Rynny aluminiowe - ceny, opinie, producenci, wymiary, porady
Mogłoby się wydawać, że rynny plastikowe bez reszty zawojowały rynek. Okazuje się jednak, że od kilku lat odnotowuje się wzrastającą popularność rynien wykonanych z aluminium. Mają naprawdę bardzo wiele zalet, które podobno przeważają wygórowane ceny. Dowiedz się, jakie opinie mają rynny aluminiowe i czy warto je zamontować w swoim domu.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rynny aluminiowe – lista zalet
Aluminium to materiał przyszłości. Coraz częściej się po niego sięga, ponieważ jest trwały i lekki. Dlatego też rynny aluminiowe cieszą się tak dużym powodzeniem. Nie bez znaczenia jest jeszcze fakt, że materiał jest ekologiczny – jego przetwarzanie zużywa o 95% mniej energii niż stali, a na dodatek można go użyć ponownie i skierować do recyklingu. Ale to nie jedyny powód, dla którego aluminium przeważa nad innymi materiałami.
Rynny plastikowe są, słusznie zresztą, postrzegane jako bardzo mało trwałe. Chociaż producenci określają ich trwałość na 20 lat, to i tak wytrzymują o wiele krócej niż rynny dachowe z innych tworzyw. W przypadku rynien stalowych problemem jest podatność na korodowanie i konieczność regularnej i dość czasochłonnej pielęgnacji. Rynny aluminiowe nie mają takiego problemu – są bardzo trwałe i nie poddają się korozji. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rynnach.
Rynny aluminiowe – wytrzymałość i odporność na korozję
Rynny aluminiowe, podobnie zresztą jak te wykonane ze stali, muszą być pokryte specjalną powłoką wzmacniającą, chociaż nie muszą być ocynkowane. Z obu stron są pokryte powłoką gruntującą, która utwardza się w czasie wypalania, a także pomalowane poliamidem lub poliestrem.
Dzięki temu rynny są bardziej odporne na uszkodzenia i zniszczenia mechaniczne niż blacha stalowa. Są także bardziej odporne na działanie wody i agresywne czynniki środowiskowe: kwas pochodzący z rozkładających się liści, kwaśne opady, działanie promieni słonecznych.
Wady rynien aluminiowych
Jednak rynny aluminiowe mają także nieco wad. Przede wszystkim są trudniejsze do obróbki od rynien stalowych. W przypadku bardziej skomplikowanych pokryć dachowych trzeba się liczyć z długotrwałym przycinaniem, łączeniem i tym podobne. Na szczęście na to jest bardzo wiele rozwiązań – wystarczy zamówić gotowy system rynnowy, idealnie dopasowany do wymiarów budynków czy rodzaju pokryć dachowych. Dużą wadą jest także mała dostępność aluminiowych akcesoriów dachowych. Z reguły plastikowe systemy rynnowe mają najwięcej opcji i możliwości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rynnach kwadratowych?
Cena rynien aluminiowych także jest nieco wyższy niż tych zrobionych z innych materiałów. Rynny dachowe z plastiku są oczywiście najtańsze. Nieco wyższa jest cena rynien stalowych, ale najbardziej kosztowne są miedziane lub wykonane z ocynkowanego tytanu. Dwie ostatnie wykorzystuje się wyłącznie przy renowacji starych budynków lub budowie willi w starym stylu, więc aluminium jest najdroższym materiałem wykorzystywanym do produkcji rynien do budowy domów jednorodzinnych.
Cena rynien aluminiowych
Trudno stwierdzić jednoznacznie, jaka będzie cena rynien aluminiowych. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Są to przede wszystkim:
- wielkość i kształt budynku,
- rodzaj pokryć dachowych,
- rodzaj rynny (prostokątna lub półokrągła),
- wymiary rynien producenta,
- indywidualny cennik producenta za wszystkie elementy,
- koszty transportu, czyli odległość od producenta.
Każdy system rynnowy tak naprawdę jest indywidualnie dopasowany do potrzeb klienta. Czasami projekt robi się w oparciu o projekt domu. Dodatek akcesoriów dachowych (haki, zbieracze wody i tym podobne) także wylicza się indywidualnie. Można jednak przyjąć, że koszt orynnowania małego domu parterowego będzie wynosił około 5 tysięcy złotych. To o wiele więcej niż zestaw rynien i rur spustowych z blachy powlekanej. Sprawdź także ten artykuł na temat rynien PCV.
Opinie o producentach rynien z aluminium
Bardzo wielu producentów systemów rynnowych ma w swojej ofercie rynny aluminiowe. Najbardziej znane na naszym rynku i najbardziej cenione są chyba rynny Marley Allutec marki KJG. Są wykonane z ciągnionego aluminium o grubości 1,5 mm. Jest cieniutkie, ale bardzo wytrzymałe na uszkodzenia. Rynny Marley marki KJG mają standardowe wymiary (1, 2 i 4 m długości).
Na uwagę zasługuje także oferta marki PREFA. Jest to producent, który używa wyłącznie organicznych preparatów do ochrony przed korozją. Ich produkty nie wchodzą w reakcję chemiczną z wodą deszczową. Firma Gutti natomiast wykonuje rynny z aluminium bardzo wysokiej próby, dzięki czemu są bardziej odporne. Produkty obu marek są odporne na spadki temperatur do -30 stopni Celsjusza. Ich cennik jest mniej więcej podobny. Wybór systemu rynnowego z aluminium to pomysł wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rynnach marki Bryza?