Rury spustowe – rodzaje ze względu na materiał

W tym wypadku wyróżnia się tak naprawdę tylko dwa rodzaje rur spustowych – metalowe i plastikowe. Rynny metalowe najczęściej wykonane są z blachy stalowej, często ocynkowanej lub w inny sposób zabezpieczonej przed korodowaniem. Mogą być także wykonane z miedzi lub tytanu, ale są bardzo drogie i najczęściej znajdują zastosowanie w renowacji starych budynków.

Rynny PCV są wykonane z trwałego tworzywa sztucznego. Uznaje się, że są mniej trwałe, niż te metalowe, ale to nie zawsze jest prawdą. Przewaga rynien plastikowych nad metalowymi jest taka, że są one o wiele bardziej odporne na korodowanie, mniej się poddają promieniom słonecznym i wodzie. Z drugiej strony dla rynien stalowych gwarancja producencka trwa aż 35 lat, a czasami wytrzymują nawet 50. Są jednak bardziej podatne na uszkodzenie mechaniczne (na przykład zarysowanie jakąś gałęzią) i wymagają o wiele więcej pielęgnacji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rynnach.

Rynny spustowe jako element systemów rynnowych

Przy budowie nowego domu lub w trakcie renowacji starego z reguły kupujemy całe systemy rynnowe. Są to zaprojektowane już całe zestawy, w skład których wchodzą rynny dachowe, łączniki i wszystkie potrzebne elementy, a także rury deszczowe, czyli rynny spustowe. Rzadko kupuje się je osobno.

Zakup całego systemu jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Taki system może zostać zaprojektowany dla cienie na bieżąco, to znaczy dopasowany do twojego domu na podstawie zwykłego projektu całego domu. Dopasowane zostają także wymiary rynien i długość rur spustowych. Najczęściej sprzedawane są one w długości od 1 do 4 metrów. Krótsze rynny nie będą wymagały przycinania, ale za to potrzebują zakupu większej ilości łączników, dłuższe niestety są trudniejsze w transporcie i najczęściej wymagają dopłacenia jakiejś kwoty do kosztów dostawy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rynnach stalowych?

Rury deszczowe – opinie o producentach orynnowania

Na polskim rynku funkcjonuje co najmniej kilkunastu znanych producentów rur różnego rodzaju. Niektórzy z nich zajmują się wyłącznie produkcją rynien plastikowych. Bardzo znane rynny PCV i całe systemy rynnowe Bryza najczęściej pojawiają się w domkach jednorodzinnych. Ze względu na duży wybór kolorystyczny, rynny dachowe Bryza świetnie dopasowują się do pokryć dachowych.

Rynny spustowe oraz rury deszczowe, rynny pcv, i ceny rynien plastikowych oraz metalowych i innych różnych producentów
Rury spustowe - rodzaje, zastosowanie, montaż, ceny, opinie

Świetne opinie zbiera także Galeco. To prawdziwy monopolista na rynku rynnowym. Tworzy systemy wykonane z różnych materiałów - od rynien plastikowych, poprzez tytanowe, ocynkowane aż do rynien stalowych. Są świetnej jakości. Galeco oferuje także rynny prostokątne – to znaczy część poddachowa jest prostokątna, rynny spustowe są okrągłe. Rynny prostokątne są mniej widoczne, dlatego dobrze sprawdzają się w przypadku nowoczesnych domów. Są jednak świetnie dopasowane do otworów, więc cały system jest niezwykle szczelny.

Odprowadzenie wody - sprawdź promocje

Kolejną bardzo znaną marką jest Marley, firma oferująca systemy rynnowe, które są bardzo popularne. Rynny Marley można kupić w sklepach budowlanych różnego rodzaju, a ich cena nie należy do najwyższych. Marka ofertuje przede wszystkim rynny PCV. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu rynien kwadratowych.

Kupując rynny u producenta, możesz liczyć się z rabatem za zakup całego zestawu. Możesz także poprosić o zaprojektowanie orynnowania do twojego domu. Cena jest zatem indywidualna. Kupowanie rynien spustowych osobno to nie jest duży wydatek. Z reguły kosztują około kilkudziesięciu złotych za 3 mb.

Montaż rur spustowych

Montaż rur spustowych jest ostatnim elementem montażu orynnowania i zarazem zdecydowanie najprostszym. Należy go rozpocząć zanim zacznie się montowanie pokryć dachowych. Polega na osadzeniu dybli w elewacji, a potem nakręcenie na nich kostki obejm. Między kolejnymi obejmami powinno być około 1,8 m odległości.

Rynny należy przyciąć na taką długość, by mieć jeszcze zapas na zakład. Elementy należy połączyć kielichowo, wsuwając górną cześć w dolną na głębokość 5 – 7 cm. Następnie wkłada się w obejmy rury spustowe. Dopiero na końcu montuje się lej spustowy lub zbieracze deszczówki. To urządzenia, dzięki którym można odprowadzać wodę deszczową do specjalnego zewnętrznego zbiornika. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu rynien w domu?

ikona podziel się Przekaż dalej