Pianka uszczelniająca - rodzaje, producenci, zastosowanie, opinie, ceny
Pianka poliuretanowa jest popularnym materiałem montażowym. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów owego produktu. Poniżej podpowiemy, czym wyróżnia się pianka uszczelniająca, wyszczególnimy jej popularne typy, producentów i możliwości zastosowania. Wskażemy także obiegowe opinie oraz ceny zakupu przykładowych produktów.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pianka uszczelniająca – ale która?
Czym właściwie jest pianka montażowa?
Pianka poliuretanowa czy innymi słowy pianka budowlana to skuteczny materiał izolacyjny oraz uszczelniający. Powstaje w wyniku reakcji gazu MDI, alkoholu wodorotlenowego oraz poliolu. Pianka uszczelniająca wchodzi w reakcje z powietrzem, a w efekcie znacząco zwiększa swoją objętość.
Pianka uszczelniająca jest dostępna pod wieloma postaciami (np. pianka wysokoprężna, pianka montażowa niskoprężna itp). Poszczególne kategorie produktów znajdują różne możliwości zastosowania (np. do sufitów podwieszanych, elewacji itp). Dla przykładu, pianka montażowa jednoskładnikowa będzie łatwiejsza w aplikacji, ale mniej trwała. Z kolei dwuskładnikowa pianka wysokoprężna z aplikatorem genius okaże się trwalsza, lecz bardziej wymagająca podczas montażu.
Pianka montażowa – popularne rodzaje
Jak już wspomnieliśmy, pianka uszczelniająca może posiadać postać jedno oraz dwuskładnikową. Jednak na tym nie koniec grup produktów. W ofertach sprzedaży znajdziemy także zamknięto i otwartokomórkowe
Zamkniętokomórkowa pianka montażowa posiada zwiększoną odporność na działanie wilgoci. Jest też dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym. Dostępne w ofertach sprzedaży produkty posiadają też dużą sztywność. Dzięki swoim właściwościom, zamkniętokomórkowa pianka budowlana posiada dobre opinie w zastosowaniu zewnętrznym. Może być z powodzeniem wykorzystana przy elewacjach i pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza.
Otwartokomórkowa pianka uszczelniająca nie jest tak odporna na działanie wilgoci. Cechuje ją natomiast bardzo dobra izolacyjność akustyczna oraz termiczna. Dzięki swoim właściwościom, pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie w różnego typu izolacjach wewnętrznych.
Kolejny podział to pianki nisko oraz wysokoprężne. Pianka wysokoprężna może znacząco zwiększyć swoją objętość. Dzięki temu dotrze do trudnodostępnych przestrzeni. Pianka wysokoprężna znajdzie zastosowanie w różnego typu izolacjach (np. przy montażu futryn okiennych). Drugim rozwiązaniem jest pianka montażowa niskoprężna. Jest to grupa produktów zbierających bardzo dobre opinie. Pianka montażowa niskoprężna (np. z aplikatorem Genius) zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną. Dzięki temu jest często stosowanym izolatorem przegród wewnętrznych bądź sufitów podwieszanych.
W ofercie sprzedaży znajduje się też pianka rozprężna wodoszczelna. Jest to dość ciekawy materiał, przeznaczony do montażu elementów betonowych, żelbetonowych bądź elementów pracujących pod ciśnieniem. Jak sama nazwa wskazuje, pianka rozprężna wodoszczelna jest uodporniona na działanie wody. Dlatego dobrze sprawdzi się w miejscach podatnych na działanie zwiększonego poziomu wilgoci. Nie znalazłeś produkty spełniającego twoje oczekiwania? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różnych piankach budowlanych i znajdź rozwiązanie dla siebie.
Możliwości zastosowania oraz ceny zakupu
Pianka budowlana i możliwości jej zastosowania
Znamy już najpopularniejsze grupy produktów poliuretanowych. Warto także omówić możliwości ich zastosowania. Pianka poliuretanowa bardzo dobrze sprawdza się do zastosowania zewnętrznego. Możemy wykorzystać ją w czasie montażu okien, drzwi, a także tworzenia izolacji elewacyjnej. Pianka z aplikatorem Genius sprawdzi się dobrze do uzupełniania szczelin wokół kominów czy okien dachowych. Będzie też skutecznym produktem przy montażu parapetów zewnętrznych bądź progów.
Stosowana na zewnątrz pianka budowlana powinna być odpowiednio dopasowana do warunków pogodowych. W ofercie sprzedaży znajdziemy produkty letnie oraz zimowe. Zimowa pianka montażowa niskoprężna wysycha w niższych temperaturach, z kolei pianka budowlana letnia wymaga do wyschnięcia wyższej temperatury.
Pianki znajdują także zastosowanie we wnętrzach pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się do montażu sufitów podwieszanych bądź do izolacji we wnętrzach ścianek działowych. Oprócz sufitów podwieszanych i ścianek, możemy też wykorzystać piankę w szybkim montażu progu, uszczelnić przestrzenie pomiędzy rurami czy uszczelnić futrynę. Możliwości zastosowania okazują się bardzo szerokie.
Ceny zakupu popularnych pianek
Jakie są polecane pianki montażowe? Pianka montażowa jest dostępna w różnych wersjach. Dlatego poniżej przybliżymy ceny kilku wybranych rozwiązań, które posiadają dobre opinie wśród klientów.
- Pianka rozprężna wodoszczelna Beko do kręgów studziennych 750 ml – 40 zł/opakowanie.
- Pianka rozprężna wodoszczelna Soudal do kręgów studziennych 750 ml – 30 zł/opakowanie.
- Pianka montażowa niskoprężna Ceresit 750 ml – 21 zł/opakowanie.
- Pianka montażowa niskoprężna Fischer 750 ml – 20 zł/opakowanie.
- Pianka wysokoprężna stryropur 750 ml – 17 zł/opakowanie.
- Pianka budowlana Soudal z aplikatorem Genius Gun 750 ml – 18 zł/opakowanie.
Powyższe ceny mają charakter poglądowy i zawierają wartość podatku VAT. W ofertach sprzedaży znajdziemy także zestawy pianek po kilkanaście sztuk. W tym przypadku ceny zakupu (w przeliczeniu na sztukę produktu) często okazują się nieco bardziej atrakcyjne.