Dach kopertowy - cechy charakterystyczne dachu kopertowego

Dach kopertowy, inaczej czterospadowy, jak sama nazwa wskazuje składa się z czterech połaci w formie trapezów. Połacie te stykają się przy jednej poziomej kalenicy, a także czterech kalenicach idących po skosach. Jeżeli jest to projekt bez żadnej lukarny, to dach czterospadowy pozbawiony jest wiatrownic, a jedyną obróbkę blacharską stanowi pas rynnowy idący wzdłuż całego budynku.

Dachy kopertowe posiadają sporo ważnych zalet. Przede wszystkim więźba dachowa jest o wiele mocniejsza w porównaniu do konstrukcji dwuspadowych. Dzięki temu konstrukcje, jakimi wyróżnia się dach czterospadowy, nie jest narażony na zniszczenia wywołane niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto taka budowa pozwala na natychmiastowe oraz efektywne odprowadzanie deszczówki oraz pokrywy śnieżnej. Niestety największy minus, jaki posiadają dachy kopertowe, to duża ilość skosów na poddaszu, co wiąże się z utratą często przydatnej przestrzeni.

Projekt domu z dachem kopertowym, czyli dachu kopertowego

Dachy kopertowe raczej nie posiadają skomplikowanych projektów. Oczywiście rzut z góry może zawierać jeszcze inne połacie, które wychodzą z głównego dachu. Zazwyczaj są to mniejsze zadaszenia nad garażami. Ciekawą propozycją jest na pewno projekt dachu czterospadowego z lukarnami. Tutaj najczęściej rzut dodatkowych konstrukcji, obejmuje trójspadowe lub dwuspadowe facjaty. Rzadko kiedy mamy do wyboru rzut dachu z lukarnami jednospadowymi lub trójkątnymi.

Patrząc na rzut z góry przygotowany przez architekta, powinniśmy uwzględnić z jakiego materiału najbardziej opłaca się budowa dachu. Dach kopertowy pozbawiony jakichkolwiek lukarn, może być wykończony zarówno dachówką, jak i również blachą falistą. Jednak, jeżeli więźba dachowa obejmuje różne wykusze oraz dodatkowe połacie wychodzące z głównego dachu, to najlepszym rozwiązaniem będzie dachówka. Taki rzut dachów podpowie nam już, jakie straty blachy falistej lub płaskiej musimy uwzględnić. Wszelkie skosy przyczyniają się do przycinania blachy, która niestety jest przeznaczona na straty.

Wybór projektów architektonicznych uwzględnia także to, jaka więźba dachowa powinna być uwzględniona. Pamiętajmy o tym, aby zweryfikować, czy projekt zawiera okna dachowe. Innym rozwiązaniem na doświetlenie poddasza jest świetlik dachowy. W przypadku dachu czterospadowego najlepszym rozwiązaniem będzie świetlik kalenicowy lub tunelowy. Uwzględnijmy również rodzaj projektu, czy chcemy by budynek prezentował się tradycyjnie, czy jednak nowocześnie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o dachu czterospadowym.

Jak zbudować dach czterospadowy - dom z dachem kopertowym

Decydując się na dach kopertowy, zapewne pojawia się pytanie, jak go prawidłowo zbudować. Najczęściej w tym przypadku występuje więźba płatwiowo-kleszczowa. Konstrukcje te są najbardziej uniwersalne i pasują do praktycznie każdego typu dachu, nawet o bardzo dużym kącie nachylenia. Chcąc zbudować taką więźbę, będziemy potrzebowali takie elementy więźby jak krokwie, płatwie oraz słupy. Dwie krokwie oparte na płatwiach tworzą jeden wiązar.

Dach kopertowy na domu jednorodzinnym, a także ceny, rodzaje, zastosowanie, konstrukcja, porady i informacje
Dach kopertowy krok po kroku, czyli informacje, konstrukcja, ceny, porady, rodzaje, zastosowanie

Drugim typem konstrukcji dachów, jest więźba krokwiowo-jętkowa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tego typu konstrukcje sprawdzają się przy standardowym kącie nachylenia dachu, a także małej rozpiętości krokwi. Jętki są poziomymi elementami łączącymi krokwie. Bardzo rzadko zdarza się aby budowa więźby dachowej była pozbawiona jętek. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w przypadku niedużych połaci dachowych, co raczej w konstrukcjach czterospadowych się nie zdarza.

