Rynny plastikowe - najważniejsze informacje

Systemy rynnowe z tworzywa sztucznego - zastosowanie i budowa

Orynnowanie z tworzywa sztucznego, podobnie jak to wykonane z metalu, ma za zadanie przede wszystkim odprowadzać deszczówkę z dachu oraz chronić elewację budynków. Systemy rynnowe z plastiku składają się z takich elementów jak rynny, rury spustowe, łącznik rynny PCV, lej spustowy, hak rynnowy, kolanko, osadnik rynnowy oraz obejma.

Rynny zbierają wodę z dachu. Rury spustowe odprowadzają deszczówkę do gruntu lub systemu kanalizacyjnego. Obejmy oraz haki mocują system rynnowy do budynku. Łącznik rynny PCV łączy oddzielne rynny w jedną długą rynnę. Kolanka pozwalają na to, aby systemy rynnowe miały zakręty. Natomiast lej spustowy oraz osadnik to elementy, które zapewniają odprowadzanie wody z rynien wody, odpowiednio do systemu kanalizacyjnego lub do gruntu. Rynna dachowa i rura spustowa plastikowa to wybór wart rozważenia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rynnach.

Rynny plastikowe - właściwości

Rynny plastikowe od tych wykonanych z metalu odróżnia przede wszystkim to, że są one znacznie lżejsze, a co za tym idzie także łatwiejsze w montażu. Rynny PCV możemy zamontować samodzielnie. Rynna dachowa wykonana z tworzywa sztucznego i całe orynnowanie wykonane z tego materiału są odporne na korozję. Ponadto rynna dachowa z plastiku nie wymaga przeprowadzania żadnych czynności konserwacyjnych. Warto również wspomnieć o tym, że takie rynny są łatwe w utrzymaniu czystości. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż charakteryzują się one bardzo niskim współczynnikiem chropowatości, dzięki czemu nie gromadzą się w takich systemach rynnowych zanieczyszczenia. Natomiast drobne zabrudzenia można usuwać przy użyciu szmatki i myjki ciśnieniowej.

Plastik to także materiał, który cechuje się brakiem widocznych zadrapań, wynikających z użytkowania takich produktów, jednak rynny PCV są znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż rynny z metalu. Rynny plastikowe dostępne są w wielu kolorach, co sprawia, że możemy je dobrać do kolorystyki naszego domu. Orynnowanie plastikowe to także znacznie tańsze rozwiązanie niż to wykonane z metalu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odnawianiu rynien stalowych?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze systemy odwadniające

Planujesz wymianę systemu odwadniającego i zastanawiasz się jakie rynny kupić? Sprawdź jakie rynny najczęściej wybierają internauci.

Rynny wykonane z tworzyw sztucznych są jednak mniej odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury i działanie promieni słonecznych niż rynny metalowe. W związku z tym, gdy są one wystawione na działanie wysokich temperatur mogą się rozszerzać. Narażone na silne działanie promieni UV mogą się odbarwiać. Plastikowe rynny pod wpływem ujemnych temperatur mogą się stawać bardziej kruche i mniej odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Rynny plastikowe - montaż i inne cenne porady

Montaż rynien plastikowych

Montaż rynien z tworzyw sztucznych jest bardzo łatwy i możemy przeprowadzić go samodzielnie. Pierwszym etapem jest zamontowanie haków rynnowych, które przytrzymują rynny w odpowiednim miejscu. Hak rynnowy można przykręcać do deski okapowej, do łat dachu lub do ściany budynku. Musi być on jednak delikatnie cofnięty w stosunku do połaci dachowej, z tej oczywistej przyczyny, aby woda z dachu w całości dostawała się do rynny, a nie uciekała bokiem. Kolejnym istotnym aspektem, o którym musimy pamiętać, jest to, żeby zachować delikatny spadek w kierunku rynny spustowej. Zalecany spadek to od 3 mm 4 mm na 1 m długości rynien.

