Studzienka deszczowa – co to jest

Studzienka deszczowa ma za zadanie gromadzenie, a następnie odprowadzenie zebranej wody deszczowej. Jest to zbiornik, do którego odprowadzane jest odwodnienie liniowe. Może być to studnia chłonna, która odprowadza wodę do gruntu lub być podłączona do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Pozwala na zbieranie i powtórne wykorzystanie wody deszczowej. Można wykorzystać ją na przykład do podlewania roślin w ogrodzie, czyli odprowadzenia do gruntu lub na przykład w domu do spłukiwania toalety. Aby móc zagospodarować deszczówkę, konieczny jest montaż odpowiedniej instalacji, która pomoże rozprowadzić wodę w odpowiednie miejsce. Studzienka deszczowa nie musi służyć do zbierania wody do kolejnego użycia. Może być traktowana tylko jako miejsce do zbierania deszczówki, która przez otwory w dolnej części przesączy się do wód gruntowych i będzie zwiększać ich ilość.

Studzienki deszczowe montuje się tylko w niektórych przypadkach. Nie nadaje się ona do zastosowania w glebie gliniastej. Kolejnym wymogiem jest to, że warstwa drenażowa takiej studni musi znajdować się około 1-1,5 m nad poziomem wód podziemnych. Dlatego zanim zdecydujemy się na budowę studni chłonnej, konieczne jest wykonanie badania gruntu.

Studzienka deszczowa z osadnikiem

Studzienka deszczowa nie ma wielu różnych rodzajów, na które trzeba zwrócić uwagę. W zasadzie można wyróżnić tylko studzienki z różnych materiałów, a także studnie z osadnikiem lub bez.

Studnie z osadnikiem to instalacje, które pomagają w filtrowaniu wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku studzienek deszczowych. Woda deszczowa, zwłaszcza w czasie intensywnych opadów, gromadzi się w dużych ilościach. Wtedy tworzy sporą masę, a przy nachylonym terenie płynie z dużą prędkością, porywając ze sobą drobne kamyki, piasek, resztki trawy czy roślin, drobne organizmy. To wszystko potem ląduje w studzience deszczowej. Takie złogi nie powinny trafić do kanalizacji, ponieważ mogą blokować przepływ.

Jednym ze sposobów na pozbycie się tych zanieczyszczeń jest zastosowanie filtrów i właśnie osadników. Dno w nich jest płaskie, a sam wylot wody umieszczony znacznie ponad nim, więc trafiający do studni strumień jest spowolniony, a zawieszone w nim zabrudzenia za pomocą grawitacji opadają na dno i tam zostaje. Jest to rodzaj filtra sedymentacyjnego, który oczywiście można wspomóc także filtrem mechanicznym lub innym. Osadnik musi być często czyszczony, aby mógł spełniać swoją funkcję dalej.

Studzienka deszczowa do gromadzenia wody deszczowej

Studzienka deszczowa to opcja, która sprawdzi się zarówno w przypadku gruntów słabo przepuszczalnych, jak i w zasadzie nieprzepuszczalnych. Dzięki niej woda nie będzie zalegała tuż pod powierzchnią gruntu. Sprawdź także ten artykuł: Studzienka rewizyjna krok po kroku – rodzaje, ceny, wymiary, producenci.

Studzienkę wykonuje się z kręgów betonowych lub wykonanych z PCV. Muszą mieć one niewielkie otwory, także w dnie powinny one być, by woda mogła się przesączać do gruntu. Do studzienki można dołączyć instalację, która pozwoli na wykorzystywanie deszczówki, na przykład w procesie podlewania roślin. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w ogrodach o dużym kącie nachylenia gruntu, gdzie woda zazwyczaj spływa na dół i tam zalega przez większość czasu. Studzienka opadowa może wyglądać tak jak studzienka rewizyjna, która służy do sprawdzania i ewentualnych napraw systemu kanalizacji. Studzienka rewizyjna jest jednak konieczna, a opadową można zrobić w razie potrzeby. Może zainteresuje cię także to, jak wysypać kamienie w ogrodzie, by były dekoracyjne?

Odprowadzanie wody deszczowej do gruntu

Zastosowanie studzienki deszczowej jest tylko jednym ze sposobów odprowadzania wody opadowej. Robi się to by uniknąć błota na podwórku i podmywania fundamentów w czasie większych opadów. Zgodnie z prawem budowlanym i prawem wodnym odprowadzanie wody z posesji nie może być na sąsiednie działki, na ulice ani do kanalizacji bytowej czy przydomowej oczyszczalni. Mamy więc tylko trzy rozwiązania: kanalizację deszczową, rów melioracyjny lub po prostu do gruntu. O swojej decyzji trzeba poinformować gminę. Jeśli nie odprowadzasz deszczówki do gruntu, niektóre gminy pobierają tak zwany podatek dachowy, czyli za korzystanie z gminnej kanalizacji deszczowej.

Jak zatem stworzyć własny system odprowadzania wody deszczowej do gruntu? Studzienka deszczowa nie jest jedynym rozwiązaniem. Najpopularniejszym sposobem jest rozsączanie, czyli takie uwalnianie wody do wód gruntowych w różnych miejscach, by nie zalegała w ogrodzie. Można to zrobić poprzez:

  • Zastosowanie studzienki deszczowej,
  • Skrzynki i tunele rozsączające – to system podziemnych tuneli, którymi może płynąć woda, owiniętych geowłókniną. Można rozprowadzić je po całej działce, by docierała do wszystkich punktów w ogrodzie. Geowłóknina ma za zadanie ograniczyć zamulanie tuneli.
  • Zbiorniki – to wykonane najczęściej z bezpiecznego PCV lub innego tworzywa sztucznego zbiorniki, które wkopuje się go gruntu. Ich górna krawędź powinna znajdować się około 50 cm pod gruntem. Zbiorniki łączy się z rynnami deszczowymi, a ich objętość powinna być obliczona na podstawie wielkości dachu. Wodę ze zbiorników można wykorzystać do podlewania ogrodu.

Zgromadzoną deszczówkę można odprowadzać także rynnami spustowymi do oczka wodnego. Taka instalacja jest dość droga, ponieważ oczka najczęściej znajdują się w sporej odległości od domu. Jest to jednak bardzo estetyczne rozwiązanie, na dodatek o wiele bardziej ekologiczne, niż napełnianie oczka wodą z kranu lub instalacji. Tego rodzaju oczko wymaga tylko zastosowania filtrów, które oczyszczą wodę.

ikona podziel się Przekaż dalej