Tradycyjne grube tynki elewacyjne i metody ich nakładania

W starożytnym Rzymie stosowano aż siedmiowarstowy tynk elewacyjny. Współcześnie gruby tynk fasadowy nanosi się w dwóch lub trzech warstwach. Każda z nich mierzy około 20 do 20 mm. Tradycyjny tynk jest mocny, ale także ciężki. Dlatego zazwyczaj nanosi się go na ściany jednowarstwowe z poryzowanej ceramiki lub bloczków z keramzytu i na ściany trójwarstwowe z cegieł lub pustaków ceramicznych. Tynk można przygotować samodzielnie lub kupić gotowy produkt. Pierwsza warstwa elewacji tynkowej to tak zwana obrzutka, zapewniająca dobrą przyczepność. Druga - to warstwa wyrównująca, a trzecia - wygładzająca. Na nią nakładana jest farba elewacyjna. Chociaż tynk tradycyjny wyróżnia się paroprzepuszczalnością, to jego trwałość jest mniejsza niż tynków cienkowarstwowych i wymaga malowania. Wyróżniamy następujące tynki grubowarstwowe:

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

  • tynki cementowe – wytrzymałe, lecz trudne w obróbce, odpowiednie do miejsc narażonych na zawilgocenie. Najpierw wykonuje się obrzutkę szczepną o grubości 4 mm. Aplikuje się ją kielnią lub agregatem. Następnie wykonuje się narzut wierzchni pacą stalową gładką.
  • tynki cementowo-wapienne, łatwiejsze do nakładania od poprzednich, lecz mniej od nich wytrzymałe. Można wykonywać je ręcznie lub agregatem tynkarskim. Najpierw wykonuje się tzw szprycę, której struktura jest porowata. Po wyschnięciu aplikuje się partiami tynk i wyrównuje go łatą H. Następnie przeprowadza się obróbkę łatą trapezową.
  • tynki wapienne – mało odporne, lecz odpowiednie do renowacji starych, zniszczonych tynków. W miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia można zastosować klinkier elastyczny dla wzmocnienia. Tynk narzuca się kielnią lub maszynowo. Najpierw wykonuje się obrzutkę, następnie narzut i szlichtę.
  • tynki gliniane – ekologiczne, rzadko stosowane zewnętrznie na dom. Elewacja tynkowa wykonana z gliny jest mało trwała i nasiąkliwa. Bez dodatków chemicznych szybko ulega degradacji. Dla wzmocnienia dodaje się do tynku glinianego plew, a wykonaną powierzchnię maluje kilkoma warstwami farby wapiennej. Tynki gliniane wymagają systematycznej konserwacji. Najpierw wykonuje się warstwę zerową, czyli rzadką obrzutkę w celu zabezpieczenia ściany. Nakłada się ją dłonią kielnią lub agregatem. Po wyschnięciu aplikuje się pierwszą warstwę o gęściejszej konsystencji, ręcznie lub kielnią. Jej grubość to około 2 – 3 cm. Dopiero po wyschnięciu nakłada się trzecią warstwę o tej samej konsystencji, lecz z mniejszą ilością plew. Ścianę należy zmoczyć i dopiero nanosić tynk gliniany.

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe i dekoracyjne oraz metody ich nakładania

To nowoczesne produkty, w których zastosowano różnego rodzaju spoiwa. Występują w wielu kolorach, mają różne struktury i faktury. Zawierają kruszywa o innym składzie i rozmiarze ziaren. Tynki elewacyjne cienkowarstwowe pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Nakłada się je na elewację cienką warstwą, mierzącą od 2 do 10 mm grubości. Stosuje się je głównie na ściany dwuwarstwowe. Tynk cienkowarstwowy fasadowy na ocieplone powierzchnie ścian kładzie się zawsze na warstwę kleju. Nie można nakładać go bezpośrednio na styropian czy wełnę mineralną. Konieczne jest położenie warstwy kleju. Wybór tynku fasadowego należy uzależnić od zastosowanego materiału ociepleniowego. Wyróżniamy tu:

  • Tynki mineralne, w których składzie znajduje się cement oraz polimery. Są paroprzepuszczalne i podobnie jak klinkier elastyczny, doskonale sprawdzą się do ścian ocieplonych wełną mineralną. Ich wadą jest mała odporność na wodę. Przed przystąpieniem do tynkowania ścianę należy zaimpregnować gruntem. Tynki nakłada się ręcznie pacą, nadając im różne faktury. Może to być baranek czy kornik. Grubość warstwy dostosowuje się do grubości kruszywa. Chociaż baranek może ukryć nierówności podłoża, to jest trudny w utrzymaniu czystości.
  • Tynki akrylowe zawierają w składzie żywice akrylowe. Są słabo paroprzepuszczalne, dlatego nie nadają się do stosowania na ociepleniu wełna mineralną. Tynk akrylowy może mieć różne faktury jak np.: baranek, czy kornik. Wyróżnić tu należy także tynki strukturalne, dekoracyjne mozaikowe, powstałe na bazie żywicy akrylowej lub akrylowo – silikonowej o różnorodnych kruszywach. Baranka nakłada się na odpowiednio przygotowanym podłożu za pomocą gładkiej, stalowej pacy, równomierną warstwą o grubości kruszywa. Kolejne etapy pracy wykonuje się, łącząc mokrą masę z wykonanym już mokrym tynkiem. Do uzyskania struktury elewacyjnej w postaci baranka używa się plastikowej pacy, wykonując szybkie ruchy okrężne. W czasie nakładania tynku akrylowego nie można robić przerw, gdyż jego struktura może być nierówna.
  • Tynki silikatowe są niezwykle trwałe i odporne, a przy tym paroprzepuszczalne. Zawierają szkło wodne potasowe. Wymagają jednak określonych warunków pogodowych w czasie aplikacji oraz precyzji. Tego rodzaju tynk strukturalny nakłada się na zagruntowane wcześniej podłoże. Po dobie od wyschnięcia gruntu masę tynkarską rozprowadza się za pomocą gładkiej, stalowej pacy, wykonując równą warstwę. Nadmiar tynku ściąga się pacą. Tu również łączy się mokre z mokrym. Do uzyskania dekoracyjnej struktury elewacyjnej używa się płaskiej, plastikowej pacy i wykonuje się okrężne, równomierne ruchy.
  • Tynki silikonowe, w których spoiwem jest żywica silikonowa, występują w szerokiej palecie kolorów. Wyróżniają się właściwościami hydrofobowymi, są trwałe i odporne. Na uwagę zasługuje tynk silikonowy puc. Puc wykorzystywany jest do dekoracji elewacji pokrytych bezspoinowymi systemami ociepleń. Tynków nie nakłada się w czasie fali upałów, deszczy, czy przymrozków. Na przygotowane i zagruntowane gruntem silikonowym ściany aplikuje się masę tynkarską ręcznie lub metodą natryskową. Nakładając tynk strukturalny agregatem, nie ma możliwości uzyskania struktury kornika. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem elewacji i prac elewacyjnych.

Tynk elewacyjny – ceny i opinie

Tynki grubowarstwowe to najtańsze produkty. Ich cena zaczyna się od kilkunastu zł. Tynki gliniane dostępne są już od 40 zł za 25 kg. Cennik tynków mineralnych ma dużą rozpiętość. Znajdują się tu produkty w cenie od kilku do 50 zł za worek 25 kg. Droższy jest materiał na silikonową elewację tynkową na dom. Za 25 kg cena wynosi 150 zł. Podobnie kształtuje się cennik tynków silikatowych.

Mężczyzna na rusztowaniu, a także tynk elewacyjny i tynki elewacyjne oraz ich rodzaje
Jaki tynk elewacyjny wybrać, czyli polecane tynki elewacyjne, cena i porady budowlane

Przykładowy cennik tynków

Rodzaj tynku

Cena

Tynk silikonowy elewacyjny 25 kg

199 zł


Tynk mozaikowy 15 kg

99 zł

Tynk akrylowy IMITACJA KAMIENIA 15 kg

259 zł

Tynk dekoracyjny Beton TG 22 kg

418 zł

SILIKAT TYNK paroprzepuszczalny silikatowy 25 kg

151 zł

Tynk mineralny Arsanit 25Kg

9 zł

Caparol Interior, tynk cementowo-wapienny, maszynowy 25 kg

14 zł

AKRY-PUC Silikonowy tynk elewacyjny 30 kg

117 zł

Tynki grubowarstwowe zewnętrzne uznawane są za tanie, lecz mało trwałe. Nakładanie kilku warstw jest pracochłonne, dlatego coraz rzadziej inwestorzy decydują się na taką elewację tynkową. Zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie stosowane są tynki cienkowarstwowe. Najbardziej cenione przez klientów są zewnętrzne tynki dekoracyjne i silikonowe. Chociaż uważają oni, że cennik tego rodzaju produktów jest wysoki, to warte są one inwestycji ze względu na trwałość i efekt wizualny. Inwestorzy chętnie łączą elewację tynkową z klinkierem elastycznym jako dodatkowym zabezpieczeniem w formie ozdobnych opasek.

Eksperci zwracają uwagę na właściwy dobór rodzaju tynku elewacyjnego. Zwłaszcza przy nakładaniu struktury elewacyjnej na systemy dociepleń oraz stare tynki. Nie każdy tynk jest odpowiedni do nakładania maszynowego czy dekoracyjnych struktur.

 Elewacja tynkowa może mieć różną strukturę, lecz jej wybór należy uzależnić od tego, czy dom ma ściany jedno, dwu, czy trójwarstwowe. Tynk grubowarstwowy może być zbyt dużym obciążeniem dla starych tynków. Chcąc uzyskać doskonały tynk zewnętrzny, bez względu na jego rodzaj należy pracę powierzyć profesjonalistom.

ikona podziel się Przekaż dalej