Projekt zx54 autorstwa pracowni Z500, for. tooba.pl

Popularne rodzaje stropodachów

Za dach płaski uważamy konstrukcję, której spadek połaci mieści się w zakresie 5 do 110. Strop górnej kondygnacji pełni tu jednocześnie funkcję dachu. Dzięki temu eliminujemy skosy na poddaszu i nie ograniczamy jego powierzchni użytkowej. Każdy dach płaski może zostać wykonany na dwa sposoby, podzielone według specyfiki wentylacji.

Płaski dach wentylowany – jak sama nazwa wskazuje, posiada kompletną wentylację. Jego konstrukcja nośna jest zazwyczaj wykonywana z elementów drewnianych. Najczęściej wykorzystuje się tu więzary płetwiowo-kleszczowe, nieco rzadziej prefabrykowane kratownice czy metalowe kształtowniki. Istotną cechą tego typu dachów jest pozostawiona pustka pomiędzy stropem, a pokryciem. Owa szczelina pełni funkcję wentylacji i odprowadza wilgoć spod pokrycia.

Dla pełnej skuteczności konieczne jest też wykonanie otworów wentylacyjnych we wszystkich ściankach kolankowych. Najbardziej zalecany jest montaż otworów w odstępach trzymetrowych. Wloty należy dodatkowo zabezpieczyć drobną siatką, która zatrzyma większe owady oraz ptaki. Dobrze rozstawione otwory wentylacyjne będą skutecznie odprowadzały zużyte powietrze z poddasza. Z kolei szczelina pomiędzy stropem, a pokryciem zapewni mikrowentylację pod powierzchnią pokrycia dachowego. Warto także pamiętać o montażu izolacji termicznej. Dachy płaskie mogą być ocieplone przy użyciu styropianu (grubości 12 – 15 cm), pianki pur bądź wełny mineralnej.

Dach płaski niewentylowany (tzw. pełny) – jego budowa bardziej przypomina taras niż standardowy dach spadowy. Nie znajdziemy tu oddzielnych elementów konstrukcyjnych, ani szczeliny pomiędzy pokryciem dachowym, a stropem. Niewentylowany płaski dach składa się z płyty nośnej, która przenosi wszystkie obciążenia. Sama płyta jest zbyt równa, by móc stanowić ostateczne wykończenie dachu. Konieczne jest jeszcze stworzenie dodatkowego pochyłu. W tym celu układa się szczelną paroizolację, a następnie wylewa na niej warstwę spadkową w postaci odpowiedniej mieszanki cementowej.

Ocieplanie dachu płaskiego to najlepszy sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Dach płaski można łatwo ocieplić.
Dach płaski - ile kosztuje i gdzie się nadaje do budowy?

Wskazane jest też dokładne ocieplenie dachu płaskiego. Wykorzystujemy tu styropian typu dach/podłoga. Jego grubość nie powinna być mniejsza niż 18 cm. Alternatywą jest dobrej jakości wełna mineralna o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Niewentylowany płaski dach jest dość prosty w budowie. Jednak jego największą wadą jest brak możliwości odprowadzania wilgoci spod pokrycia. W niektórych wypadkach może się to wiązać z nadmiernym zawilgoceniem przestrzeni i atakami grzybów. Dlatego coraz częściej w konstrukcji tworzy się dodatkowe kanaliki powietrzne, biegnące zgodnie ze spadkiem dachu. W dolnej części wykonuje się dodatkowe wloty powietrza. W górnej wystarczy zamontować niewielkie kominki wentylacyjne. Dzięki temu zabezpieczymy nasz płaski dach przed nadmiernym zawilgoceniem.

Płaski dach niewentylowany może też zostać przystosowany pod uprawę roślin. Tzw. dach zielony wymaga jedynie zastosowania odwrotnej kolejności warstw. Izolacja przeciwwodna znajduje się tuż nad powierzchnią stropu. Na niej układa się warstwę ocieplenia oraz geowłókninę, która zapobiega przedostawaniu się korzeni. Bezpośrednio na niej znajduje się warstwa drenująca (np. keramzyt) oraz warstwa filtrująca (fizelina bądź włóknina z tworzyw sztucznych). Na szczycie dachu znajduje się warstwa podłoża, na której wyrastają rośliny. Możemy też wykonać dodatkową nawierzchnię dociskową, która umożliwi swobodne poruszanie się po zielonym dachu. Pamiętajmy jedynie, że warstwa wilgotnego podłoża może być dość ciężka. Dlatego konstrukcja zielonego dachu powinna być przewidziana w projekcie budowlanym, który zawiera dokładne wyliczenia wszystkich obciążeń.

Najważniejsze zalety i wady dachów płaskich

Jednym z największych atutów stropodachów jest ich odporność na działanie zmiennych warunków pogodowych. Płaski dach nie ulega działaniu silnych podmuchów wiatru. Nie ma też możliwości zerwania jego pokrycia. Co więcej, dolna kondygnacja budynku nie posiada skosów. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pozwala to na zaoszczędzenie wolnej powierzchni użytkowej.  Dobrze wykonana izolacja dachu płaskiego sprawia, że budynek odznacza się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Jest to poniekąd związane ze zminimalizowaniem powierzchni dachowej. Warto podkreślić, że płaski dach może być w łatwy sposób użytkowany. Jego atutem pozostaje też możliwość swobodnego montażu, rozmieszczenia i ukierunkowania kolektorów słonecznych.

