Stropodach wentylowany - co warto wiedzieć

Jak wygląda stropodach wentylowany i czym się charakteryzuje?

Stropodach wentylowany cieszy się dość dużą popularnością. Jak sama nazwa wskazuje, posiada własną wentylację, co nie dopuszcza do zawilgocenia wnętrza budynku. Przekrój stropodachów wentylowanych uwidacznia szczelinę pomiędzy stropem, a pokryciem dachowym. Umożliwia to cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie pary wodnej.

W budowie stropodachu przeważnie wykorzystuje się więzary płatwiowo-kleszczowe. Możemy zatem przyjąć, iż jest to stropodach drewniany. Do jego wykonania konieczna jest odpowiednia paroizolacja dachu. W tym celu montujemy otwory wentylacyjne we wszystkich ściankach kolankowych.

Stropodach wentylowany powinien posiadać wysoki stopień izolacji termicznej. Pod pokrycia dachowe nadaje się tu wełna mineralna, pianka poliuretanowa bądź styropian. Warto przy tym dodać, iż wełna mineralna jest materiałem umożliwiającym cyrkulację powietrza, jednak wymaga dobrego zabezpieczenia przed wilgocią.

Stropodach z płyt korytkowych i stropodach wentylowany, szczelinowy

Stropodach z płyt korytkowych to typowy strop wentylowany. W jego przekroju znajdziemy ścianki ażurowe oraz płyty korytkowe. Ścianki ażurowe znajdują się na najwyższym stropie i stanowią dodatkowy element wzmacniający. Jak sama nazwa wskazuje, ścianki ażurowe są też elementem umożliwiającym wentylację.

Na ścianki ażurowe układa się żelbetowe płyty korytkowe. Stropodach z płyt korytkowych musi też posiadać warstwę izolacji termicznej (wełna mineralna) oraz szczelne pokrycia dachowe. W roli pokrycia sprawdzi się papa bądź blacha trapezowa.

Warto także wspomnieć, iż wyposażony w ścianki ażurowe, stropodach z płyt korytkowych posiada dobre opinie inwestorów i wyróżnia się wieloma możliwościami wykorzystania. Stropodach z płyt korytkowych może zostać wykorzystany w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest dach płaski szczelinowy, czyli następna konstrukcja wentylowana. Stropodach szczelinowy posiada specjalne szczeliny dylatacyjne, od których wzięła się nazwa. Owe szczeliny znajdują się w pomiędzy warstwą izolacji, a deskowaniem.

Dodatkowe otwory sprawiają, że dach szczelinowy jest optymalnie wentylowany. Tego typu budowa sprawdzi się w większości domów jednorodzinnych, w budownictwie wielorodzinnym czy przemysłowym. Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, sprawdź także artykuł na temat budowy dachu płaskiego.

Inne, popularne rodzaje stropodachów

Stropodach odpowietrzany

Stropodach odpowietrzany nieco przypomina stropodach niewentylowany. Podstawową różnicą jest tutaj obecność dodatkowej warstwy z kanalikami odpowietrzającymi.

Warstwy stropodachu pełnego nie posiadają kanalików odpowietrzających, przez co cyrkulacja powietrza jest niemożliwa. Rodzaje stropodachów odpowietrzanych umożliwiają tą funkcję, dzięki kilku sprytnym rozwiązaniom. Poniżej omówimy przekrój tego typu stropodachu.

Pierwsza warstwa stropodachu to konstrukcja nośna. Bezpośrednio nad nią znajduje się paroizolacja dachu. Nasz stropodach odpowietrzany może też nie posiadać owej warstwy. Paroizolacja dachu jest tu wymagana jedynie wtedy, gdy ciśnienie pary wodnej w pomieszczeniu pod stropodachem przekracza 1 200 Pa.

Stropodach lub tak zwany dach płaski i rodzaje stropodachów, na przykład stropodach wentylowany i niewentylowany
Stropodach - rodzaje, przekrój, porady, opinie, ceny

Stropodach odpowietrzany musi posiadać izolację termiczną (np. wełna mineralna). Warstwa izolacji termicznej musi zostać przewidziana w dokumentacji projektowej. Dalszy przekrój dachu płaskiego stanowi specjalna gładź betonowa. Jej zadaniem będzie umożliwienie montażu kanalików odpowietrzających.

Kolejną warstwą jest paroizolacja dachu, wykonana z papy wentylacyjnej. Paroizolacja dachu tworzy tu szereg kanalików, dzięki którym stropodach odpowietrzany jest odpowiednio wentylowany. Górna warstwa to izolacja wodoszczelna. W tej roli mogą sprawdzić się różne pokrycia dachowe, np. blacha trapezowa lub dobrej jakości papa.

