Jak zadbać o stan orynnowania?

System rynnowy może działać bez zarzutu wówczas, gdy zadbamy o jego regularne czyszczenie i przeprowadzimy ich okresową konserwację. W ramach czyszczenia systemu rynnowego należy także wykonać przegląd stanu technicznego naszego orynnowania. Powinniśmy również zabezpieczyć orynnowanie przed gromadzeniem się lodu, który może powodować zimą zatykanie oraz uszkodzenia rynien. Przegląd i czyszczenie rynien najlepiej przeprowadzić na wiosnę, przygotowując je do sezonu letniego oraz na jesień, przygotowując je na zimę.

Najczęstszy powód niedrożności rynien to gromadzące się w nich liście, kawałki gałęzi oraz śmieci, które przywiał wiatr. Zanieczyszczenia te mogą zatkać odpływ wody z rynien do rury spustowej. Poprzez to w trakcie obfitych opadów nadmiar wody będzie się z nich wylewał. Rynny z PCW, z cynku oraz z miedzi mają gładszą powierzchnię, dzięki czemu rzadziej zatykają się liśćmi. Natomiast rynny stalowe z czasem stają się chropowate, przez co łatwiej się zatykają.

Regularne czyszczenie systemu rynnowego jest szczególnie ważne w przypadku, gdy dom nie posiada okapu dachowego. Nieudrożnione orynnowanie, zamontowane przy ścianie zewnętrznej może powodować jej zawilgocenia i zagrzybienie. Może to spowodować zniszczenie elewacji. Ażeby w takcie zimy lód nie zatkał i nie zniszczył naszego systemu rynnowego, warto założyć w nich oraz w rurach spustowych specjalne kable grzejne.

Czyszczenie systemu rynnowego

Czyszczenie rynien

Jesienią powinno się sprawdzić, czy nasze rynny oraz rury spustowe są drożne. Mogą w nich zalegać liście, gałęzie oraz błoto. Mogą one utworzyć tak zwane czopy, które z kolei uniemożliwiają odpływ wody z rynien. Będzie się ona wówczas wylewać się bokami, co może zniszczyć elewację. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia można także wypłukać wodą pod ciśnieniem. Najlepiej użyć do tego zwykłego węża ogrodowego.

Należy wspiąć się po drabinie i pousuwać z rynien te wszystkie nieczystości. Można w tym celu użyć zwykłej szczotki z krótkim trzonkiem. Dobrym rozwiązaniem jest także specjalna szczotka służąca do czyszczenia rynien. Ma ona teleskopową rączkę, która ułatwia pracę oraz dotarcie do trudnodostępnych miejsc. Przy czyszczeniu rynien stalowych nie można korzystać z ostrych przedmiotów, gdyż mogą one porysować i uszkodzić ich powłokę.

Przy czyszczeniu rynien pomocne mogą się okazać także różnego rodzaje detergenty. Podczas czyszczenia rynien naszą uwagę powinny zwrócić zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, jak również brak równomiernego spadku rynien w stronę sztucera, który odbierają z nich wodę.

Czyszczenie rynien w domu jednorodzinnym jest bardoz ważnym elementem pielęgnacji i utrzymania budynku
Jak czyścić rynny w domu jednorodzinnym?

Czyszczenie i sprawdzanie drożności rur spustowych

Czyszczenie rur spustowych jest znacznie trudniejsze w porównaniu do rynien, gdyż nie można do nich bezpośrednio zajrzeć. Sprawdzenie drożności tych rur polega na wlaniu do nich wody od góry i sprawdzeniu, czy odpływa ona dołem. W ten sam sposób można także przeczyścić rury odpływowe.

Przy czyszczeniu i sprawdzaniu drożności rur odpływowych przychodzą z pomocą otwory rewizyjne, zwane czyszczakami. W ich miejscu znajduje się specjalny koszyczek na zanieczyszczenia, który wystarczy wyjąć, a następnie oczyścić go ze śmieci.

Istotne, aby przy czyszczeniu sprawdzać również odpływ rury spustowej. Gdy rynna nie jest zakończona kolankiem, a zamiast tego wchodzi do osadnika, należy go otworzyć, sprawdzić koszyczek i oczyścić z nagromadzonych tam śmieci.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze systemy odwadniające

Planujesz wymianę systemu odwadniającego i zastanawiasz się jakie rynny kupić? Sprawdź jakie rynny najczęściej wybierają internauci.

Konserwacja systemu rynnowego

Bardzo ważne, aby sprawdzić szczelność rynien oraz rur spustowych. Najbardziej narażone na różnego rodzaju pęknięcia są systemy rynnowe wykonane z PCW. Niemniej jednak, orynnowanie wykonane z każdego innego materiału należy przejrzeć pod kątem ewentualnych nieszczelności czy innych pęknięć. Rynny powinny być zamontowane pod odpowiednim kątem, tak aby deszcz wpadał bezpośrednio do nich, natomiast śnieg zsuwając się z dachu, je omijał. Niestety w trakcie użytkowania, będąc narażonym na różne czynniki zewnętrzne nasz system orynnowania może ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom.

Na wiosnę należy sprawdzić, czy zamarznięta woda lub zalegający śnieg nie uszkodziły rynny. Newralgicznymi miejscami są w tym przypadku wszelkie załamania rynien, miejsca, gdzie łączą się poszczególne elementy systemu rynnowego oraz tam, gdzie są zamontowane haki mocujące rynnę, gdyż te miejsca narażone są na największe obciążenia. Szczególnie narażone na uszkodzenia w tych miejscach są systemy rynnowe wykonane z PCW oraz ze stali, gdyż elementy rur łączone są tam za pomocą uszczelek, które mogą parcieć lub silikon, który nie jest bardzo trwałym materiałem.

System rynnowy to bardzo ważny element w każdym budynku, jak również w każdym domu jednorodzinnym. Zabezpiecza on przed wodą podczas opadów oraz zapewnia jej odprowadzanie. Urynnowanie jest niestety narażone na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne związane ze zmianami pogody, a co za tym idzie na zabrudzenia i zatykanie. Należy więc nasz system rynnowy regularnie, przynajmniej dwa razy w roku, gruntownie czyścić, sprawdzać jego drożność i konserwować go. Najlepszy czas na wykonanie tych czynności to wiosna i jesień.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły