Kotwa murłatowa i jej rodzaje

Producenci przygotowali dla kupujących kotwy dostępne w różnych długościach oraz średnicach ich gwintu, by każdy mógł wybrać idealny egzemplarz. Dzięki jego zastosowaniu murłata (określana innymi słowy jako namurnica), czyli pozioma drewniana belka przenosząca obciążenie z więźby dachowej na ściany, zostanie perfekcyjnie zamocowana.

Kotwy murłatowe w zakresie kształtu podzielić można na dwa zasadnicze rodzaje:

  • Kotwy przypominające kształtem literę „L”, których budowa przypomina nieco szpilkę. Używa się ich z powodzeniem w przypadku sklepień i podłóż typu monolitycznego
  • Kotwy przypominające kształtem literę „U”, dzięki którym murłata jest prawidłowo zakotwiczona do wieńca budynku, ich gwint jest tworzony dzięki zastosowaniu metody walcowania

Specjaliści zdecydowanie polecają kupno gotowych kotew murłatowych. Istnieje co prawda możliwość ich samodzielnego przycinania połączonego z wyginaniem, jednak trzeba liczyć się wówczas z dużym nakładem pracy.

Montaż kotew w bardzo pozytywny sposób wpływa na szybkość wykonywania prac budowlanych i ich perfekcję, dlatego też ich popularność rośnie ostatnimi czasy w szybkim tempie. Wykonuje się je z wysokiej jakości stali charakteryzującej się ponadprzeciętną trwałością i wytrzymałością. Dodatkowe ich pokrycie cynkiem gwarantuje ochronę przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych (promieni słonecznych, opadów). A może zainteresuje cię także ten artykuł o kotwie chemicznej do betonu?

Cena kotwy do murłaty

Ceny kotew murłatowych uzależnione są przede wszystkim od ich wymiarów oraz producenta. Średnio jednak za sztukę zapłacić należy kilka złotych. Oto przykłady:

  • Cena kotwy fajkowej o długości 450 mm ze śrubą M12 i podkładką to 8-9 złotych; producent - IRMA
  • Za kotwę do murłaty typu „L” Simpson Strong-Tie o długości 400 mm zapłacić należy koło 4 złotych
  • Cena kotwy do murłaty o długości 350 mm to około 3 złotych

Mocowanie murłaty do wieńca warto powierzyć profesjonalistom. Istnieje wszak możliwość samodzielnego wykonana tego zadania, jednak specjaliści z branży dekarskiej raczej przed tym rozwiązaniem przestrzegają. W wykonaniu tego zadania liczy się bowiem precyzja i dokładność. Tylko perfekcyjne mocowanie murłaty do wieńca jest w stanie zapewnić stabilność konstrukcji.

Kotwy mają za zadanie przenoszenie sił (rozporu czy ssania wiatru) na wieńce, co gwarantuje zabezpieczenie całości między innymi przed niszczycielskim działaniem silnego wiatru.

Warto wspomnieć również o tym, w jakim celu kotwa murłatowa ma dodane przez producenta podkładki. Ich znaczenie jest wbrew pozorom dość duże. Mają za zadanie rozłożenie docisku śruby do powierzchni drewna tak, aby mogła ona objąć maksymalnie dużą przestrzeń.

Montaż murłaty za pomocą kotły murłatowej

Aby można było dokonać perfekcyjnego mocowania murłaty do wieńca, należy użyć odpowiednio dopasowanych kotew. Zwykle stosuje się murłatę co 1,5 - 2 m. Częściej jednak mówi się o tym, że rozstaw kotew powinien wynosić dwa razy tyle, co rozkład krokwi.

Warto podkreślić, że w projekcie umieszczona musi zostać informacja na temat dokładnych wymiarów kotew, których należy użyć w procesie montażu murłaty do wieńca. Dotyczy ona:

  • długości kotew z wyróżnieniem ich fragmentu, który będzie nagwintowany,
  • klasy kotew,
  • średnicy kotew.

Samo montowanie murłaty o kwadratowym przekroju (zwykle o wymiarach 10x10 cm do 15x15 cm) przebiega z użyciem kotew posiadających nagwintowane końcówki. Zostają one uprzednio zabetonowane. Sama murłatę montuje się równolegle do ściany kolankowej.

Bardzo ważną częścią prac montażowych jest staranne zabezpieczenie antykorozyjną farbą metalowych elementów. W przeciwnym razie bowiem mogłoby się okazać, że poprzez negatywne działanie warunków atmosferycznych szybko uległyby one zniszczeniu. Wykonywanie zadania powinno być, co już podkreślaliśmy, niezwykle staranne, by konstrukcja z powodzeniem mogła przetrwać sto lat lub więcej, pozostając w dobrym stanie technicznym.

Opinie na temat kotew murłatowych kupowanych w zestawach (zwykle po kilkanaście sztuk w jednym komplecie) są niezwykle pozytywne. Podkreśla się w nich fakt, że jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne i wygodne zarazem.

Najbardziej znanymi producentami kotew murłatowych (prócz wspomnianych już w tekście marek IRMA oraz Simson Strong-Tie) są Dromet, Mego oraz Azis.

ikona podziel się Przekaż dalej