Po co mi siatka elewacyjna?

Kołki do styropianu, klej do styropianu i siatka to podstawowe elementy termoizolacji budynków. Kołki do styropianu to tak zwany łącznik mechaniczny. Jego zadaniem jest przytwierdzenie termoizolacji do ściany. Kołki do styropianu muszą być odpowiednio dobrane do grubości izolacji oraz specyfiki ściany.

Drugi produkt to klej do styropianu. W ofercie sprzedaży znajdziemy produkty uniwersalne, umożliwiające klejenie styropianu oraz zatapianie siatki. Klej do styropianu stanowi element łączący i spajający poszczególne warstwy izolacji termicznej.

Kolejny element to nasza siatka podtynkowa do styropianu grafitowego, białego lub do wełny mineralnej. Zatapianie siatki zapobiega odkształcaniu się termoizolacji i stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Dobrze dobrana siatka do styropianu zwiększy żywotność izolacji, a co więcej, okaże się prosta w montażu.

Siatka do styropianu i do wełny mineralnej, ale jaka?

Siatka elewacyjna z włókna szklanego

Najpopularniejsza siatka do styropianu lub do wełny mineralnej zostaje wykonana z włókna szklanego. Jest to materiał o wysokiej odporności oraz niewielkiej wadze. Tego rodzaju siatka podtynkowa posiada też specjalne zabezpieczenie przed działaniem alkaliów. Są to związki, które mogą wydobywać się z tynków ozdobnych.

Siatka z włókna szklanego posiada dość zróżnicowaną gramaturę. Przyjmujemy, że im wyższa gramatura, tym większa wytrzymałość materiału. Najgrubsza siatka z włókna szklanego znajduje zastosowanie na dolnych fragmentach elewacji.

Wybierając produkty, warto zapoznać się z rodzajami splotów. Siatka elewacyjna może posiadać prosty splot krzyżowy (tak zwany splot raszlowy) oraz splot gazejski. W drugim przypadku włókna zostają ułożone naprzemiennie, co wpływa na zwiększenie wytrzymałości na obciążenia. Szukasz firmy, która wykona u ciebie elewację i ocieplenie? Skorzystaj z tej wyszukiwarki, aby otrzymać oferty najlepszych wykonawców.

Pancerna siatka elewacyjna

Pancerna siatka do styropianu również zostaje wykonana z włókien szklanych. Charakterystyczną różnicą jest tu obecność dodatkowej warstwy zabezpieczającej z kauczuku.

Pancerna siatka z włókna szklanego posiada szerokie możliwości wykorzystania. Zwiększona gramatura zapewnia większą wytrzymałość na obciążenia oraz różnego typu uszkodzenia.

Tego typu siatka do styropianu jest szczególnie polecana w miejscach intensywnie użytkowanych. Dobrze sprawdzi się na dolnych fragmentach elewacji, przy ścieżkach komunikacyjnych czy schodach. Może być stosowana do izolacji ze styropianu grafitowego, zwykłego styropianu elewacyjnego i do wełny mineralnej.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Ekranująca siatka elewacyjna

Nasza siatka do styropianu czy do wełny mineralnej może posiadać także właściwości ekranujące. Jest to rodzaj zabezpieczenia przed działaniem fal elektromagnetycznych z przekaźników telefonicznych, instalacji elektrycznych czy przekaźników telewizyjnych.

Ekranująca siatka zbrojąca do styropianu i wełny mineralnej posiada specjalne włókna metalowe, które przewodzą prąd. Zatapianie siatki na elewacji chroni mieszkańców przed podwyższonym działaniem fal elektromagnetycznych. W Polsce jest to nadal mało znane rozwiązanie.

Zatapianie siatki ekranującej nie różni się szczególnie od montażu produktów standardowych. Konieczny jest klej do styropianu, a w niektórych inwestycjach również kołki do styropianu, wykonane z tworzywa sztucznego.

Cena siatki elewacyjnej i materiałów dodatkowych

Ile kosztuje siatka z włókna szklanego?

Siatka zbrojąca do styropianu będzie dostępna w różnych cenach. Z reguły im wyższa będzie jej gramatura, tym wyższy koszt zakupu. Siatka podtynkowa jest dostępna w postaci gotowych do użycia rolek. Cena siatki może też zależeć od powierzchni w rolce bądź jakości wykonania. Poniżej przybliżymy koszty zakupu kilku przykładowych rozwiązań.

