1. Niewłaściwie wykonane projekty lub ich brak

Budowa domu wiąże się z koniecznością posiadania pełnej dokumentacji projektowej, uzupełniającej projekty domów. Znajdziemy w niej także wszystkie wytyczne dotyczące wykonania izolacji termicznych. Problem pojawia się podczas ocieplania elewacji starszych budynków. W tym wypadku często pojawiającym się błędem okazuje się rozpoczęcie prac bez uprzedniego wykonania dokumentacji. Projekty ocieplenia starszych budynków nadal należą do rzadkości. Daje to szerokie pole do pojawienia się niedoróbek wykonawczych. Dlatego jeśli zależy nam na odpowiedniej izolacji, warto zainwestować w szczegółowe projekty ocieplenia. Poznamy w nich między innymi optymalną grubość termoizolacji, preferowaną liczbę łączników mechanicznych oraz specyfikę obróbek blacharskich. Więcej o projektach domu znajdziesz w tym artykule.

2. Błedy budowlane - brak zabezpieczenia terenu i otworów budynku

Niewłaściwe przygotowania to kolejne, często występujące błędy budowlane. Wielu wykonawców nie przykłada należytej uwagi do zabezpieczenia okien, drzwi zewnętrznych i osłonięcia obszaru wokół rusztowania. Co prawda, nie jest to sytuacja, która przełoży się bezpośrednio na zmniejszenie wydajności izolacji budynku. Jednak nieosłonięte okna i drzwi zewnętrzne będą zachlapane zaprawą i tynkiem. W efekcie na szybach okiennych pojawią się trudne do usunięcia plamy. Jeszcze większy problem pojawi się na ramach i drzwiach. Zachlapanie zaprawą klejową lub tynkiem może doprowadzić do trwałych, niemożliwych do usunięcia odbarwień.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Dużym problemem okazuje się także niezabezpieczenie terenu wokół rusztowania. Nie chodzi tu wyłącznie o rozciągnięcie siatki na rusztowaniu. Częste błędy budowlane polegają także na niezabezpieczeniu materiału oraz stanowiska do mieszania tynku. Warto zwrócić na to szczególną uwagę. Brak zabezpieczenia materiałów może doprowadzić do ich uszkodzenia. Z pewnością należy dopilnować tego, aby worki z zaprawą klejową nie zostały ustawione w miejscu narażonym na działanie opadów atmosferycznych. Ważne będzie też to, by wiadra z tynkiem nie zostały ulokowane w miejscu silnie nasłonecznionym. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do ich przegrzania. Dlatego dobrą praktyką jest zorganizowanie zadaszonego miejsca przeznaczonego do składowania materiałów budowlanych.

3. Zbyt wysoka temperatura ścian podczas przyklejania płyt styropianu

To kolejne, często występujące błędy budowlane. Producenci systemów ociepleniowych podają temperatury, w których możliwe jest przyklejanie płyt styropianowych na ścianę. Najczęściej są to przedziały nieprzekraczające 30 0C. Niestety w praktyce nie każdy wykonawca bierze pod uwagę owe wskazania. Montaż często odbywa się w słoneczne, letnie dni i to na ścianach zorientowanych w kierunku południowym. Trzeba jednak pamiętać, że płyta montowana jest na mokrej zaprawie, która powinna wysychać w odpowiednim tempie. Zbyt ciepła, chłonna ściana „odbierze” wilgoć z zaprawy i sprawi, że połączenie płyty ze ścianą stanie się nietrwałe. Jeśli zainteresował cię ten temat, w tym artykule znajdziesz porady, jaki styropian wybrać.

4. Kołkowanie zaraz po przyklejeniu płyty styropianu

To następne, często spotykane błędy przy budowie domu. Ocieplając ściany metodą lekkiej morki, używamy zaprawy wiążącej. Tworzące się złącze klejowe powinno odczekać od 24 do 48 godzin w celu pełnego związania. Dopiero po tym czasie zaleca się wykonanie kołkowania. W praktyce wielu wykonawców kołkuje płyty styropianowe natychmiast po przyklejeniu na ścianę. Tego typu błędy wykonawcze na etapie budowy prowadzą do uszkodzenia zawiązujących się połączeń klejowych, a co za tym idzie także do zmniejszenia ich wytrzymałości.

5. Błedy przy budowie domu - brak przesunięcia płyt styropianowych

Błędy wykonawcze na etapie budowy pojawiają się także w samej lokalizacji płyt styropianowych. Zaleca się by płyty zostały układane na tak zwaną mijankę, z przesunięciem o połowę szerokości. Dzięki temu krawędzie materiału nie będą spotykać się w tych samych miejscach. To z kolei zmniejszy ryzyko powstawania pęknięć na elewacji.