Plaskie dachy mają też swoje wady. W naszej strefie klimatycznej największą niedogodnością będzie konieczność odśnieżania jego pokrycia. Wilgotny śnieg może być dużym obciążeniem. Co prawda, nowoczesne stropodachy są projektowane w taki sposób, by wytrzymywać większy nacisk. Jednak podczas silnych opadów i tak nie unikniemy konieczności regularnego usuwania śniegu.

Kładzenie dachu płaskiego to nie jest zbyt wysoki koszt, dlatego jesli się nadaje do budowy, warto pomyśleć właśnie o dachu płaskim
Dach płaski - ile kosztuje i gdzie się nadaje do budowy?

Koszt dachu płaskiego

Płaski dach jest dość prosty w budowie, a jego metraż pozostaje mniejszy od powierzchni dachów spadowych. Z reguły przekłada się to na atrakcyjną cenę inwestycji. Koszt dachu płaskiego może być o kilkanaście procent niższy od kosztów, które poświecilibyśmy na budowę konstrukcji dwuspadowej (szczegółowy koszt budowy dachu dwuspadowego znajdziesz w tym artykule). Różnica pomiędzy dachami wielospadowymi mogłaby być jeszcze większa. Jednak warto zaznaczyć, że na ostateczną cenę przedsięwzięcia wpływa jakość zastosowanych materiałów i tzw. standard budowy. Jeszcze do niedawna dach płaski pokrywało się zwykłą papą. Było to stosunkowo tanie rozwiązanie, które posiadało jeden mankament – konieczność konserwacji. Dlatego współcześnie coraz częściej wykorzystuje się odporniejszą papę asfaltową, modyfikowaną polimerami. Jest to materiał o znacznie lepszych parametrach technicznych. Nie wymaga konserwacji, jednak jest droższy (co przekłada się na zwiększenie kosztów budowy dachu).

Na koszt dachu płaskiego składa się także budowa płyty żelbetowej bądź deskowania.  Trudno jest jednoznacznie określić koszty tego etapu prac. Wszystko zależy od specyfiki projektowej, powierzchni budynku oraz standardu przeprowadzenia robót. Mimo wszystko standardowy płaski dach będzie nieco tańszy od swojego kilkuspadowego odpowiednika, wykonanego w takim samym standardzie. Sytuacja może się zmienić w przypadku dachów zielonych i stropodachów ze zbiornikami wodnymi (najczęściej z basenami). Koszt ich budowy powinien być obliczany w sposób indywidualny. Jednak kosztorys takiej budowy z reguły pozostaje dość wysoki.

Warto również pamiętać, że aby prawidłowo wykonać dachy płaskie należy znaleźć sprawdzoną i doświadczoną firmę budowlaną. W jaki sposób? Najlepiej za pośrednictwem usługi Szukaj Wykonawcy. Sprawdzone firmy budowlane same zgłoszą się do Ciebie z ofertami.

Gdzie można stosować dachy płaskie?

Dach płaski jest najczęściej wykorzystywany w budowie obiektów o dużej kubaturze. Przeważnie spotkamy go na budynkach użyteczności publicznej w zabudowie wielorodzinnej oraz przy obiektach przemysłowych i budynkach gospodarczych. Nowoczesne technologie budowlane poszerzają możliwości takiej zabudowy dachowej. Obecnie płaski dach jest coraz częściej wykorzystywany w budownictwie domów jednorodzinnych. Przemawia za tym nowoczesny wygląd bryły budynku, oszczędność miejsca na piętrze oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą. Płaski dach coraz częściej znajduje się w projektach domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Niski koszt budowy dachu płaskiego jedynie zwiększa jego możliwości wykorzystania. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się zielony dach płaski. Możemy go zaliczyć jako powierzchnię biologicznie czynną. Jest to szczególnie przydatne na działkach o niewielkim metrażu. Przypomnijmy, że minimalna powierzchnia biologicznie czynna na działce budowlanej musi wynosić 25 % (chyba, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje inną wartość).

Koszt dachu płaskiego porośniętego roślinnością może być dość wysoki. Największe wydatki poniesiemy na rzecz wykonania drenażu, usypania ziemi i zagospodarowania roślinnością. Mimo wszystko jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, budujących nieruchomości w centrach większych miast. Budynki z zielonym dachem wyróżniają się z miejskiej zabudowy i zapewniają wysoki komfort użytkowy. Mimo wszystko jest to jeszcze rzadko spotykane rozwiązanie. Dach plaski nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Polacy nadal podchodzą do tego niego z pewną rezerwą i nieufnością. W polskich domach jednorodzinnych nadal dominują dachy kilkuspadowe. Nic nie wskazuje na to, by upodobania inwestorów miały się radykalnie zmienić.

Zobacz też dodatkowe informacje o izolacji dachu płaskiego.

ikona podziel się Przekaż dalej