  • Siatka podtynkowa Knauf Profix – Knauf to znana marka, w której ofercie znajdziemy siatki i materiały izolacyjne. Siatka z włókna szklanego Knauf Profix posiada gramaturę 111 g/m2, co dobrze sprawdzi się na większości elewacji. Produkt dostępny w rolce 50 m2. Cena siatki elewacyjnej wynosi tu około 160 zł/szt.
  • Siatka zbrojąca do styropianu Knauf 165 – popularny materiał izolacyjny o gramaturze 165 g/m2. Posiada dobre opinie i jest dostępny w dość atrakcyjnych przedziałach kosztowych. Cena siatki elewacyjnej Knauf 165 (rolka 50 m2) wynosi niespełna 150 zł.
  • Siatka podtykowa Solid Proxim – to dobrej jakości siatka pancerna o gramaturze 330 g/m2. Posiada zwiększoną wytrzymałość i jest przeznaczona do montażu na izolacjach zewnętrznych. Produkt dostępny w rolkach po 50 m2. Cena siatki elewacyjnej wynosi tu około 200 zł/szt.
  • Siatka zbrojąca do styropianu Rednet E-160 – dość popularna siatka z włókna szklanego o żółtym zabarwieniu. Posiada gramaturę 160 g/m2, która dobrze sprawdzi się na większości elewacji zewnętrznych. Siatka Rednet nadaje się też do styropianu grafitowego i pod wszystkie rodzaje tynków ozdobnych. Cena siatki elewacyjnej w rolce 50 m2 wynosi 115 zł.

Cena styropianu, kleju i kołków

Na ostateczny koszt inwestycji złoży się także wiele innych materiałów. Wśród nich wyróżnimy kołki, klej oraz styropian.

W ofercie sprzedaży znajdziemy kołki plastikowe oraz produkty z trzpieniem metalowym. Poniżej wyszczególnimy cenę kilku wybranych produktów.

  • Kołki do styropianu z trzpieniem metalowym Koelner 220 mm – paczka 100 sztuk kosztuje 50 zł.
  • Kołki do styropianu z trzpieniem plastikowym Koelner 200 mm – dostępne w paczce po 100 sztuk. Średnia cena opakowania to 30 zł.
  • Kołki do styropianu z trzpieniem plastikowym Koelner 180 mm – nieco krótsze kołki mocujące. Cena za opakowanie 100 sztuk wynosi około 22 zł.

Kolejnym wydatkiem będzie zakup kleju. Dobrej jakości klej do styropianu (np. marki Atlas) kosztuje około 13 – 18 zł za opakowanie 20 kg. Najważniejszym wydatkiem okaże się jednak zakup styropianu grafitowego lub styropianu fasadowego EPS. Poniżej przybliżymy ceny przykładowych produktów marki Termo Organika oraz Austrotherm.

Ceny styropianu 2019

Rodzaj styropianu

Ilość płyt w paczce

Cena styropianu

Grafitowy styropian Termo Organika Galaxy 5 cm

12 szt.

43,00 zł/op.

Grafitowy styropian Termo Organika Galaxy 10 cm

6 szt.

53,20 zł/op.

Grafitowy styropian Termo Organika Galaxy 12 cm

5 szt.

53,50 zł/op.

Grafitowy styropian Termo Organika Galaxy 15 cm

4 szt.

54,00 zł/op.

Grafitowy styropian Termo Organika Galaxy 20 cm

3 szt.

54,00 zł/op.

Czarny styropian Austrotherm EPS 031 5 cm

12 szt.

54,00 zł/op.

Styropian Austrotherm EPS 031 10 cm

6 szt.

55,00 zł/op.

Styropian Austrotherm  EPS 031 12 cm

5 szt.

55,00 zł/op.

Styropian Austrotherm  EPS 031 15 cm

4 szt.

56,00 zł/op.

Styropian Austrotherm  EPS 031 20 cm

3 szt.

55,00 zł/op.

Zaprezentowane powyżej ceny zawierają wartość podatku VAT.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły