrów. Optymalny kąt nachylenia konstrukcji wynosi 240, jednak często spotykamy więźby o mniejszym lub większym stopniu nachylenia połaci.
Omawiając właściwości dachu jętkowego warto wspomnieć o jego największych zaletach. Więźba jętkowa jest (obok dachów krokwiowych) jednym z najtańszych w wykonaniu rozwiązań. Stosunkowo niska cena łączy się z dobrymi parametrami technicznymi. Warto bowiem pamiętać, że konstrukcja krokwiowo-jętkowa zapewnia dużą sztywność i odporność na działanie niesprzyjających warunków pogodowych.
Dach jętkowy nieznacznie różni się od standardowej więźby krokwiowej. Najważniejszą różnicą jest zastosowanie dodatkowych jętek. Jest to belkowy element wzmacniający, ulokowany w górnej części więzarów. Jętki stanowią dodatkowe wzmocnienie więźby i zwiększają sztywność całej konstrukcji. Dzięki ich zastosowaniu możemy uzyskać większą rozpiętość dachu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat dachu.
Dach jętkowy - ważne wymiary
Omawiając dach jętkowy należy wspomnieć o istotnych wymiarach. Jednym z nich okaże się wysokość mocowania jętki. Przyjmuje się, że belkowy element wzmacniający (jętka) powinna znajdować się w połowie wysokości krokwi. Niekiedy spotkamy się z nieco inną lokalizacją, która została przewidziana w dokumentacji projektowej.
Dach krokwiowo jętkowy musi też posiadać odpowiednie wymiary krokwi. Dolna część od murłaty do jętki nie powinna przekraczać długości 4,5 metra. Natomiast górna część krokwi znajdująca się pomiędzy jętką, a kalenicą nie powinna być dłuższa niż 2,7 metra. Są to dość istotne wymiary, które wpływają na zachowanie sztywności i stabilności całej więźby dachowej.
Dokładne wymiary, a także rozpiętość więźby muszą zostać przewidziane w projekcie. To właśnie w nim znajdziemy wytyczne dotyczące takich elementów jak przekrój krokwi czy belkowy element wzmacniający. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dachu płatwiowo-kleszczowym?
Twój dach wymaga odświeżenia i zastanawiasz się jaką farbę wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby do dachów przez naszych czytelników.
Dach płatwiowo jętkowy
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, konstrukcja krokwiowo jętkowa może posiadać rozpiętość do 12 metrów. Przy dużych rozmiarach należy wykonać dodatkowe wzmocnienie. Sposobem na stworzenie wzmocnienia okazują się ściany stolcowe. Jest to szereg pionowych krokwi, które przenoszą obciążenia więźby i stanowią dodatkowe usztywnienie oraz wzmocnienie.
Konstrukcje ze ścianami stolcowymi to innymi słowy dach płatwiowo jętkowy. Tego rodzaju więźba dobrze sprawdza się w budynkach mieszkalnych o większej powierzchni. Górna kondygnacja budynku może zostać zagospodarowana na poddasze użytkowe. Obecność ścian stolcowych nie stanowi zbyt dużego problemu w aranżacji przestrzeni.
Dach płatwiowo jętkowy może posiadać jedną bądź dwie ściany stolcowe. Pojedyncza ściana znajduje zastosowanie w przypadku, gdy rozpiętość ścian nie przekracza 10 metrów. Przy większej rozpiętości wymagany jest montaż dwóch ścian stolcowych.

Warto wiedzieć o konstrukcji dachu
Konstrukcja krokwiowo-jętkowa czy zwykła więźba krokwiowa?
Dach krokwiowy jest najprostszą konstrukcją, którą spotkamy na połaciach dachowych. Jej największym atutem okazuje się niska cena wykonania. Długość krokwi wynosi tutaj maksymalnie 5 metrów, co umożliwia montaż lekkich pokryć dachowych.
Niestety więźba krokwiowa posiada szereg ograniczeń. Jednym z nich okazuje się niewielka rozpiętość, wynosząca do 7,5 metra. Z tego powodu konstrukcja nie znajduje zastosowania na większych budynkach mieszkalnych. Kolejnym ograniczeniem jest także stosunkowo niewielka sztywność, która uniemożliwia montaż dachu w miejscach narażonych na działanie szczególnie niekorzystnych warunków pogodowych.
Konstrukcja krokwiowo-jętkowa posiada znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe. Dach krokwiowo jętkowy posiada wzmocnienia, które zapewniają większą sztywność. Zatem jest to bardziej bezpieczne i trwałe rozwiązanie. Dach jętkowy możemy stosować jako zwieńczenie budynków zlokalizowanych w miejscach narażonych na działanie porywistego wiatru. Co więcej, dodatkowe wzmocnienia umożliwiają większą rozpiętość więźby.
Dach płatwiowo jętkowy jest rozwiązaniem najbardziej stabilnym. Ściany stolcowe wydajnie usztywniają i wzmacniają konstrukcje. Tego rodzaju więźba jest jednym z najbardziej trwałych, a jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań. Dzięki swoim właściwościom zyskuje dużą popularność oraz szereg możliwości zastosowania na różnego typu budynkach.
Dach jętkowy kontra poddasze użytkowe
Klasyczny dach jętkowy daje największe możliwości zagospodarowania górnej kondygnacji budynku. Dzięki temu jest często spotykany w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych.
Brak pionowych podpór umożliwia dowolną adaptację poddasza. Jest to ważny atut, który zwiększa możliwości użytkowe górnej kondygnacji. Dach krokwiowo jętkowy umożliwia też budowę dodatkowych lukarn, które ozdobią kubaturę, a dodatkowo zmniejszą liczbę skosów poddasza.
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
Powiązane artykuły
-
Dach wielospadowy, koszty budowy w porównaniu do dachu prostego, zalety, wady
-
Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?
-
Przykłady konstrukcji dachu – porównujemy różne rodzaje dachów
-
Dach mansardowy – opis, konstrukcja, charakterystyka, opinie, ceny
-
Dach jednospadowy - konstrukcja, koszty, budowa i inne rzeczy, które warto wiedzieć
-
Dach jętkowy - konstrukcja krok po kroku, schemat, rozpiętość i charakterystyka
-
Zielone dachy, czyli jak założyć ogród na dachu?
-
Dach naczółkowy krok po kroku – konstrukcja, cena, opinie, porady
-
Dach pulpitowy krok po kroku – konstrukcja, koszt, opinie, porady
-
Dach odwrócony - konstrukcja, wykonanie, materiały, porady
-
Dach czterospadowy - koszt, konstrukcja, opis, porady
-
Stropodach - rodzaje, przekrój, porady, opinie, ceny
-
Dach płaski - ile kosztuje i gdzie się nadaje do budowy?
-
Konstrukcja dachu jętkowego - główne założenia
-
Dach jętkowo-krokwiowy - jak wygląda jego konstrukcja?
-
Dach płatwiowo-kleszczowy - jak wygląda, gdzie się go stosuje, jaka jest cena?