Tynki elewacyjne cienkowarstwowe i grubowarstwowe

Obecnie najczęstszym wyborem jest tynk fasadowy cienkowarstwowy, na co wpływa jego funkcjonalność oraz dostępność. Z łatwością można go położyć na każdy rodzaj ściany, zarówno jedno-, czy dwuwarstwową. Cienkowarstwowy tynk na elewacje dostępny jest w kilku rodzajach pod postacią gotowych mas czy mieszanek do samodzielnego wyrobienia. Nie nakłada się go bezpośrednio na styropian, a na zatopioną wcześniej w zaprawie klejowej siatkę z włókna szklanego.

Grubowarstwowy puc na dom to mieszanka wody, cementu, wapna i piasku. Ta odmiana tynku na elewacje nadaje się jedynie do nałożenia na ściany jednowarstwowe z uwagi na dużą wagę. Grubowarstwowy tynk fasadowy charakteryzuje się mniejszą trwałością niż wersja cienkowarstwowa, a dodatkowo wymaga późniejszego pomalowania. Ten tradycyjny tynk na elewacje jest czasochłonny i pracochłonny z uwagi na konieczność przygotowania mieszanki.

Wykaz wybranych rodzajów tynków elewacyjnych wraz z cenami

Tynk fasadowy

Przykładowa cena

Tynk silikatowy Atlas 25kg baranek 1,5 mm

199,49 zł

Tynk akrylowy Atlas Cermit N-100 25 kg

157,64 zł

Tynk silikonowy Kabe Armasil T baranek 25kg

235,37 zł

Tynk mineralny Atlas Cermit SN baranek 25kg

43,65 zł

Tynk mineralny oraz tynk akrylowy

Te dwa rodzaje tynku fasadowego są najczęściej wybierane z uwagi na przystępną cenę oraz dobrą jakość. Tynk mineralny posiada bardzo dobrą przyczepność na siatce z włókna szklanego czy na styropianie. Przepuszczają parę wodną w wysokim stopniu, dzięki czemu zachowany jest naturalny przepływ powietrza na ścianie zewnętrznej. Tynki mineralne charakteryzują się bardzo łatwym sposobem aplikacji najczęściej w sposób natryskowy. Sucha mieszanka w połączeniu z wodą jest gotowa do nakładania.

Tynk mineralny nie jest jednak odporny na zabrudzenia i jego gama kolorów jest dość uboga. W takim przypadku można wykorzystać farbę silikonową, która nada ścianie wybranego koloru oraz ochroni przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi. Tynk akrylowy w przeciwieństwie do mineralnego wyróżnia się dużą dostępnością kolorów, co pozwala dobrać odpowiedni pod oczekiwania klienta.

Rusztowanie i prace elewacyjne, a także tynki elewacyjne, tynk na elewacje, cena
Jakie tynki elewacyjne warto wybrać, czyli tynk na elewacje i jego rodzaje

Zaletą tynku akrylowego jest wysoka elastyczność, dzięki której elewacja będzie odporna na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to efekt połączenia żywic akrylowych i spoiw polimerowych. Akrylowy puc na dom jest wodoszczelny, ale w niskim stopniu paroprzepuszczalny. Dlatego sprawdzi się jako tynk na styropian. Akrylowe tynki elewacyjne powinny być aplikowane dopiero po wyschnięciu murów, kiedy to nie będzie już w nich nadmiaru wilgoci. Tynki te niestety są w bardzo niskim stopniu odporne na zabrudzenia i czynniki biologiczne, dlatego często muszą być już na etapie produkcji wzbogacane w specjalne substancje biobójcze. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o tynkach zewnętrznych krok po kroku.

Tynki silikatowe oraz tynki silikonowe

Zdecydowanie jest to droższa grupa tynków, ale przekłada się to na ich bardzo wysoka jakość. Tynki silikonowe oparte są na mieszance żywic silikonowych i polimerowych spoiw. Sprawdzą się na każdym podłożu, zarówno mineralnym czy polimerowym. Tynki silikonowe charakteryzują się wysoka odpornością na wilgoć, a z drugiej strony są mocno paroprzepuszczalne. Wytworzona na powierzchni powłoka chroni przed brudem, zanieczyszczeniami czy mikroorganizmami. 

Tynki silikonowe nie tylko chronią elewację przed wyżej wymienionymi czynnikami szkodliwymi, ale także przed promieniowaniem UV. Ich trwałość wpływa na długą żywotność elewacji. Z drugiej jednak strony w przypadku bardzo wysokich temperatur może dojść do niewielkich deformacji tynku. Dzieje się to przez to, że tynki silikonowe są termoplastyczne z uwagi na ich wysoką elastyczność.

Tynki silikatowe posiadają wysoką wytrzymałość i trwale łączą się z fasadą budynku. W przeciwieństwie do innych rodzajów tynków, które jedynie przyklejają się do podłoża lub łączą się zgodnie z prawem adhezji. W każdym elemencie wykazują wysoką jakość i są bezkonkurencyjne w porównaniu do reszty. Tynk silikatowy podczas aplikacji w sposób natryskowy wymaga dużej ostrożności, ponieważ jest to jedyny moment, kiedy tynk jest wrażliwe na szkodliwe czynniki. Najwyższy współczynnik paroprzepuszczalności potwierdza tylko fakt, że tynk silikatowy jest najlepszym wyborem.

ikona podziel się Przekaż dalej