Jeżeli interesuje nas to, jak zbudować dachy kopertowe uwzględniając wszystkie najważniejsze etapy, to zawsze zaczynamy od wyboru projektu. Jak już wiemy, mamy różne konstrukcje do wyboru, zarówno więźby z lukarnami, jak i również składającymi się wyłącznie z czterech połaci. Pierwszym etapem jest budowa więźby dachowej, którą rozpoczynamy od murłat, czyli elementów, na których następnie oprzemy krokwie. Niezależnie od tego, jaką technologię dachów wybierzemy, musimy uwzględnić rodzaj pokrycia dachowego. Pod konkretny typ materiału, należy dostosować rozstaw łat lub zastosować pełne deskowanie.

Budowa dachów czterospadowych musi uwzględnić jeszcze ochronę przed skraplającą się wilgocią oraz deszczówką. W tym celu, zanim położymy łaty i kontrłaty, stosuje się membrany dachowe, pamiętając jednocześnie o przynajmniej kilkucentymetrowych zakładkach. Jeżeli jednak projekt dachu uwzględnia pełne deskowanie, to w takich okolicznościach membrany dachowe nie są stosowane. Kolejnym krokiem jest montaż systemu rynnowego, który wymaga założenia rynien poziomych wokół całego budynku.

Niezwykle istotnym etapem jest obróbka blacharska, jej odpowiednie dopasowanie oraz montaż. Jak już wiadomo, dach czterospadowy jest całkowicie pozbawiony wiatrownic. Chyba że decydujemy się na projekt z lukarnami. Dlatego obróbka blacharska najczęściej ogranicza się do montażu pasów rynnowych oraz obróbki kalenicy. W tym przypadku kalenica jest wykończona półokrągłymi gąsiorami, których zaślepki znajdują się wyłącznie na narożnikach, u zbiegu dwóch połaci. Ostatnim etapem jest montaż wybranego materiału, którym najczęściej jest dachówka lub blacha falista.

Dachy kopertowe - koszty

Niezależnie od tego, czy materiałem wykończeniowym będzie dachówka, czy może jednak blacha falista, to całkowity koszt dachu czterospadowego będzie dużo większy od kosztu dachu dwuspadowego. W tym przypadku bardzo dużą rolę odgrywa obróbka blacharska, a dokładnie kalenica oraz pas rynnowy. Jak wiadomo, często ceny akcesoriów dekarskich są dużo wyższe w porównaniu do dachówki lub blachy falistej.

Przykładowe ceny materiałów i akcesoriów dekarskich potrzebnych do wybudowania dachu kopertowego

Nazwa produktu

Cena

Kalenica baryłkowa mała Pruszyński, kolor grafitowy

36,35 zł

Kalenica początkowa półokrągła, Roben dachówka, kolor miedziany

49,20 zł

Gąsior, kalenica do blachodachówki

36,00 zł

Dachówka ceramiczna płaska OERA 9 Koramic

5,33 zł/szt.

Świetlik dachowy z poliwęglanu 10 mm

36,00 zł

Świetlik dachowy tunelowy Velux TLR 2010

1560,00 zł

Świetlik dachowy, wyłaz 45x73 cm, z kołnierzem

287,83 zł

Świetlik rurowy płaski Fakro SFX 350 z kołnierzem

1025,00 zł

Membrany dachowe Corotop Strong 1,5x50 mb

7,96 zł/mb

Folia na dach Secco Classic 1,5x50 m

148,00 zł

Membrany dachowe Corotop Smart 1,5x50 m

3,98 zł/mb

Folia na dach paroizolacyjna żółta 0,2 mm 2x15 m

36,98 zł

Folia na dach paroizolacyjna żółta 0,2 mm 2x50 m

118,00 zł

Folia na dach membrana Ventia N Titanium Plus 190 g/m2

440,00 zł

Folia na dach membrana TPU mdm Ventia Neo

960,00 zł

Pas rynnowy stal powlekana obróbka blacharska

14,50 zł

Obróbka blacharska łącznik pasa nadrynnowego na dach skośny stal powlekana

10,00 zł

Finlandia 350 blachodachówka poliester połysk, różne kolory

36,29 zł/m2

ikona podziel się Przekaż dalej