Przesunięcia płyt styropianowych nie trzeba wykonywać jedynie w przypadku styropianu frezowanego. Jednak tego typu materiał termoizolacyjny stosujemy wyłącznie na dobrze wyrównanych ścianach. Sprawdź także artykuł: Koszt ocieplenia domu - liczymy ceny krok po kroku.

6. Błedy budowlane - montaż izolacji na starym tynku

Niegdyś budowa domu nie łączyła się z natychmiastowym wykonywaniem izolacji ścian. W wielu domach elewacja została pokryta jedynie warstwą ozdobnego tynku. Dziś zwracamy już większą uwagę na termoizolacyjność budynków. Dlatego ocieplenie coraz częściej pojawia się także na starszych domach. Najczęściej pojawiające się błędy budowlane polegają tutaj na nieodpowiednim przygotowaniu podłoża. Izolacja nie powinna być montowana na starych, niestabilnych tynkach. Dobrą praktyką jest usunięcie ich z powierzchni ściany przed rozpoczęciem prac właściwych na etapie budowy.

Niezaizolowane płyty lub ławy fundamentowe to poważny błąd podczas ocieplania budynku. Izolacja ław fundamentowych powinna zostać wykonana poziomo.
10 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu

7. Niezaizolowane płyty bądź ławy fundamentowe

Projekty domów przewidują wykonanie izolacji na elewacjach zewnętrznych. Jednak nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę z tego, że dla zachowania ciągłości izolacji ważne jest także ocieplenie fundamentów. Niezaizolowane płyty bądź ławy fundamentowe mogą tworzyć mostki termiczne. W konsekwencji prowadzi to do podciągania zimna z podłoża. Ławy fundamentowe i ściany fundamentowe powinny być ocieplone zawsze wtedy, gdy zdecydujemy się na budowę podłogi na gruncie. Miejsca połączenia fundamentu i ściany powinny być szczelne, co zabezpieczy budynek przed pojawieniem się mostków termicznych. Jeśli planujesz wykonanie elewacji, sprawdź aktualny cennik prac, dostępny w tym miejscu.

8. Błędy przy budowie domu - brak oszlifowania płyt styropianowych

To kolejne błędy przy budowie domu. Co prawda szlifowanie płyt styropianowych na budowie może być dość uciążliwe i nieprzyjemne. Jednak nie warto z niego rezygnować. Takie błędy budowlane doprowadzą do pojawienia się nierówności na elewacji budynku. Tynk naciągnięty na nieoszlifowane płyty nie będzie wyglądał zbyt estetycznie i bez większego problemu dojrzymy nierówności na łączeniach.

9. Źle dobrany tynk i niewłaściwy montaż

Błędy przy budowie domu pojawiają się także na etapie nakładania tynków elewacyjnych. Najczęściej powielane niedociągnięcie to wybór nieodpowiedniej zaprawy. Tynk powinien być dobrze dopasowany do lokalizacji i specyfiki budynku. W przeciwnym razie może szybko porosnąć glonami, pobrudzić się bądź nawet uszkodzić pod wpływem działania wilgoci.

Błędy wykonawcze pojawiają się również podczas samego nakładania tynku. Najczęstszym problemem jest tutaj niewłaściwe rozplanowanie prac. Budowa domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Tynk elewacyjny musi być nałożony równomierną warstwą na całą ścianę. Nie możemy przerwać prac i dopuścić do wyschnięcia tynku elewacyjnego na niedokończonej ścianie.  Przerwy technologiczne muszą być z góry zaplanowane. Częste błędy budowlane popełniane na tym etapie polegają na nakładaniu tynku przez zbyt małą liczbę wykonawców. Aby naciągnąć tynk równomierną warstwą na ścianę poleca się wykonanie prac przez przynajmniej tylu pracowników, ile poziomów ma rusztowanie. Dodatkowa pracownik powinien być wyznaczony do mieszania tynku.

10. Błędy przy budowie domu – nadmierne oszczędności na grubości izolacji

Błędy budowlane polegają często na niewłaściwie pojętych oszczędnościach. W przypadku izolacji termicznych często dochodzi do zakupu zbyt cienkiego styropianu o słabych parametrach termoizolacyjnych. W efekcie rośnie zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku. Poczynione w ten sposób pozorne oszczędności zostaną szybko zagospodarowane na zakup większej ilości opału. Dlatego zaleca się, by podczas ocieplania budynku stosować przewidziane w projekcie materiały o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych.

Powyżej zaprezentowaliśmy najczęstsze błędy budowlane występujące podczas tworzenia termoizolacji budynku. W praktyce budowa domu może wiązać się ze znacznie większą liczbą komplikacji i niedoróbek. Większości problemów wykonawczych można w prosty sposób uniknąć, wybierając sprawdzone, godne zaufania firmy budowlane oraz korzystając z obecności kierownika budowy. Kierownik budowy dba o to, by projekty domów były realizowane w sposób właściwy.

ikona podziel się Przekaż dalej