Rynny Gamrat - przydatne informacje

Rynny plastikowe - system rynien

System rynien dachowych musi być trwały i estetyczny – oczywiście za to w dużej mierze odpowiada materiał, z jakiego rynny zostały utworzone. Producent rynien Gamrat oferuje kompletne systemy, jakie zawierają w sobie wszystkie niezbędne elementy służące do orynnowania domu – a więc znajdują się w nim m.in.:

  • rynny,
  • łączniki,
  • rury spustowe,
  • haki rynnowe (rynajzy),
  • kolanka,
  • trójniki,

...i inne.

Skupmy się jednak na popularnym rodzaju rynien, czyli plastikowych. Cieszą się one opinią szczelnych, a przy tym są niedrogie. Barwione są w masie, a więc na ich powierzchni nie tworzą się zarysowania. Rynny Gamrat z plastiku są dodatkowo odporne na uderzenia czy działanie agresywnych czynników zewnętrznych. Kolejnym plusem jest fakt, że nie potrzebują konserwacji, a ich materiał jest prosty w obróbce. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rynnach.

Plastikowe orynnowanie Gamrat

Plastikowe rynny Gamrat sprawdzają się głównie w skomplikowanych dachach, gdzie założenie całego sytemu rynnowego wymaga wielu docinek. Ich jedyną wadą może okazać się rozszerzalność cieplna – rury reagują na zmianę temperatury i mogą się kurczyć. Trzeba więc w elementach łączących rynny zostawiać delikatny luz, który umożliwi swobodną pracę systemu. Mimo wszystko, rynny te są niezwykle wytrzymałe, odporne na korozję no i… proste w montażu.

Tajemnica rynien „Gamrat PVC” tkwi w ich doskonałej jakości oraz trwałości. Są one szczelne i wytrzymałe mechanicznie, ale też odporne np. na kwaśne deszcze. Rynny dzięki parabolicznemu kształtowi zyskują maksymalną przepustowość, sprawdzając się nawet w ekstremalnych warunkach. W zestawie znajdują się dodatkowe wywinięcia na końcach, które wzmacniają konstrukcję oraz usztywniają rynnę. Mało tego, całość dopełniają innowacyjne uchwyty z dwuteowym profilem, które są wytrzymałe na obciążenie. Ostateczny cennik uwarunkowany jest od wybranego wymiaru rynien. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odnawianiu rynien stalowych?

Wymiary i dostępne kolory rynien PCV marki Gamrat

Kolory

Ciemnobrązowy / biały / grafitowy / czarny

Dostępne wymiary (szer. x dł.)

75 mm x 2 m / 75 mm x 3 m / 75 mm x 4 m / 100 mm x 3 m / 100 mm x 4 m / 125 m x 3 m / 125 mm x 4 m / 150 mm x 3 m / 150 mm x 4 m

System rynnowy Gamrat „Stalgam”

Zalety rynien stalowych

Stalowe rynny cieszą się nie mniejszą popularnością, jak plastikowe rynny. Posiadają one budowę warstwową – blacha od wewnątrz i na zewnątrz zabezpieczona jest warstwą ocynku. Z kolei wierzchnią warstwą jest także powłoka ochronna, nakładana z obu stron. W przypadku rynien Gamrat jest to grubowarstwowa powłoka poliestrowa, czyli HBP.

Oczywiście ogromną zaletą rynien stalowych jest ich odporność zarówno na starzenie się, jak i wahania temperatur. Wyróżniają się również o wiele większą wytrzymałością mechaniczną niż rynny PCV. Zazwyczaj służą ok. 50 lat i… dłużej!

Rynny Gamrat i system rynnowy Gamrat na domu, czyli polacane rynny plastikowe, aluminiowe i stalowe wraz z cenami za systemy rynnowe
Rynny Gamrat – przegląd oferty, ceny, opinie, porady przy wyborze

Odprowadzenie wody - sprawdź promocje

Czy stalowe rynny Gamrat mają jakieś wady?

Ich jedyną wadą jest wysoki współczynnik chropowatości, bo aż 1,5 mm. Stalowe rynny nie lubią także zbyt agresywnego środowiska, np. słonych mgieł. Nie są też odporne na obróbkę cieplną – oznacza to, że przerabiając system rynien dachowych (np. spawając czy tnąc szlifierką) możesz uszkodzić ich powłokę ochronną. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu rynien plastikowych.

Mimo wszystko, system „Stalgam” może poszczycić się najwyższą jakością szwedzkiej stali GreenCoat oraz nowoczesnym zaawansowaniem technologii. Producent słynie także z zastosowania jednego z najgłębszych na rynku profili rynnowych! Z kolei struktura stalowych rur oraz solidnie wykonane rury spustowe zapewniają długi czas bezproblemowego użytkowania. Cennik uzależniony jest od wymiarów rynien i jest ustalany indywidualnie.

Wymiary i dostępne kolory rynien stalowych marki Gamrat

Kolory

Ceglasty / grafitowy / czarny / ciemnobrązowy / brązowy / srebrny

Dostępne wymiary (szer x dł)

125 mm x 3 m / 125 mm x 4 m / 150 mm x 3 m / 150 mm x 4 m

Rynny Gamrat aluminiowe

System rynnowy „Magnat”

Aluminiowe rynny (podobnie jak stalowe) zabezpieczone są powłoką ochronną. Rdzeń z mieszanki aluminium oraz manganu jest w nich obustronnie powlekany warstwą gruntującą i poliestrową – przez co odporne są na korozję, a ich trwałość może osiągnąć nawet ponad… 100 lat!

Rynny są w tym przypadku połączeniem tradycyjnego PCV z nowoczesnym tworzywem akrylowym. Jedyną ich wadą jest wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej oraz dość pracochłonny montaż. Również ceny takiego systemu znacznie przewyższają obie poprzednie propozycje od Gamrat. A może zainteresuje cię także artykuł z poradami na temat czyszczenia rynien?

Co wyróżnia system „Magnat”?

Przede wszystkim bogata kolorystyka, będąca jedną z najbogatszych na rynku. Szczególnie pięknie prezentują się kolory miedziane i srebrne – zastosowano w nich drobiny miedzi oraz aluminium, nadając im efekt „metalic”. Użycie filtrów UV powoduje, że kolory owe nie blakną nawet po kilkunastu latach od zamontowania!

Wymiary i dostępne kolory rynien aluminiowych marki Gamrat

Kolory

Miedziany / srebrny / zielony / ceglasty / czarny

Dostępne wymiary (szer. x dł.)

75 mm x 3 m / 75 mm x 4 m / 100 mm x 3 m / 100 mm x 4 m / 125 m x 3 m / 125 mm x 4 m

ikona podziel się Przekaż dalej