Płyty elewacyjne – rodzaje oraz zastosowanie

Płyty włóknowo cementowe – najpopularniejszy wybór

Płyty włóknowo cementowe wyprodukowane są z cementu, który jest wzmacniany włóknami celulozowymi oraz sztucznymi. Mogą one być dodatkowo autoklawizowane na etapie produkcji. Jest to proces, który polega na poddawaniu płyt działaniu pary wodnej pod ciśnieniem. Dzięki takiej czynności płyty elewacyjne są twardsze i bardziej wytrzymałe.

Płyty fasadowe włóknowo cementowe zakupić można pod różnymi postaciami. Najniższą cenę posiadają płyty niepomalowane, które wymagają własnoręcznej obróbki. Nieco droższe to te pomalowane farbą kryjącą lub lakierem bezbarwnym. Lepszej jakości płyty elewacyjne są barwione w masie, co wpływa na wytrzymałość oraz niską widoczność potencjalnych rys. Najlepsze płyty włóknowo cementowe są te fabrycznie pokryte lakierem, z którego z łatwością można ściągnąć każde zabrudzenie, nawet trudno zmywalne graffiti.

Płyty okładzinowe włóknowo cementowe występują w kilku rozmiarach, ale najpopularniejszy to 1200 x 2500 mm. Ich grubość może wynosić od 6 do 12 mm, a ciężar to 13 – 15 kg/m2. Płyty włóknowo cementowe znajdą swoje zastosowanie na budynkach z fasadą zlokalizowaną bezpośrednio do ulicy.

Elewacyjne płyty HPL

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Płyty HPL są to laminowane płyty elewacyjne, które są ciekawą odmianą płyt fasadowych. Charakteryzują się głównie wysoką odpornością na wilgoć czy inne szkodliwe czynniki atmosferyczne. W porównaniu do płyt włóknowo cementowych czy innych płyt okładzinowych, zaletą płyt HPL jest ich lekkość i dużo mniejsza grubość.

Na rynku jest kilka rodzajów płyt HPL różniących się sposobem łączenia oraz rozmiarem. Wnętrze płyt stanowi płyta wiórowa, która jest specjalnie utwardzona i dzięki temu mniej wrażliwa na rozwarstwienia. Zewnętrzna powierzchnia pokryta jest nadrukowanym papierem z warstwą żywicy, która pełni funkcję ochronną. Zwykle jednak takie płyty fasadowe są w jednolitych kolorach oraz wzorach, głównie mając na celu imitację drewnianych płyt.

Płyty HPL najczęściej sprzedawane są w formacie 1320 x 3050, 1860 x 2550, 1530 x 3050, 1860 x 3650 i 2130 x 4270 mm. Natomiast grubość płyt posiadających wnętrze wiórowe czy drewnopochodne zwykle jest w zakresie od 6 do 13 mm, w przypadku wnętrz laminowanych jest to 0,6 do 3 mm. Sposób montażu nie jest skomplikowany. Polega jedynie na zamocowaniu ich do ściany przy pomocy wkrętów lub kleju. Aby przyciąć odpowiedni kształt wystarczy wykorzystać piłę o hartowanych zębach lub pilarkę elektryczną. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie elewację, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców.

Płyty elewacyjne drewniane

Innym rodzajem płyt elewacyjnych są płyty drewniane, które są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku budynku, który jest otoczony zielenią. Ściany zewnętrzne budynku będą wyglądały ciekawie oraz jednolicie. Bez problemu można płyty dociąć, aby uzyskać pożądany kształt. Aby płyta drewnopodobna spełniała funkcję okładziny elewacyjnej zewnętrznej, musi być ona wodoodporna.

Płyta drewniana będzie wytrzymała w zależności od tego, jaki rodzaj drewna został wykorzystany w produkcji. Najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne są płyty z drewna drzew liściastych, zarówno tych europejskich, jak i egzotycznych. Poza wykorzystanym rodzajem drewna, warto także zwracać uwagę na ułożenie włókien. Najlepszym wyborem będą płyty z prostopadłym ich układem.

Jako płyta fasadowa najlepsza będzie sklejka drewniana o grubości 10 – 30 mm. Ważne jest, aby kształt oraz rozmiar płyty pasował do całościowej koncepcji projektu budynku. Po ewentualnym przycięciu płyt ostre krawędzie należy zamalować odpowiednim lakierem. Montaż płyty drewnianej wymaga dokręcenia jej za pomocą wkrętów samonawiercających. Po instalacji płyta należy zabezpieczyć ją przy pomocy lakieru.

Elewacja złożona z płyt, a także płyty elewacyjne, w tym płyty włóknowo cementowe
Jakie płyty elewacyjne warto wybrać, czyli płyty włóknowo cementowe i inne płyty fasadowe

Porady praktyczne oraz cennik paneli elewacyjnych

Cena płyt elewacyjnych

Zakup oraz montaż płyt elewacyjnych wymaga włożenia odrobiny wysiłku, ale także i odpowiednich finansów. Koszt całej inwestycji zależy od kilku czynników. Wśród nich są parametry płyty, rodzaj wykończenia czy koszt ekipy budowlanej. Robocizna to bardzo ważny element kosztorysu, którego nie można pominąć. Podobnie jest z kosztami dodatkowych elementów czy choćby transportu płyt.

Zazwyczaj najtańsze płyty można znaleźć za około 150 zł za 1 m2, ale są też modele o wiele droższe. Tak jak już wcześniej zostało zauważone, cennik paneli elewacyjnych zawiera zazwyczaj tylko sam materiał. Duży wybór płyt na rynku pozwala także na zróżnicowanie cen.

Wybrane modele wraz z cennikiem paneli elewacyjnych

Model płyty elewacyjnej

Przykładowa cena

Płyty elewacyjne Equitone Euronit

250 – 450 zł/m2

Płyta cementowo włóknowa Aquaroc Rigips

85 zł

Płyty elewacyjne – porady przy wyborze

Decydując się na okładziny elewacyjne zewnętrzne, a zwłaszcza płyty włóknowo-cementowe, można wybierać spośród bardzo dużego wachlarza materiałów. Na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w płytach fasadowych. Każdy klient znajdzie coś dla siebie. Wybrany rodzaj płyt elewacyjnych powinien być zamontowany przez osoby uprawnione do tego zgodnie z wszystkimi wytycznymi producenta i projektanta.

Wybierać można spośród płyt, które są pomalowane, oklejone laminatem czy jedynie zagruntowane i przygotowane do samodzielnego pomalowania. Zaletą płyt elewacyjnych jest to, że wykończony w ten sposób dom wygląda na zadbany oraz efektywny. Jest to ciekawa alternatywna dla innych możliwości wykończenia ścian fasadowych.

Płyty elewacyjne są dostępne w wielu kształtach. Mogą także występować pod postacią paneli ściennych. Szeroki wybór barw i faktur powoduje, że płyty fasadowe są coraz bardziej popularne na rynku.

ikona podziel się Przekaż dalej