Stropodach niewentylowany

Stropodach niewentylowany to innymi słowy stropodach pełny. Jak sama nazwa wskazuje, nie znajdziemy tutaj warstwy wentylacyjnej, zatem paroizolacja dachu okazuje się utrudniona.

Warstwy stropodachu pełnego są stosunkowo proste. Przekrój konstrukcji wskazuje kilka istotnych elementów. Na spodzie znajduje się płyta nośna. Jej zadaniem będzie przenoszenie obciążeń całego dachu. Dalsze warstwy stropodachu pełnego to kolejno warstwa pochyłowa oraz paroizolacja dachu.

Dach płaski niewentylowany musi posiadać delikatną warstwę pochyłową, która umożliwi odprowadzanie wilgoci. W tej roli sprawdzi się cienka wylewka betonowa wraz ze wspomnianą wcześniej paroizolacją.

Kolejne warstwy stropodachu pełnego obejmują elementy izolacji termicznej. Na niewentylowany dach płaski sprawdzi się wełna mineralna o niskim współczynniku lambda. Każdy stropodach drewniany lub betonowy wymaga też izolacji przeciwwodnej. W tej roli sprawdzą się pokrycia dachowe z papy czy mniej popularna blacha trapezowa.

Stropodach odwrócony, zielony

Omówiliśmy już popularne rodzaje stropodachów, a także warstwy stropodachu pełnego. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym coraz częściej pojawia się też tak zwany stropodach odwrócony. W swojej budowie nieco przypomina popularne stropodachy pełne. Jednak znajdziemy tu odwróconą kolejność warstw, a pokrycia dachowe (np. blacha trapezowa) zostają zamienione podłożem i zieloną roślinnością.

Zielony dach płaski posiada stosunkowo prosty przekrój. Bezpośrednio nad konstrukcją nośną znajduje się izolacja przeciwwodna. Powyżej montowane są elementy izolacji termicznej, geowłóknina, a następnie warstwa drenażowa z keramzytu. Na podłożu z włókniny znajduje się ziemia, w której mogą wyrastać rośliny. Jest to alternatywne, zielone pokrycie dachowe, które świetnie sprawdza się w ciasnej zabudowie miejskiej.

Rodzaje dachów zielonych umożliwiają komfortowe wykorzystanie najwyższego fragmentu budynku. Musimy jednak pamiętać, że tego typu dach płaski jest bardzo ciężki, a przez to, jego budowa musi zostać przewidziana w projekcie budowlanym.

Lekki stropodach drewniany

Stropodach drewniany to interesująca alternatywa dla ciężkich i kosztownych w wykonaniu konstrukcji betonowych. Jego atutem okazuje się nie tylko atrakcyjna cena, ale i mniejsze obciążenie fundamentów budynku.

Lekki stropodach drewniany z wiązarów kratownicowych posiada prosty przekrój. Do produkcji wiązarów stosuje się drewno czterokrotnie strugane, a dodatkowo wysuszone komorowo. Cały proces obróbki drewna wpływa na żywotność stropodachu.

Stropodach drewniany jest łatwy, a jednocześnie szybki w budowie. Dzięki temu posiada dość przychylne opinie wielu użytkowników. Może być dobrą alternatywą dla cięższych stropodachów wentylowanych i niewentylowanych. Istnieje też możliwość wykonania go podczas prac remontowych obiektu.

Ile kosztuje stropodach?

Omówiliśmy już najpopularniejsze rodzaje stropodachów. Warto także określić orientacyjną cenę ich wykonania. Dach płaski posiada zwartą bryłę, co przekłada się na atrakcyjny koszt jego wykonania. Co prawda ostateczna cena inwestycji jest mocno indywidualna, jednak stropodach jest niemal zawsze tańszy niż jego dwuspadowe odpowiedniki.

Przyjmuje się, że cena wykonania stropodachu będzie o około 15 do 20 % niższa w porównaniu z dachami dwuspadowymi o podobnym standardzie. Różnice pomiędzy stropodachem, a dachami wielospadowymi będą jeszcze wyższe.

Wyjątek stanowią dachy odwrócone. Ich budowa często okazuje się dość znaczącą inwestycją. Ostateczna cena będzie dodatkowo spotęgowana przez konieczność wykonania solidniejszych fundamentów, które przeniosą większe obciążenia konstrukcji nośnej.

ikona podziel się Przekaż dalej