W następnej kolejności należy wykonać połączenia oraz montaż rynien. Bardzo ważne, aby przed zamocowaniem rynien połączyć je ze sobą przy użyciu zatrzasków. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby zatrzaski nie pojawiły się w miejscu haków. Gdy mamy już tak przygotowane rynny, możemy je zamontować we wcześniej przygotowanych hakach. Teraz możemy zamontować rynny spustowe. Zwykle mocuje się je na ścisk, a w miejscach, gdzie się one łączą ze sobą, należy je przymocować do ściany. Służą do tego specjalne obejmy i powinny być one rozstawione co ok. 1,5 m.Rynny spustowe montowane są pod kielichem kolankiem, natomiast ich wylot powinien znajdować się ok. 30 cm nad ziemią. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu rynien plastikowych.

Rynny plastikowe, czyli rynny PCV oraz ich montaż, a także polecane systemy rynnowe z tworzywa sztucznego
Rynny plastikowe - właściwości, zastosowanie, ceny, opinie, porady

Ostatnim etapem montażu plastikowego systemu rynnowego jest zapewnienie, aby odprowadzenie wody z rynien funkcjonowało w odpowiedni sposób. Służą do tego osadnik rynnowy lub rewizor. Te elementy należy we właściwy sposób połączyć z systemem kanalizacji. Jeżeli nasz system ma odprowadzać wodę z rynien jedynie do gruntu, możemy zastosować samą wylewkę, inaczej lej spustowy na zakończeniu rynien spustowych. Po zakończonej instalacji przeprowadzamy test szczelności systemu poprzez napełnienie go wodą do połowy.

Inne cenne porady przy eksploatacji rynien plastikowych

Rozszerzanie się rynien plastikowych pod wpływem wysokich temperatur możemy zniwelować poprzez odpowiedni montaż poszczególnych plastikowych elementów takiego systemu orynnowania, zachowując w niektórych przypadkach odpowiednie odstępy. Systemy rynnowe z tworzyw sztucznych powinniśmy montować z dala od konarów drzew, gdyż plastik narażony na ujemne temperatury traci odporność, a przy podmuchach wiatru konary drzew mogą powodować uszkodzenia plastikowych systemów rynnowych.

Warto także zainwestować w systemy najwyższej jakości. Zapewni to, że będą one wystarczająco odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także pokryte zabezpieczeniami przed odbarwianiem się plastiku pod wpływem działania promieni słonecznych. Aby zachować odpowiednią wytrzymałość na zarysowania warto zastosować specjalne pasty do pielęgnacji rur plastikowych. A może zainteresuje cię także artykuł z poradami na temat czyszczenia rynien?

Rynny PCV - najlepsi producenci, cennik

Wśród producentów plastikowych systemów rynnowych warto zapoznać się z produktami, jakie oferuje firma Bryza. Rynny Bryza to zawsze gwarancja najwyższej jakości. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny rynien dachowych - cennik, jakim charakteryzują się rynny Bryza:

  • Bryza Rynna 150 4M kosztuje 48,61 zł
  • Bryza Hak Rynnowy Metalowy Skręcony 125 to cena 6,56 zł
  • Bryza Uchwyt Rynnowy 100 to wydatek 4,35 zł
  • Bryza Kolano 90 to koszt 10,61 zł
  • Bryza Lej Spustowy 150/110 to koszt 24,29 zł
  • Bryza Rura Spustowa 110 - 3M to cena 39,46 zł
  • Bryza Narożnik Zewnętrzny 125 (Dowolny Kąt) to koszt 36,10 zł

Rynny plastikowe to tanie rozwiązanie na odprowadzenie wody z dachu naszego domu. Mają one co prawda swoje wady, są jednak dobrą alternatywą dla znacznie droższych metalowych systemów rynnowych. Do największych ich zalet można zaliczyć lekkość i łatwość w montażu, który przeprowadzić możemy samodzielnie. Rynna dachowa i rura spustowa plastikowa to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły