Montaż rynien krok po kroku - zobacz, jak zakładać i montować rynny
Montaż rynien to trudne zadanie dla laika. Dlatego najlepiej byłoby zlecić to doświadczonemu dekarzowi. Jeśli jednak instrukcja montażu od producenta jest zrozumiała i zapoznasz się z naszym krótkim poradnikiem, na pewno sobie z tym poradzisz samodzielnie. Podpowiadamy, jak montować rynny dachowe krok po kroku.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rynny plastikowe czy rynny stalowe?
Zanim zabierzesz się za rysowanie planu systemu rynnowego wokół domu, koniecznie musisz zastanowić się, czy wybierasz rynny stalowe czy plastikowe. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, więc musisz rozstrzygnąć co jest dla ciebie lepszym rozwiązanie. Odprowadzanie wody z rynien, które zostały odpowiednio zamontowane jest takie samo w obu przypadkach. Dlatego często wygrywają rynny plastikowe – są dużo tańsze.
Różnica jest jednak taka, że rynny stalowe są o wiele bardziej wytrzymałe. Zarówno na gorąco i działanie promieni słonecznych, jak i na mróz. Plastik niestety często butwieje pod wpływem zmian temperatury. Z drugiej strony jednak łączenie rynien plastikowych jest nieco łatwiejsze, nie wymagają także żadnej konserwacji. Stal potrzebuje częstego malowania i pokrywania środkami antykorozyjnymi, co niestety zajmuje sporo czasu i oznacza dodatkowe wydatki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rynnach.
Krok 1: prawidłowy spadek rynny
Jak przebiega montaż systemu rynnowego wokół domu, w tym rury spustowej? Zanim rozpoczniesz montaż rynien, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Pierwszą z nich jest to, gdzie umieścić odpływ spustowy rynien. Odpływ rur spustowych powinien znajdować się w najniższym punkcie orynnowania. Tylko tak zorganizowany prawidłowy spadek rynny będzie gwarancją efektywnego i szybkiego odpływu wody z dachu.
Przyjmuje się, że spadek rynny powinien wynosić od 3 do 5 mm na każdy metr bieżący rynny, czyli tak naprawdę dachu. Aby wyznaczyć prawidłowy spadek rynny nie należy od razu zaznaczać miejsc pod rozstaw haków rynnowych. Wystarczy wbić dwa z nich w najbardziej skrajnych punktach umiejscowionych na wyliczonej wysokości i przeciągnąć między nimi sznurek. Wysokość i rozstaw haków rynnowych między nimi będą wyznaczone właśnie przez bieg sznurka. Należy pamiętać, że haki nie mogą być oddalone o więcej niż 15 cm od łączeń i odpływów i narożników, dzięki temu rura będzie stabilna, a rozstaw haków rynnowych wewnętrznych nie może być większy niż 60 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rynnach stalowych?
Krok 2: instrukcja montażu: optymalna wysokość rynien
Co dalej, jeśli chodzi montaż systemu rynnowego wokół domu? Pozostaje ci jeszcze wyznaczyć wysokość, na której znajdą się rynny. I na to mamy dobrą radę. Rynna nie może być zbyt wysoko, ponieważ rozpryskująca się woda może ochlapywać elewację. Nie może być także za nisko, ponieważ wtedy mogą pojawić się uszkodzenia pod wpływem zsuwającego się od dachu śniegu.
Mocowanie rynny do dachu powinno się wykonać w taki sposób, by całe systemy rynnowe wystawały poza zakończenie pokrycia dachu co najmniej połową swojej szerokości. Linia przedłużająca płaszczyznę dachu musi przebiegać w odległości około 1-2 centymetrów na rynną. W ten sposób cała woda z dachu będzie mogła spaść bezpośrednio do rur spustowych.
Krok 3: mocowanie rynny do dachu
Następny etap to już etap właściwego montażu rynien. Po zamontowaniu haków można je już założyć. Najważniejsze jest jednak to, żeby dokładnie je przyciąć na odpowiednią odległość. Należy także wyciąć odpowiednio szerokie otwory w miejscach, gdzie mają znaleźć się rury spustowe. Powinny być bardzo dobrze dopasowane do siebie. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu rynien kwadratowych.
Następnie należy nałożyć uszczelki kształtek i posmarować je jakimś środkiem poślizgującym, by przesuwanie i montaż rynny były w ogóle możliwe. Środek jest ważny także dlatego, że rynny stalowe pracują pod wpływem zmian temperatury. Dzięki tej substancji ich ruchy będą możliwe.
Jeśli zamierzasz połączyć kilka rynien ze sobą, koniecznie musisz pamiętać o dylatacji. To pojęcie, które najczęściej kojarzy się z podłogą drewnianą, znajduje zastosowanie także w przypadku rynien i oznacza naprawdę to samo – przestrzeń między połączeniami, dzięki której materiał będzie mógł się swobodnie rozszerzać. Dylatacja w przypadku rynien jest konieczna, ponieważ może okazać się, że pod wpływem niskiej temperatury materiał będzie się kurczyć lub rozszerzać. Dylatacja zapobiegnie pękaniu struktury.
Krok 4: jak montować rynny dachowe – montaż rur spustowych
Montaż rur spustowych jest trudny o tyle, że rynna powinna znajdować się nieco bliżej elewacji. Dlatego na początku wybiera się kolanko zagięte pod kątem 45 stopni, które przysunie nieco rurę spustową do ściany domu. Systemy rynnowe tego samego producenta zazwyczaj nie są skomplikowane do instalacji.
Rury spustowe mocuje się w obejmach, które później należy wpasować w wycięte wcześniej zamontowane już rynny przy dachu. Jeśli będą idealnie dopasowane, odprowadzanie wody z rynien nie będzie sprawiało żadnego problemu. Łączenie rynien plastikowych jest dużo łatwiejsze niż stalowych.
Aby sprawdzić, czy odprowadzanie wody z rynien działa odpowiednio, należy przeprowadzić test. Do rynny wlewa się kilka litrów wody. Jeśli szybko przedostanie się do rury spustowej i na ziemię, oznacza to, że została dobrze wykonana. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu rynien w domu?