Ocieplanie natryskowe – na czym to polega?

Natryskowe ocieplanie poddaszy (czyli ocieplanie pianką poliuretanową) to najszybsza metoda na izolację budynków. Polega to na rozpyleniu specjalnym agregatem przygotowanego wcześniej płynu. Używa się do tego pianki poliuretanowej – materiału o niezwykłych właściwościach.

Ocieplanie natryskowe w zasadzie nie jest szczególnie trudne, jednak wymaga wynajęcia fachowca. Wtedy będziesz mieć pewność, że wszystko zostało porządnie zaizolowane. Tą metodą można ocieplić cały dom, służy także do zaizolowania mostków termicznych – poddasze, okna, drzwi, ściany, fundamenty. Najczęściej jednak wykonuje się natryskowe ocieplanie poddaszy. Ma to związek z tym, że pianka poliuretanowa jest bardzo lekka, a jednocześnie izolacja termiczna – zarówno przed zimnem, jak i ciepłem jest na najwyższym poziomie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piance poliuretanowej.

Pianka otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa

Istnieją dwa rodzaje pianki poliuretanowej, które możesz wykorzystać do ocieplenia domu. Piana zamkniętokomórkowa jest bardziej wytrzymała i ma większe właściwości termoizolacyjne. Jest niestety także cięższa i o wiele droższa. Musi być natryskiwana na suche podłoże. Najczęściej używa się jej do ocieplania zewnętrznego.

O wiele jednak częściej wykorzystywana jest pianka otwartokomórkowa. Jest znacznie lżejsza i tańsza. Ma strukturę gąbki i tendencję do rozprzestrzeniania się. Jest także paroprzepuszczalna, co oznacza, że pozwala podłożu oddawać wodę, co zapobiega na przykład rozwijaniu się grzybów. Sama nie jest jednak nasiąkliwa.

Pianka poliuretanowa – właściwości, wady i zalety

Pianka poliuretanowa (pianka PUR) ma bardzo duże właściwości izolujące. Pod tym względem jest bardzo konkurencyjna dla wełny mineralnej czy styropianu. Izolacja termiczna piany zamkniętokomórkowej wynosi λ = 0,023-0,029 W/(m.K), piana otwartokomórkowa jest nieco słabsza, ale nadal bardzo dobrze izoluje - λ = 0,036-0,040 W/(m.K). Sprawdź także te artykuły o izolacjach i ociepleniu.

Na dodatek ma bardzo wysoką przyczepność i nadaje się do rozpylenia na niemal wszystkich powierzchniach. Piana otwartokomórkowa jest bardzo lekka, dlatego można stosować ją na krokwiach i deskowaniu stropu. Ze względu na łatwy sposób rozprowadzania, pianka poliuretanowa może być stosowana wszędzie tam, gdzie nie da się dotrzeć ze styropianem. Jej montaż nie jest drogi i z pewnością jest najszybszy. Pokrycie połaci standardowego dachu to tylko 1 dzień pracy!

Wiele osób jednak wskazuje na wady pianki poliuretanowej. Po pierwsze – jest łatwopalna, w przeciwieństwie do wełny mineralnej. Ponadto trudno jest skontrolować, czy jej rozłożenie zostało wykonane poprawnie. Zdarza się, że ekipy ocieplające dom dodają do mieszkanki za dużo wody, sztucznie zwiększając grubość piany i biorąc za to więcej pieniędzy. Tym samym istnieje możliwość, że woda wyparuje, a warstwa będzie o wiele węższa, niż oczekiwałeś. Należy więc korzystać z usług sprawdzonych i uznanych firm.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Ocieplanie pianką poliuretanową domu

Izolacje natryskowe są świetnym rozwiązaniem w każdym domu. Ich dużą zaletą jest to, że można je stosować na starych konstrukcjach i od wewnątrz, co pozwala na świetne zaizolowanie nawet starego, nieszczelnego do tej pory budynku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o izolacjach natryskowych?

Możesz zdecydować się na różną grubość pianki poliuretanowej. Im węższa, tym będzie tańsza, ale jednocześnie zdolności izolacyjne będą mniejsze. Ocieplenie pianką poliuretanową jest najbardziej skuteczne, jeśli warstwa jest wyższa niż 17-18 cm. W niektórych miejscach jednak daje się 10 cm grubości, w innych jest konieczne ponad 30 – wszystko zależy od tego, jak wygląda konstrukcja budynku i zależy od konieczności zaizolowania mostków termicznych.

Ocieplanie natryskowe – ceny

Na cennik ocieplania natryskowego wpływa bardzo wiele elementów. Sama cena pianki PUR to oczywiście jeden z nich, chociaż akurat tego materiału nie zakupujesz samodzielnie – musisz się raczej zdać na doświadczenie ekipy. Oni przygotowują pianę tuż przed pracą, tworząc ją w specjalnym agregacie. Drugim ważnym czynnikiem jest miejsce wykonania ocieplenia – indywidualnie wyceniane przez każdą firmę, a trzecim – grubość warstwy izolacyjnej.

Cena zależy przede wszystkim od tego, jak dużo pianki zostanie położonej. W przypadku warstw o grubości od 10 do 17 cm, ceny wahają się w granicach 42 do 58 zł za metr kwadratowy. Grubsze warstwy są już o wiele droższe. Pianka PUR o grubości 18-20 cm potrafi kosztować między 57 a 65 zł za metr kwadratowy, a cena 30 cm warstwy dochodzi do 80-82 zł za metr.

Jak to wygląda na tle innych metod ocieplania? Wełna mineralna (koszt robocizny i minerałów) to około 130-150 zł za metr kwadratowy, styropian jest nieco tańszy, bo 120-130 zł. Chociażby z tego względu ocieplanie natryskowe staje się coraz bardziej popularne. Izolacja natryskowa, czyli ocieplanie pianką to wybór warto rozważenia. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem ocieplania pianką poliuretanową.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły