Tynk mineralny baranek i jego właściwości

Puc mineralny baranek na elewacje i ściany wewnętrzne

Tynk mineralny baranek jest zaliczany do tynków cienkowarstwowych, czyli tych stosowanych do wykańczania ocieplanych elewacji. Oczywiście ta zaprawa nadaje się też do wykańczania ścian jednowarstwowych. Co ciekawe, tynki mineralne mogą być też stosowane we wnętrzach budynków. Jest to możliwe dzięki ich właściwościom, takim jak chociażby paroprzepuszczalność pozwalająca ścianom „oddychać”.

Puc mineralny baranek jest sprzedawany pod postacią suchej mieszanki. Trzeba ją rozrobić z wodą, ręcznie lub maszynowo. Ta substancja odznacza się zasadowym pH, które zapobiega rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Warto też dodać, że puce mineralne są odporne na wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne.

Nakładanie popularnego baranka nie sprawia dużych trudności. Przede wszystkim, dlatego, że jego spoiwem jest cement z wyraźnym dodatkiem polimerów. To rozwiązanie znacznie poprawia jego przyczepność. Nowoczesny tynk mineralny jest trwały, odporny na mikropęknięcia, łatwy w fakturowaniu i malowaniu. Ważne jest też to, że warstwa tynku może mieć różną grubość. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tynkach.

Producenci tynku mineralnego

Tynk mineralny Diall Baranek

Tynk Ceresit CT137 baranek

Tynk mineralny Atlas Baranek

Tynk mineralny Kreisel Baranek

Tytan IS54 tynk mineralny baranek

Cena za worek

Około 30 zł

Około 35 zł

Około 38 zł

Około 36 zł

Około 39-40 zł

Pojemność opakowania

25 kg

25 kg

25 kg

25 kg

25 kg

Grubość warstwy

1,5 mm

1,5 mm

2 mm

2 mm

1,5 mm

Kolor po nałożeniu

Biały

Szary

Biały

Biały

Szary

Tynki strukturalne i ich zastosowanie

Tynk strukturalny ma bardzo podobne zastosowania do baranka. Sprawdzi się jako tynk dekoracyjny na elewacji budynku jak i na ścianach wewnętrznych. Tą zaprawą można pokrywać również sufity. Wersja strukturalna jest mieszaniną dyspersji akrylowych z dodatkami mineralnymi. W sklepach najczęściej odnajdziemy tynki o uziarnieniu 1,5 mm.

Tynk strukturalny jest najczęściej biały, choć możemy odnaleźć wersje fabrycznie barwione. Jego wielką zaletą jest możliwość wykonywania wielu wzorów na ścianach i sufitach. Wszystko zależy od doboru narzędzi. Uzyskamy między innymi lubianą fakturę baranka. W tym zakresie warto poszukać niecodziennych rozwiązań. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem tynkowania ścian w domu?

Mężczyzna podczas nakładania tynku, czyli tynk mineralny baranek i jego nakładanie ręcznie, a także cena i opinie na jego temat
Tynk mineralny baranek - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci

Ręczne nakładanie tynku strukturalnego nie sprawia trudności. Na pozytywne opinie o tym produkcie wpływa też jego cena. Biorąc pod uwagę ilość zalet tynku, jest dość atrakcyjna. Za dziesięciokilowe opakowanie klasycznego, gotowego stiuku zapłacimy 270-310 zł. Tymczasem równie często stosowany wapienny trawertyn kosztuje 290-330 zł za 10 kg. Można więc stwierdzić, że nie jest to mocno wygórowana cena.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze tynki

Sprawdź najczęściej kupowane tynki przez naszych czytelników. Te tynki są wysokiej jakości i w bardzo atrakcyjnych cenach. Sprawdź promocje!

Tynki mozaikowe na ściany wewnętrzne i elewacje

Dekoracyjna zaprawa mozaikowa czy też tynk mozaikowy to równie ciekawe rozwiązanie, co baranek czy tynk strukturalny. Jest też sporo tańszy od tego ostatniego, ale o tym nieco później. Interesująca nas mozaika jest mieszaniną naturalnego kruszywa z masą żywiczną. Sprawdza się zarówno we wnętrzach budynku, jak i na jego elewacji. Dostępny jest w wielu kolorach pozwala na tworzenie różnych wzorów i grubości tynku. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o tynkach dekoracyjnych.

Tynk mozaikowy odznacza się bardzo wysoką odpornością na wilgoć. Do tego radzi sobie z innymi czynnikami atmosferycznymi. Opiera się promieniowaniu UV a także wysokim i niskim temperaturą. Korzystają z niego i zawodowcy, i amatorzy. Nakładamy go ręcznie z dość dużą łatwością, co mocno wpływa na pozytywne opinie o produkcie.

Czas na wspomnianą już cenę tynku mozaikowego. Za opakowanie o pojemności 25 kg zapłacimy od 140 do 250 zł. Nie trzeba się jednak od razu decydować na tak duże opakowanie. W sklepach odnajdziemy też wiaderka o pojemności 15 kg. Zapłacimy za nie od około 90 do 140 zł. Wszystko zależy oczywiście od marki i konkretnego rodzaju zaprawy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu tynków maszynowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły