Izolacje natryskowe pianką poliuretanową

Ocieplenie za pomocą pianki poliuretanowej w wielu sytuacjach świetnie się sprawdza. Najczęściej wykonuje się ocieplenie poddasza pianką poliuretanową, ale można wykorzystać ją także w innych cenach. Pianka PUR jest stosunkowo lekka, dobrze uszczelnia i nie jest trudna w montażu.

Pianka uszczelniająca dzieli się na otwartokomórkową i zwartokomórkową. Ta pierwsza ma strukturę przypominającą gąbkę. Nie przepuszcza wody i ma dobre właściwości termoizolacyjne, ale pozwala na przepuszczanie pary, dzięki czemu pod nią nie powstaje grzyb. Jest lekka, więc można rozprowadzić ją na deskowaniu pod dachem. Pianka zamkniętokomórkowa jest nieco bardziej twarda i lepiej nadaje się do zastosowania na zewnątrz. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piance poliuretanowej.

Zalety pianki poliuretanowej – tańsze ogrzewanie

Zalety pianki poliuretanowej trudno wymienić. Lista jest naprawdę dość długa, a na jej pierwszym miejscu z pewnością znajduje się informacja, że ma bardzo wysokie właściwości termoizolujące. Są wyższe niż wełny mineralnej czy styropianu, zbliżone do polistyrenu. Właśnie dlatego to rozwiązanie zbiera tak dobre opinie. Dzięki temu w bardzo wysokim stopniu uszczelniają wszystkie mostki ciepłe i wszelkie miejsca, przez które ucieka powietrze. To świetnie sprawdza się zarówno latem, jak i zimą – z jednej strony pianka poliuretanowa nie pozwala na wyciek ciepłego powietrza, z drugiej nie dopuszcza do przenikania gorącego powietrza do klimatyzowanego domu.

To właśnie sprawia, że rachunki za prąd czy opał będą o wiele mniejsze. Brak mieszania się powietrza i różnych temperatur pozwala utrzymać pracę urządzeń grzewczych czy klimatyzacji na stałym poziomie. Wyeliminowane niepotrzebnych strat ciepła (lub zimna) to najlepszy sposób na znaczne oszczędności. Dobrze zorganizowane izolacje natryskowe pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet do 50%! Sprawdź także te artykuły o izolacjach i ociepleniu.

Pianka wysokoprężna łatwa w montażu

Kolejną ogromną zaletą zastosowania pianki poliuretanowej jest łatwość w montażu. Polega to na rozpyleniu pianki, która od razu zwiększa swoją objętość i błyskawicznie się utwardza. Dlatego ocieplanie natryskowe trwa bardzo krótko, o wiele szybciej niż ocieplanie wełną czy styropianem.

Pianka poliuretanowa także świetnie sprawdza się zwłaszcza na poddaszu. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową jest łatwe, ponieważ można zrobić to z odległości, więc nie ma problemu z rozłożeniem materiału pod skosami i w najciaśniejszych miejscach poddasza.

Zalety pianki poliuretanowej: paroprzepuszczalność

Pianka PUR jest także często stosowana ze względu na swoją paroprzepuszczalność. Oznacza to, że materiał przepuszcza wodę i pozwala podłożu oddychać, ale sam nie nasiąka wodą. To świetne rozwiązanie – pianka nie robi się ciężka i nie traci swoich właściwości w kontakcie z wilgocią. Jednocześnie odprowadza wodę z podłoża na zewnątrz. Nie musisz więc martwić się na przykład pojawieniem się pleśni czy grzyba. A może zainteresuje cię także ten artykuł o izolacjach natryskowych?

Wady pianki poliuretanowej

Długa lista zalet nie może cię zwieść – pianka uszczelniająca ma także wady. I to niestety sporo. Dobre opinie muszą zmierzyć się z faktem, że jest bardzo łatwopalna. W przeciwieństwie do niej dużo bezpieczniejsza jest wełna mineralna, która jest materiałem niepalnym, jest więc nieco niebezpieczna.

Ponadto do wad z pewnością należą ceny. Być może sama pianka wysokoprężna nie jest szczególnie droga, ale już jej montaż potrafi naprawdę sporo kosztować. Poleca się zastosowanie pianki o grubości co najmniej 18 cm, jednak to jest koszt około 80 zł za m2. Dlatego wiele osób decyduje się na niższą warstwę izolacji, przez co nie sprawdza ona swojej roli. Warto zainwestować, nawet jeśli ceny wydają się wysokie i zaufać najlepszym specjalistom. Jedynie dobrze wykonana izolacja pianką najlepszej jakości będzie się dobrze sprawdzać. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem ocieplania pianką poliuretanową.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły