Wiązary dachowe drewniane – krótka charakterystyka

Gotowe konstrukcje dachowe – zalety

Wiązary drewniane to jedna z opcji stworzenia solidnej konstrukcji dachowej. Wykorzystanie drewna w budowie domów jednorodzinnych jest bardzo popularne z uwagi na niski koszt oraz dostępność materiału. Wykorzystanie gotowych wiązarów drewnianych sprawia, że czas budowy jest krótszy. Dużą zaletą takiego rozwiązania są zaoszczędzone pieniądze inwestora, ponieważ drewno nie należy do drogich materiałów budowlanych.

Wiązary dachowe drewniane są bazą do wszelkiego rodzaju pokryć zewnętrznych. Z powodzeniem można na gotowych konstrukcjach dachowych ułożyć blachodachówkę, gont papowy, blachę trapezową czy tradycyjna dachówkę. Dzięki specjalnej budowie wiązarów można ograniczyć ilość betonowych punktów podparcia dachu. Gotowe konstrukcje dachowe z łatwością można wykorzystać do dachów o dużej powierzchni.

Wiązary dachowe drewniane – budowa

Więźba dachowa, dźwigar dachowy czy kratownice to elementy, które utrzymują ciężar pokrycia dachowego i wszystkiego, co na dachu może się znaleźć. Podobnie działają wiązary dachowe drewniane, które są podstawowymi elementami nośnymi dachu. Konstrukcje dachowe wykonane z nich przenoszą również obciążenia między pokryciem dachu, a ścianami nośnymi budynku.

Wiązary dachowe drewniane składają się z pasa górnego i dolnego, które są bazą dla słupków i krzyżulców. Wszystkie te elementy mocowane są razem i najczęściej przy pomocy blach węzłowych. Miejsca łączenia pasów ze słupkami i krzyżulcami są bardzo wytrzymałe, zwłaszcza na niekorzystne warunki atmosferyczne i obciążenia mechaniczne.

Wykonanie więźby dachowej z wiązarów powinno być poprzedzone stworzeniem solidnych fundamentów całego budynku. Równie ważne jest wybudowanie ścian nośnych, które będą charakteryzowały się dużą wytrzymałością. Mocna konstrukcja wiązarów dachowych pozwala na zastosowanie jej w rejonach o różnym klimacie.

Prefabrykowane wiązary dachowe

Prefabrykowane elementy budynków wykorzystane do ich budowy z roku na rok cieszą się większą popularnością i bardzo dobrymi opiniami. Coraz częściej również więźba dachowa jest wykonana z prefabrykowanych wiązarów. Takie rozwiązanie zyskuje dużą liczbę zwolenników, choć znajdą się także przeciwnicy.

Konstrukcja dachu z prefabrykowanych elementów podobnie jak w przypadku tradycyjnej więźby dachowej spełnia wiele funkcji. Dodatkowo ułatwia i przyspiesza budowę, ponieważ gotowe wiązary dostarczane są na miejsce przy pomocy dźwigu. Wiązary kratowe czy dźwigary dachowe projektowane są w zakładach przemysłowych często z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych, tak aby były wykonane z wysoką precyzją. Jeśli szukasz firmy, która wykona prace przy budowie dachu, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp o ofert.

Szkielet domu drewnianego i dachu oraz wiązary dachowe drewniane i ich cena
Wiązary dachowe drewniane krok po kroku, czyli co warto wiedzieć
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze farby do dachów

Twój dach wymaga odświeżenia i zastanawiasz się jaką farbę wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby do dachów przez naszych czytelników.

Wiązary drewniane – ceny oraz porady

Wykorzystanie wiązarów kratowych a koszt budowy dachu

Jak już wcześniej zostało wspomniane, gotowe wiązary kratowe czy prefabrykowane kratownice charakteryzują się niską ceną w porównaniu do innych rodzajów konstrukcji dachowych. Dzięki temu obniżają one znacznie koszt budowy dachu. Gotowy dźwigar dachowy czy drewniana kratownica montowana bezpośrednio z dźwigu minimalizuje czas budowy, a co za tym również zmniejsza się koszt robocizny ekipy budowlanej.

Gotowe wiązary dachowe drewniane to możliwość skrócenia czasu montażu do nawet dwóch dni w porównaniu z tradycyjną więźbą dachową wykonywaną na miejscu. Do transportu gotowych wiązarów na górę budynku potrzebny jest dźwig budowlany. Często jednak jest to koszt wliczony już w całą usługę wykonania i dostarczenia prefabrykowanych wiązarów kratowych.

Całkowity koszt gotowych konstrukcji dachowych jest indywidualny. Zależy od projektu domu i zawartych w nim pomiarów. Biorąc pod uwagę rozpiętość dachu oraz jego powierzchnię czy przenoszone obciążenia, na etapie planowania można wstępnie oszacować koszt konstrukcji dachu wykonanej z wiązarów dachowych.

Zastosowanie gotowych wiązarów dachowych

Gotowe konstrukcje dachowe z wiązarów dzięki swojej budowie najlepiej sprawdzą się w rejonach narażonych na duże opady deszczu, śniegu i silne porywy wiatru. Solidna konstrukcja dachu pozwala przenosić bardzo duże obciążenia. Jest to ważna zaleta w krajach, gdzie te warunki pogodowe są dosyć skrajne, a zwłaszcza w ciągu roku przeważa głównie sezon zimowy.

Wiązary dachowe drewniane można zastosować w budownictwie jednorodzinnym, a najlepiej w przypadku domów parterowych z dachem kopertowym lub dwuspadowym. Jeśli zaprojektowany jest dom parterowy z poddaszem, to wiązary mogą pełnić również z powodzeniem funkcję stropu czy podłogi.

W przypadku zarówno gotowych konstrukcji dachowych, jak i tradycyjnej więźby dachowej warto korzystać z usług profesjonalnej ekipy budowlanej. Każdy błąd podczas wykonywania konstrukcji dachu może wpłynąć na jego późniejsze użytkowanie, a w najgorszym wypadku na konieczność poprawek za kilka lat. Również prefabrykowane elementy dachowe powinny być wysokiej jakości, aby były solidnym podparciem dla pokrycia dachu i przykładowo zalegającego na nim śniegu w miesiącach zimowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły