Dach naczółkowy - jeszcze tradycja czy już nowoczesność?
Dach naczółkowy jest rodzajem dachu, która posiada nie tylko frapującą nazwę, ale i łatwą do zapamiętania formę. Konstrukcja dachu jest w tym wypadku uzupełniona o dodatkowe, trójkątne połacie. Dach dwuspadowy z naczółkami pozwala na oryginalne wyróżnienie się w monotonii standardowych form. Naczółek, czyli trójkątna połać umieszczona ukośnie w ścianie szczytowej domu, sięga niewiele poniżej poziomu głównej kalenicy. Jeżeli trójkątne połacie szczytowe łączą się dolnymi krawędziami z trapezowymi połaciami bocznymi, mamy do czynienia z dachem czterospadowym, zwanym też dachem brogowym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym się charakteryzuje dach naczółkowy?
Każdy dach nie tylko wieńczy budynek, ale przede wszystkim spełnia wiele pożytecznych funkcji. Ponieważ jest jednym z najważniejszych elementów budynku, również koszt jego wykonania jest znaczący. Konstrukcja dachu, mniej lub bardziej skomplikowana, wpływa na ilość potrzebnych materiałów. Gotowe projekty domów i dachów obniżają ogólne koszty wykonania.
Wybierając projekty konkretnego dachu, każdy inwestor poszukuje kompromisu między estetyką budynku, uwarunkowaniami technicznymi i kosztami. Standardowy dach dwuspadowy albo płaski będzie niewątpliwie tańszy, niż dach czteropołaciowy albo jeszcze bardziej skomplikowany dach mansardowy. Im większe są powierzchnie połaci dachowych, a ich kształt odbiega od prostokąta, tym większe jest zużycie materiałów i koszt robocizny. Dach naczółkowy posiada kilka istotnych zalet, a ponadto wyróżnia się elegancką formą.
Klasyczny dach dwuspadowy ma najprostszą formę dwóch pochyło ustawionych prostokątów na dłuższych bokach budynku. Dach kopertowy (czterospadowy) ma dwie połacie trapezowe i dwie trójkątne, ustawione skośnie zamiast górnej części ścian szczytowych. Sięgają od kalenicy do linii rynien. Jeżeli skośne połacie kończą się znacznie wyżej, taka forma nazywa się dachem naczółkowym. Planujesz budowę lub remont dachu?
Zalety i wady dachu naczółkowego
Każda powierzchnia budynku, która nie przebiega w pionie, lepiej rozprasza wiatr. W porównaniu z dachem dwuspadowym, nacisk wiatru na szczytowe połacie dachu czterospadowego zostaje zminimalizowany. Również naczółki zmniejszają powierzchnię ścian szczytowych i wzmacniają więźbę dachową. Konstrukcja dachu naczółkowego lepiej chroni przed wiatrem i lepiej odprowadza z dachu śnieg. Z tego względu takie dachy są charakterystyczne dla architektury regionów górskich.
Największą chyba zaletą dachu naczółkowego jest usunięcie poważnej wady zwykłego dachu czteropołaciowego. Dach naczółkowy nie powoduje mianowicie żadnej straty przestrzeni użytkowej poddasza, a niewielkie trójkątne połacie nie stanowią przeszkody w umieszczaniu okien w ścianach szczytowych. Na takim poddaszu można bez problemu zaprojektować pomieszczenia mieszkalne.
Kolejną zaletą dachu naczółkowego jest konstruktywna ochrona ścian budynku. Wysunięcie wszystkich ukośnych połaci dachu poza krawędź fasady sprawia, że wrażliwe miejsca na przejściu między zewnętrznymi murami i konstrukcją dachu są dobrze osłonięte. Taka osłona jest często wykorzystywana również przez ptaki do budowy gniazd. Właściciel domu, któremu takie towarzystwo nie odpowiada, może między fasadą i krawędzią rynien rozpiąć siatkę.
Balkon jest ulubionym miejscem odpoczynku dla wielu osób. W idealnym wypadku jest on zadaszony i zapewnia osłonę przed wiatrem i deszczem ze wszystkich stron. Prowadzi to do tego, że luksusowe mieszkania posiadają często loggie. Podobny komfort użytkowania można uzyskać, kiedy balkon umieści się bezpośrednio pod połacią naczółka.
Zalety dachu naczółkowego można podsumować w ten sposób:
- stabilna konstrukcja;
- mniejszy nacisk wiatru niż w przypadku dachu dwuspadowego;
- doskonała odporność na warunki pogodowe;
- możliwość wykonania okien w ścianie szczytowej.
Wadą tego typu dachu są z pewnością dosyć wysokie koszty. Dach naczółkowy nie jest najprostszą konstrukcją, posiada wiele kątów i załamań, co nie sprzyja oszczędności materiału i robocizny. Niemniej jednak liczne zalety dachu naczółkowego uzasadniają w pełni jego wybór.
Popularne pokrycia dachu naczółkowego
Pokrycie dachu naczółkowego może być wykonane z tych samych materiałów, co przykładowo dach dwuspadowy albo kopertowy. Wykorzystuje się do tego celu m.in.:
- dachówki ceramiczne i betonowe;
- blachy stalowe – płaskie, trapezowe, blachodachówki;
- blachy aluminiowe, tytanowo-cynkowe i miedziane;
- płyty bitumiczne, ondulina na dach;
- trzcina.
Wpływ dachu naczółkowego na bilans energetyczny domu
Wspomniane już wyciągnięcie połaci dachu naczółkowego poza krawędzie fasady może korzystnie wpływać na zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Wiatr nie dociera do górnych obszarów szczytów i ścian bocznych. Nawet przy słabej izolacji termicznej nie ma tam ucieczki ciepła. W rezultacie koszty ogrzewania domu są niższe. Ten rodzaj dachu, jak każdy inny, powinien mieć odpowiednią izolację, którą montuje się według zwykłych zasad.
Jeżeli właściciel domu zechce wspierać system grzewczy panelami słonecznymi albo wytwarzać prąd elektryczny montując ogniwa fotowoltaiczne, dach naczółkowy doskonale się do tego celu nadaje. Połacie dachowe skierowane są w cztery strony do wyboru. Ich wysunięcie daje do dyspozycji szczególnie dużo miejsca do montażu ogniw albo paneli słonecznych.
Kiedy dach naczółkowy nie jest możliwy do budowy?
Oprócz upodobań estetycznych właściciela domu liczą się też względy praktyczne. Nie ma sensu konstruować dach dwuspadowy z naczółkami zamiast bardzo niskiego dachu czterospadowego. Tak czy inaczej poddasze będzie zbyt niskie, aby wykorzystać je do celów mieszkalnych. Pochylenie dachu uzasadniające budowę naczółków powinno wynosić nie mniej niż 35°, a zwykle bywa jeszcze większe.
W ostatnich latach dach naczółkowy cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Istnieją też szczególne formy takiego dachu, jak na przykład tak zwany dach dolnosaksoński (naczółek nie zaczyna się od kalenicy ani nie kończy na linii rynien – specjalna forma dachu) albo półbrogowy, gdzie naczółek zajmuje przynajmniej połowę ściany szczytowej. Naczółkowy dach to mimo wszystko wybór wart rozważenia.