Rynny dachowe – po co zakładać?

Systemy rynnowe są bardzo ważną częścią konstrukcji dachowej. Zakładanie rynien powinno być wykonane z należytą starannością, aby spełniały w pełni swoje funkcje. Mocowanie rynien to nie tylko kwestia estetyki elewacji, ale także jej zabezpieczenia. Rynny plastikowe czy ocynkowane mają za zadanie odprowadzać wodę opadową z dachu. Dlatego też szczelność całego systemu rynnowego będzie miała znaczący wpływ na zabezpieczenie elewacji przed wilgocią czy nieestetycznymi zaciekami.

Montowanie rynien to niepisany obowiązek, zwłaszcza w klimacie, gdzie deszcz czy śnieg nie jest nikomu obcy. Z pewnością system rynien będzie tańszy w porównaniu do tego, ile kosztuje m2 dachu na gotowo. Warto zadbać o prawidłowy montaż rynien na dachu, a w przypadku braku doświadczenia w ich zakładaniu, najlepiej będzie skorzystać z usług ekipy fachowców.

Podczas montażu rynien należy skorzystać z porad doświadczonych projektantów. Konieczne będzie oszacowanie współczynnika spływu, który to będzie miał znaczący wpływ na wybór średnicy rynien. Im większe pole odpływu opadów i ich intensywność, tym większa powinna być średnica rynny. W innym przypadku może dojść do pojawienia się wilgoci na ścianach na skutek nieprawidłowego odprowadzania wody opadowej.

Jak zamontować rynny dachowe prawidłowo?

Zakładanie rynien powinno przebiegać według kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim na początku trzeba oszacować, gdzie będzie łączenie rynny z pionową rurą spustową. To miejsce będzie najniżej położone tak, aby umożliwić efektywny odpływ deszczówki z dachu zarówno w przypadku rynien plastikowych, jak i ocynkowanych. Nie można ich montować na jednym poziomie, ponieważ może to doprowadzić do zalegania wody w nich. Delikatny spadek w kierunku połączenia z rurą spustową jest wysoce zalecany.

Jak zamontować rynny? Najlepiej przy pomocy specjalnych haków! Należy je zamocować na ścianie w odpowiedniej odległości. Ich rozmieszczenie powinno być zgodne z ułożeniem połaci dachowych. Jeśli rynnę zamontuje się za wysoko czy za nisko, to nie będzie ona dostatecznie dobrze zbierać wody opadowej. Montować rynnę należy tak, aby mogła ona bez przeszkód zbierać deszczówkę czy topniejący śnieg. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat rynien dachowych.

Odprowadzenie wody - sprawdź promocje

Montaż rynien – porady praktyczne

O czym należy pamiętać podczas montowania rynien? Kwestia spadku została już poruszona w rozdziale powyżej. Spadek rynny prawidłowo powinien wynosić około 5 mm. Choć jest to bardzo niewielkie obniżenie, to wystarczające do tego, aby rynny spełniały w 100% swoją funkcję. Co odległości pomiędzy hakami, to zalecane jest, aby nie wynosiła ona więcej niż 50-60 cm. Dlaczego akurat tyle? Większe odległości pomiędzy mocowaniem mogą doprowadzić do odkształcania się rynien PCV, plastikowych czy ocynkowanych. System rynien jest istotnym wykończeniem budowy dachu, dlatego należy go montować na samym końcu po wykonaniu obróbek blacharskich i dekarskich. Wcześniejsze montowanie może doprowadzić do zniszczenia rynien. Podczas łączenia rynien PCV, plastikowych czy ocynkowanych należy pamiętać, aby wszelkie prace wykonywać w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Skrajne temperatury powietrza (mróz czy upał) nie są zalecane.

Połączenie rynien z hakami czy rurami spustowymi musi być ruchome. Plastikowe rynny pod wpływem zmiennych temperatur czy warunków atmosferycznych mogą zmieniać swoją długość. Jest to normalne zjawisko, które powinno być brane pod uwagę podczas montażu. Nie można zatem łączyć elementów systemu rynien za pomocą trwałego kleju czy śrub. Jedyne rozwiązaniem to łączenie na zatrzask, co pozwoli na swobodną zmianę długości materiału w trakcie roku. Należy tak zamocować i łączyć rynny, aby była pozostawiona tzw. dylatacja. Zawsze należy zakładać, że warunki atmosferyczne będą miały wpływ na długość rynien.

ikona podziel się Przekaż dalej