Dach z wiązarów a tradycyjna więźba dachowa

Zanim ustalimy, ile kosztują wiązary dachowe, określimy zalety wynikające z takiego rozwiązania. W czasie budowy domu stajemy przed wieloma ważnymi wyborami. Jednym z nich będzie wybór pomiędzy prefabrykowanymi wiązarami, a tradycyjnymi więźbami dachowymi. Które rozwiązanie będzie lepsze? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, specyfiki dachu oraz oczekiwań. Zarówno więźba dachowa, jak i wiązary posiadają pewne zalety.

Tradycyjna więźba dachowa powstaje na placu budowy. Drewniane elementy powinny być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Dzięki temu więźba będzie odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych oraz szkodników. Mankamentem więźby może okazać się większa czasochłonność prac, a często także nieco wyższa cena.

Alternatywą stają się gotowe wiązary kratowe. Są to elementy prefabrykowane, wykonane z suszonego komorowo drewna. Elementy konstrukcji dachowej przyjeżdżają na plac budowy w gotowej postaci. Dużą zaletą jest możliwość dopasowania do niemal każdego projektu. Wiązary kratowe posiadają szerokie możliwości zastosowania i są coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie domów jednorodzinnych. Za tego typu rozwiązaniem przemawia atrakcyjniejsza cena, a także szybkość montażu na placu budowy. Prefabrykowane wiązary kratowe najczęściej stosuje się na dachach budynków parterowych z dachem dwuspadowym bądź kopertowym. W przypadku domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym, wiązary mogą pełnić funkcję podłogi lub stropu. Takie działanie pozwala na dodatkowe ograniczenie kosztów inwestycyjnych. Ile kosztują gotowe wiązary? Jaka jest cena za m2? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Ile kosztują gotowe, prefabrykowane wiązary dachowe? Jaka jest średnia cena za m2?

Dach z wiązarów – od czego zależy cena całej inwestycji?

Ustalenie dokładnej wyceny wiązarów dachowych nie jest proste. Większość wykonawców ustala ceny za m2 w indywidualnym kontakcie z klientem. Dzieje się tak ze względu na duże rozróżnienie w kosztach produkcji. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że im bardziej skomplikowany będzie kształt dachu, tym droższe będą wiązary dachowe.

Cena prefabrykowanego materiału będzie ściśle uzależniona od rozmiarów i kształtu dachu. Najniższym wydatkiem będą wiązary kratowe przeznaczone na prosty, dwuspadowy dach. Cena elementów na dach wielospadowy może być odczuwalnie wyższa. W wycenie dużą rolę odgrywa także jakość zastosowanych w produkcji materiałów. Najwyższej jakości wiązary na ogół oznaczają największy wydatek.

Elementy prefabrykowane na dach z wiązarów będą wycenione w oparciu o lokalizację. Co prawda wiele firm oferuje swoje prefabrykaty na terenie całego kraju, jednak w wielu przypadkach trzeba także doliczyć koszty transportu. Cena za wiązary dachowe będzie także uzależniona od renomy producenta. Ostateczna cena za m2 jest trudna do jednoznacznego ustalenia, a różnice w kosztach mogą okazać się dość znaczące.

Ile kosztują wiązary dachowe? Jaka jest średnia cena za m2?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, cena za prefabrykowane elementy na dach może być bardzo zróżnicowana. Ostateczna stawka powinna być ustalona w indywidualnym kontakcie z wykonawcą. Dopiero określenie potrzeb inwestora może pozwolić na oszacowanie uśrednionej ceny za wiązary kratowe.

Chcąc ustalić poglądowe ceny inwestycji, zapoznamy się z ofertą jednego z wykonawców. Jest to poglądowy cennik dostępny na dachowekonstrukcje.pl. Ile kosztują gotowe, prefabrykowane wiązary dachowe w ofercie owej firmy?

Pierwszym wydatkiem może być sam projekt konstrukcji dachowej z wiązarów. Cena projektu zostaje uzależniona od stopnia skomplikowania dachu oraz powtarzalności elementów. Wycena rozpoczyna się tu od kwoty 2 000 zł netto. Co istotne, projekt zostaje wykonany gratisowo, jeśli inwestor zdecyduje się na zakup drewnianej konstrukcji.

W wycenie firmy znaleźliśmy także ofertę konstrukcji dachowych na dach dwuspadowy. Minimalna cena wiązarów na dach dwuspadowy rozpoczyna się od kwoty 100 zł za m2. Przy dużych rozpiętościach bez podpór, koszt elementów okaże się wyższy. Druga opcja to wiązary przeznaczone na dach czterospadowy. W tym przypadku minimalna cena prefabrykatów wynosi 120 zł za m2. Sprawdź także: Wiązary dachowe krok po kroku - rodzaje, ceny, opinie, porady.

Im większy stopień skomplikowania projektu dachu, tym wyższa cena wiązarów. W cenniku znalazła się również wstępna wycena konstrukcji przeznaczonych na dach wielospadowy. Minimalny koszt za prefabrykowane elementy na dach z więzarów została oszacowana na 120 zł za m2. W ofercie firmy znajdują się także prefabrykowane belki stropowe. Cena gotowych elementów rozpoczyna się od kwoty 70 zł za m2.

Ile kosztują wiązary dachowe? Przegląd oferty dachowekonstrukcje.pl

Cena

Projekt konstrukcji dachowej

2 000 zł

Dach dwuspadowy

Od 100 zł za m2

Dach czterospadowy

Od 110 zł za m2

Dach wielospadowy

Od 120 zł za m2

Belki stropowe

Od 70 zł za m2

Źródło tabeli: opracowanie własne na podstawie https://dachowekonstrukcje.pl/cennik

Zaprezentowane powyżej ceny zostały opisane na przykładzie jednego producenta. Wycena prezentowana przez innych wykonawców może się odczuwalnie różnić. Ze względu na dużą różnorodność cen, warto poprosić o indywidualną wycenę dla konkretnej inwestycji. Tylko w ten sposób będziemy w stanie dowiedzieć się, ile kosztują wiązary dachowe przeznaczone na konkretny budynek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły