Pas nadrynnowy – krótka charakterystyka

Funkcje pasa okapowego

Pas nadrynnowy to inaczej mówiąc fartuch czy pas okapowy. Jego obecność jest niezwykle ważna w przypadku dachów z systemem rynnowym. Najważniejszą rolą pasa okapowego jest funkcja ochronna. Zabezpiecza wewnętrzną stronę połaci dachowej przed podlewaniem czy przeciekaniem. Związane jest to z odpowiednim odprowadzaniem kropli wody z dachu bezpośrednio do rynny.

Pas okapowy pełni również funkcję dekoracyjną, ponieważ jest estetycznym wykończeniem brzegów dachu. Kolorystyczne dopasowanie blachy okapowej do dachówki czy blachodachówki pozwala stworzyć ciekawy efekt. Niemniej jednak w przypadku braku rynien pasy podrynnowe czy nadrynnowe mogą być również obecne jako element dekoracyjny.

Fartuch okapowy może być zastosowany na dach, który pokryty jest praktycznie każdym materiałem. Z łatwością dopasuje się do dachówki, blachy na rąbek, blachy płaskiej czy choćby papy i gontu. Decydując się na pas wykonany z blachy okapowej warto wybrać producenta, który oferuje najdłuższą gwarancję na swój produkt.

Pas podrynnowy jako odwrotność pasa nadrynnowego

Oprócz pasa nadrynnowego spotkać się można także z pasem podrynnowym. Jest to blacha podrynnowa, która również pełni funkcję zabezpieczającą. Chroni deskę czołową przed przedostaniem się wilgoci do środka.

O ile, pas nadrynnowy jest zwykle konieczności, to o tyle pas podrynnowy już niekoniecznie musi nią być. Poza funkcją ochronną pełni także funkcję dekoracyjną. Wykończenie systemu rynien blachą podrynnową nadaje estetyki całemu otoczeniu.

Pas rynnowy – wymiary oraz materiały

Fartuchy okapowe wykonane są zwykle z wysokiej jakości materiałów, aby były wytrzymałe przez długie lata. Pas podrynnowy i nadrynnowy wykonany jest zazwyczaj z blachy stalowej powlekanej czy ocynkowanej. Niewskazane jest, aby był on wykonany z PCV. Ważne jest, żeby wykorzystany do produkcji materiał charakteryzował się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi.

Pasy nadrynnowe poddane są działaniu wielu niekorzystnych czynników. Blacha podrynnowa czy nadrynnowa powinna być odporna na skrajne warunki pogodowe. Niezwykle ważne jest, aby blacha była zabezpieczona przed pojawieniem się ewentualnej korozji. Pas nadrynnowy powinien być na tyle trwały, aby nie dochodziło do uszkodzeń mechanicznych.

Odprowadzenie wody - sprawdź promocje

Wymiary pasów nadrynnowych są różne i zależy to od wielu czynników. W ofercie składów czy marketów budowlanych dostępne są pasy o różnej długości czy szerokości. Dobór odpowiedniego modelu zależy od projektu oraz konstrukcji dachu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o montażu rynien krok po kroku?

Przegląd oferty pasów okapowych

Decyzja o pasie nadrynnowym a jego całkowity koszt

Jak już wcześniej zostało wspomniane, nad decyzją o zrobieniu pasa nadrynnowego długo zastanawiać się nie trzeba. Sam materiał potrzebny do jego wykonania nie jest drogi. Zalety pasa rynnowego zdecydowanie przewyższają ewentualne koszty blachy.

Nie można jednak zapominać o kosztach robocizny. W przypadku samodzielnego wykonania pasa nadrynnowego można dużo zaoszczędzić. Należy jednak mieć na uwadze to, że brak doświadczenia może skończyć się podmakaniem czy zalewaniem od wewnątrz konstrukcji dachu.

Najpopularniejsi producenci oraz przykładowe ceny

W ofercie wielu producentów dostępne są pasy rynnowe w różnych kolorach. Zazwyczaj współgrają one kolorystycznie z dostępną blachą dachową na rąbek czy blachą trapezową. Jednym z najpopularniejszych producentów jest firma Pruszyński czy firma Blachotrapez. W ich ofercie można znaleźć wysokiej jakości pasy rynnowe wykonane z najlepszych materiałów.

Ceny są zróżnicowane, choć ogólnie zakup pasów rynnowych nie jest dużym wydatkiem. Wszystko zależy jednak od całkowitej długości potrzebnego pasa nadrynnowego. Zazwyczaj sprzedawane są w krótkim arkuszach na długość około 2 metrów. Przykładowa cena za pas nadrynnowy z firmy Pruszyński w kolorze brązowych o wymiarach 0,5 mm x 30 cm x 200 cm wynosi 20,90 zł.

Pas nadrynnowy – montaż oraz porady praktyczne

Montażem pasa nadrynnowego powinien zająć się dekarz lub specjalista od obróbek blacharskich. Ważne jest to, aby całość została odpowiednio wykończona i umożliwiała właściwe pełnienie funkcji ochronnej przez fartuch okapowy. Każda niedoróbka choć z daleka niewidoczna, może wpłynąć na konstrukcję i wytrzymałość zarówno pasa rynnowego, jak i całego dachu czy elewacji.

Pas nadrynnowy powinien być zamontowany w odpowiedni sposób. Można go zamocować przy pomocy wkrętów lub gwoździ dekarskich. Najważniejsze jest to, aby był właściwie wsunięty pod pokrycie dachowe. Dzięki temu woda spływająca z dachówek ceramicznych czy blachodachówek kieruje się bezpośrednio do rynny.

ikona podziel się Przekaż dalej