Rynny stalowe - rodzaje, opinie, ceny, wiodący producenci, porady
Tradycyjne orynnowanie stalowe powoli zaczyna tracić na popularności. Jest wypierane przez lżejsze rynny PCV. Czy aby na pewno słusznie? Z opinii specjalistów od budownictwa jasno wynika, że mają bardzo wiele zalet. Dowiedz się, czy warto je kupić i poznaj cennik u wiodących producentów.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rynny stalowe czy rynny PCV?
Rynny metalowe już na pierwszy rzut oka mogą nam się wydawać o wiele bardziej trwałe. I słusznie, ponieważ stal jest mniej podatna na uszkodzenia i butwienie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na rynny powlekane warstwą ochronną – najczęściej mają około 35 lat gwarancji od producenta. Jednakże warto mieć na względzie to, że rynny PCV są ostatnio robione z coraz to lepszych materiałów. Jeśli poszukasz opinii o produkcie i producencie, może okazać się, że znajdziesz bardzo dobrej jakości produkt, który także przetrwa lata.
Jest to jednak zależne od bardzo wielu czynników. Rynny blaszane, jeśli zostaną odpowiednio zabezpieczone, nie są podatne ani na słońce, ani na wodę. PCV najczęściej także się temu nie poddaje, ale już po kilku latach będzie widoczny wpływ promieniowania na wygląd systemu rynnowego. Z drugiej strony blaszane rynny dachowe wymagają pielęgnacji. Należy je malować, zabezpieczać środkami antykorozyjnymi i regularnie czyścić, gdyż zalegająca w nich woda czy mokre liście mogą być niebezpieczne w skutkach. Rynny PCV nie wymagają w zasadzie żadnej konserwacji. Co więcej, ich montaż jest łatwiejszy, orynnowanie stalowe z reguły wymaga zaangażowania fachowca. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rynnach.
Rynny metalowe – rodzaje ze względu na materiał
Na rynku jest kilka rodzajów rynien metalowych. Najbardziej popularne są oczywiście rynny stalowe, czyli wykonane z blachy ocynkowanej i zabezpieczonej przed uszkodzeniami i korozją. Najczęściej mają nałożoną powłokę dekoracyjną, czyli po prostu kolor. Możliwości jest tak dużo, że łatwo dobrać do nich pokrycia dachowe. Zalety systemu rynnowego z blachy to przede wszystkim stosunkowo duża odporność wymiarowa na warunki pogodowe. Są jednak dość podatne na uszkodzenia mechaniczne, więc nie powinno się montować ich tam, gdzie pokrycia dachowe dotykają drzew – tarcie gałązek w czasie wiatru może łatwo uszkodzić ich powierzchnię.
Możesz także zdecydować się na rynny dachowe miedziane lub tytanowo-cynowe. One o wiele rzadziej pojawiają się na domkach jednorodzinnych. Elementy systemu rynnowego z tych materiałów są przede wszystkim bardzo drogie. Używa się ich w zasadzie tylko do renowacji budynków zabytkowych lub starych lub umieszcza się na luksusowych willach w starym stylu. Ich dużą zaletą jest niezwykła trwałość, którą wylicza się na mniej więcej 150 lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rynnach stalowych?
Rynny stalowe – przegląd oferty u najbardziej znanych producentów
Orynnowanie stalowe można kupić u wielu różnych producentów. Najczęściej można zrobić to bezpośrednio, ale niektóre firmy wystawiają swoje systemy rynnowe w różnych sklepach. Najlepiej jednak dokonać zakupu bezpośrednio u producenta – większość z nich oferuje usługę dopasowania systemu rynnowego (rynny, liczba rur spustowych, wszelkie potrzebne uchwyty i haki) do projektu twojego domu.
Najbardziej popularną marką produkującą rynny stalowe i w ogóle metalowe jest Blachy Pruszyński Sp. z o. o. Rynny tej marki zostały wykonane z wysokiej jakości stali. Są powlekane wysokiej jakości poliuretanem, dzięki któremu rynny są bardziej odporne na działanie czynników pogodowych, także ich kolor jest o wiele bardziej trwały. Oferta rynien i rur spustowych o różnej średnicy i długości jest naprawdę bardzo duża. Mają od 2 do 4 mb długości i są dostępne aż w 10 najmodniejszych kolorach. Cennik jest rozliczany indywidualnie dla każdego systemu rynnowego z osobna.
Ciekawą ofertę ma także Ruukki. Wśród propozycji tej marki na uwagę zasługuje system rynnowy Siba. To szwedzki produkt bardzo wysokiej jakości, który odznacza się bardzo dużą szczelnością i łatwością montażu. System Siba od Ruukki ma rynny o gładkiej powierzchni, które pozwalają na bezproblemowe odprowadzanie nadmiaru wody. Cały system jest uniwersalny – wszystkie rury spustowe nadają się do zamontowania przy rynnach o różnej średnicy. W tym wypadku ceny także zależą od wielkości zestawu, który zamówisz. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu rynien kwadratowych.
Bardzo szeroką ofertę prezentuje także Galeco. To marka, która specjalizuje się w rynnach – zarówno ocynkowany tytan (System Tytan Cynk), jak i stal czy PCV. Szeroki wybór kolorów i rozmiarów jest powiększony jeszcze o możliwość zamontowania rynien kwadratowych, lub zaokrąglonych. Galeco w swojej ofercie ma także rynny dedykowane do dachów płaskich. I w tym wypadku ceny są uzależnione od wielkości i rodzaju całego zamówionego zestawu. Rynny stalowe powlekane to wybór wart rozważenia.
Marka | Materiał | Kolory | Uwagi |
---|---|---|---|
Blachy Pruszyński | Stal wykończona poliuretanem | 10 kolorów – biel, czerń, odcienie szarości, grafit, odcienie brązu, czerwień | Odporne na działanie czynników pogodowych, trwały kolor. Bardzo szeroki wybór rozmiarów i długości, zarówno rur spustowych, jak i rynien dachowych. |
Ruukki | Stal z gładką powierzchnią Hard Coat Glossy | 9 kolorów – biel, czerń, odcienie szarości, odcienie brązu, czerwień | Kwadratowe lub półokrągłe rynny idealnie dopasowane do wszystkich typów dachów. Łatwy montaż, duża szczelność. |
Galeco | stal | Czarny, brązowy | Kwadratowe rynny wyposażone w innowacyjne haki i maskownice, idealnie nadające się do nowoczesnych domów o płaskim dachu. |