Więźba prefabrykowana – za i przeciw

Dlaczego warto zainwestować w więzary dachowe prefabrykowane?

Prefabrykowana więźba dachowa powstaje na hali produkcyjnej. Drewno wykorzystane do jej produkcji posiada odpowiedni poziom wilgotności, co przekłada się na lepsze parametry całej konstrukcji. Jest to jeden z najczęściej podkreślanych atutów tego rozwiązania.

Omawiając zalety prefabrykowanych więzarów, warto także wspomnieć o stosunkowo niskiej wadze. Co ciekawe, prefabrykowane konstrukcje dachowe są nieco lżejsze niż tradycyjna więźba dachowa. Jest to kolejny atut, który sprawia, że prefabrykaty zbierają przychylne opinie inwestorów.

Budowa dachu z prefabrykatów daje możliwość szybkiej realizacji inwestycji. Więźba prefabrykowana przyjeżdża na plac budowy w gotowej postaci. Czas montażu wynosi zazwyczaj około trzech dni. Dla porównania, tradycyjna więźba może powstawać na placu budowy nawet przez kilka tygodni. Jest to kolejny atut, który sprawia, że więźba z prefabrykowanych więzarów zyskuje przychylne opinie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o więźbie dachowej.

Wśród zalet dachów z prefabrykatów wymienia się także wysoką żywotność. Drewno na więźbę zostaje odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane metodą ciśnieniową. Głęboka impregnacja zapewnia długotrwałą ochronę przed działaniem wilgoci, a także atakami szkodników. Dzięki temu prefabrykaty są powszechnie uważane za jedno z najtrwalszych rozwiązań.

Czy prefabrykowane konstrukcje dachowe mają wady?

Więźba dachowa z prefabrykatów ma także pewne wady. Jednym z najważniejszych okażą się wyższe ceny zakupu. Co prawda prefabrykowana więźba dachowa nie jest szczególnie kosztowna, jednak jej zamówienie oraz montaż i tak okażą się większym wydatkiem, niż budowa więźby na placu budowy.

Kolejną niedogodnością jest fakt, że budowa dachu z prefabrykatów wymaga bardzo dokładnego rozplanowania każdego etapu budowy. Projekty domów muszą być odwzorowane w sposób bardzo dokładny. Nawet niewielkie przesunięcie ściany, sprawi, że zamówione więzary dachowe prefabrykowane mogą okazać się źle spasowane. Wprowadzenie poprawek na placu budowy będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Jeśli planujesz budowę dachu, ten kalkulator kosztów budowy domu pomoże ci w oszacowaniu budżetu.

Więźba prefabrykowana to świetne rozwiązanie, które znacznie przyspiesza budowę. Więźby tego rodzaju zbierają dobre opinie, a ceny nie są zbyt wygórowane
Więźba prefabrykowana - ceny, opinie, porady przy zakupie

Kolejna wada prefabrykowanych więzarów to konieczność zaplanowania ich na samym początku. Najlepiej byłoby, gdyby prefabrykowana więźba dachowa została przewidziana na etapie wyboru dokumentacji projektowej. W ofertach biur architektonicznych znajdziemy liczne projekty domów z dachami prefabrykowanymi. Jest to najłatwiejszy sposób na szybką i bezproblemową realizację tego etapu inwestycji.

Co prawda, budowa prefabrykatów może być też zaplanowana w późniejszym etapie. Jednak takie działania wymagają stworzenia dodatkowej dokumentacji, co zwiększy ostateczne koszty inwestycyjne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o etapach budowy dachu?

Ile kosztuje budowa dachu z prefabrykowanych więzarów?

Ceny za prefabrykowane konstrukcje dachowe są uzależnione od wielu indywidualnych czynników. Analizując projekty domów szybko zauważymy, że najmniejsze koszty generuje prosta, dwuspadowa więźba dachowa. Większa liczba spadków czy dodatkowych lukarn sprawia, że cena za więzary dachowe prefabrykowane ulega zwiększeniu.

Budowa dachu z więzarów zostaje wyceniona w sposób indywidualny. Najważniejszym kryterium będą tu założenia dokumentacji projektowej. Koszt dobrej jakości drewna do budowy prefabrykatów może być nawet o 30 procent wyższy w porównaniu do drewna z tartaku, które przygotowujemy na placu budowy. Sprawdź także ten artykuł o dachu jednospadowym.

Wyższe ceny materiału nie oznaczają jeszcze tak dużych dysproporcji w ostatecznych kosztach inwestycji. Warto pamiętać, że więźba prefabrykowana wykazuje mniejsze zużycie drewna, a co za tym idzie, ostateczne ceny inwestycji nie są tak dużym obciążeniem.

Przyjmujemy, że więźba dachowa na połacie dwuspadowe może kosztować około 80 – 140 zł/m2. Mowa tutaj o budynkach, których szerokość nie przekracza 10 m. Przy większych szerokościach, ceny więźby mogą okazać się bardziej atrakcyjne. Średnia stawka za wykonanie prefabrykatów wynosi tutaj 100 – 120 zł/m2.

Powyższe ceny są wartościami orientacyjnymi. Chcąc poznać koszt więźby na własny dach, należy zapoznać się z indywidualnymi wycenami lokalnych wykonawców.

ikona podziel się Przekaż dalej