Pianka uszczelniająca – ale która?

Czym właściwie jest pianka montażowa?

Pianka poliuretanowa czy innymi słowy pianka budowlana to skuteczny materiał izolacyjny oraz uszczelniający. Powstaje w wyniku reakcji gazu MDI, alkoholu wodorotlenowego oraz poliolu. Pianka uszczelniająca wchodzi w reakcje z powietrzem, a w efekcie znacząco zwiększa swoją objętość.

Pianka uszczelniająca jest dostępna pod wieloma postaciami (np. pianka wysokoprężna, pianka montażowa niskoprężna itp). Poszczególne kategorie produktów znajdują różne możliwości zastosowania (np. do sufitów podwieszanych, elewacji itp). Dla przykładu, pianka montażowa jednoskładnikowa będzie łatwiejsza w aplikacji, ale mniej trwała. Z kolei dwuskładnikowa pianka wysokoprężna z aplikatorem genius okaże się trwalsza, lecz bardziej wymagająca podczas montażu.

Pianka montażowa – popularne rodzaje

Jak już wspomnieliśmy, pianka uszczelniająca może posiadać postać jedno oraz dwuskładnikową. Jednak na tym nie koniec grup produktów. W ofertach sprzedaży znajdziemy także zamknięto i otwartokomórkowe

Zamkniętokomórkowa pianka montażowa posiada zwiększoną odporność na działanie wilgoci. Jest też dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym. Dostępne w ofertach sprzedaży produkty posiadają też dużą sztywność. Dzięki swoim właściwościom, zamkniętokomórkowa pianka budowlana posiada dobre opinie w zastosowaniu zewnętrznym. Może być z powodzeniem wykorzystana przy elewacjach i pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza.

Otwartokomórkowa pianka uszczelniająca nie jest tak odporna na działanie wilgoci. Cechuje ją natomiast bardzo dobra izolacyjność akustyczna oraz termiczna. Dzięki swoim właściwościom, pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie w różnego typu izolacjach wewnętrznych.

Kolejny podział to pianki nisko oraz wysokoprężne. Pianka wysokoprężna może znacząco zwiększyć swoją objętość. Dzięki temu dotrze do trudnodostępnych przestrzeni. Pianka wysokoprężna znajdzie zastosowanie w różnego typu izolacjach (np. przy montażu futryn okiennych). Drugim rozwiązaniem jest pianka montażowa niskoprężna. Jest to grupa produktów zbierających bardzo dobre opinie. Pianka montażowa niskoprężna (np. z aplikatorem Genius) zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną. Dzięki temu jest często stosowanym izolatorem przegród wewnętrznych bądź sufitów podwieszanych.

Pianka montażowa podczas użycia, a także pianka uszczelniająca, w tym pianka poliuretanowa, pianka rozprężna wodoszczelna i ich ceny
Pianka uszczelniająca - rodzaje, producenci, zastosowanie, opinie, ceny

W ofercie sprzedaży znajduje się też pianka rozprężna wodoszczelna. Jest to dość ciekawy materiał, przeznaczony do montażu elementów betonowych, żelbetonowych bądź elementów pracujących pod ciśnieniem. Jak sama nazwa wskazuje, pianka rozprężna wodoszczelna jest uodporniona na działanie wody. Dlatego dobrze sprawdzi się w miejscach podatnych na działanie zwiększonego poziomu wilgoci. Nie znalazłeś produkty spełniającego twoje oczekiwania? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różnych piankach budowlanych i znajdź rozwiązanie dla siebie.

Możliwości zastosowania oraz ceny zakupu

Pianka budowlana i możliwości jej zastosowania

Znamy już najpopularniejsze grupy produktów poliuretanowych. Warto także omówić możliwości ich zastosowania. Pianka poliuretanowa bardzo dobrze sprawdza się do zastosowania zewnętrznego. Możemy wykorzystać ją w czasie montażu okien, drzwi, a także tworzenia izolacji elewacyjnej. Pianka z aplikatorem Genius sprawdzi się dobrze do uzupełniania szczelin wokół kominów czy okien dachowych. Będzie też skutecznym produktem przy montażu parapetów zewnętrznych bądź progów.

Stosowana na zewnątrz pianka budowlana powinna być odpowiednio dopasowana do warunków pogodowych. W ofercie sprzedaży znajdziemy produkty letnie oraz zimowe. Zimowa pianka montażowa niskoprężna wysycha w niższych temperaturach, z kolei pianka budowlana letnia wymaga do wyschnięcia wyższej temperatury.

Pianki znajdują także zastosowanie we wnętrzach pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się do montażu sufitów podwieszanych bądź do izolacji we wnętrzach ścianek działowych. Oprócz sufitów podwieszanych i ścianek, możemy też wykorzystać piankę w szybkim montażu progu, uszczelnić przestrzenie pomiędzy rurami czy uszczelnić futrynę. Możliwości zastosowania okazują się bardzo szerokie.

Ceny zakupu popularnych pianek

Jakie są polecane pianki montażowe? Pianka montażowa jest dostępna w różnych wersjach. Dlatego poniżej przybliżymy ceny kilku wybranych rozwiązań, które posiadają dobre opinie wśród klientów.

  • Pianka rozprężna wodoszczelna Beko do kręgów studziennych 750 ml – 40 zł/opakowanie.
  • Pianka rozprężna wodoszczelna Soudal do kręgów studziennych 750 ml – 30 zł/opakowanie.
  • Pianka montażowa niskoprężna Ceresit 750 ml – 21 zł/opakowanie.
  • Pianka montażowa niskoprężna Fischer 750 ml – 20 zł/opakowanie.
  • Pianka wysokoprężna stryropur 750 ml – 17 zł/opakowanie.
  • Pianka budowlana Soudal z aplikatorem Genius Gun 750 ml – 18 zł/opakowanie.

Powyższe ceny mają charakter poglądowy i zawierają wartość podatku VAT. W ofertach sprzedaży znajdziemy także zestawy pianek po kilkanaście sztuk. W tym przypadku ceny zakupu (w przeliczeniu na sztukę produktu) często okazują się nieco bardziej atrakcyjne.

ikona podziel się Przekaż dalej