Docieplanie budynków - grubość izolacji termicznej

Większość osób jest zdania, że wystarczająca będzie warstwa materiału o grubości 3-5cm, która charakteryzuje się wysoką izolacyjnością termiczną. Nie jest to prawda, bowiem potrzebne będzie nam co najmniej 10-15 cm – wówczas możliwe będzie uzyskanie przegrody o współczynniku przenikania ciepła 0,25-0,3 W/m2k. Zakładając, że ocieplimy ścianę za pomocą styropianu, wełny mineralnej, włókien celulozy lub pianki poliuretanowej, których współczynnika ciepła jest mniejszy niż 0,05 W/m2k.

Wykorzystując izolację termiczną o grubości 5 cm nie przyczynimy się do wzrostu izolacyjności ściany. Warto również mieć na uwadze, że w starych budynkach, wieńce stropowe czy nadproża są dużymi mostkami termicznymi, które mają gorsze parametry cieplne niż ściana. Z uwagi na ten fakt, w starych domach nie powinno się stosować warstwy izolacyjnej o grubości mniejszej niż 12 cm.

Docieplanie budynków - metody izolowania ścian

Wyróżnić możemy kilka metod izolowania ścian. Jednak najlepszym rozwiązaniem zdaje się być metoda lekka-sucha i lekka-mokra, które polegają na układaniu termoizolacji na zewnętrznej stronie ściany. Wówczas usunięte zostają jakiekolwiek mostki termiczne będące wynikiem rozwiązań konstrukcyjnych lub niepoprawnego wykonawstwa. Niestety konieczna jest wtedy wymiana parapetów i obróbek blacharskich oraz odsunięcie rur spustowych znajdujących się przy ścianie. Ale to nie ma wpływu na efektywność i popularność tych sposobów ocieplania ścian. Sprawdź także nasz artykuł: Cennik elewacji i prac elewacyjnych 2017.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

W starych domach, w ścianach których znajduje się szeroka pustka powietrzna o grubości 6-8 cm, bardzo często wypełnia się luźnym materiałem izolacyjnym. Wykorzystanie tej metody nie przyczynia się do zmiany grubości ściany, a więc właściciel nie będzie musiał martwić się o wymianę parapetów. Jej wadą jest niedostateczne zwiększenie izolacyjności ścian i konieczność zastosowania innych rodzajów ocieplenia aż do momentu usunięcia mostków termicznych.

Docieplenia budynków, zwłaszcza starego domu, to bardzo wysoki koszt. Należy jednak je zrobić, by koszty ogrzewania na bieżąco były znacznie niższe
Cena docieplania budynków - ile kosztuje docieplenie starego domu?

Docieplanie budynków może odbyć się poprzez ułożenie termoizolacji na wewnętrznej stronie ścian. Metoda ta bardzo często wykorzystywana jest w budynkach murowanych lub drewnianych o atrakcyjnej elewacji. Wówczas podstawowym problemem są mostki termiczne znajdujące się w miejscach połączenia ze stropami i ścianami wewnętrznymi. Ich usunięcie jest trudnym przedsięwzięciem, szczególnie że jego cena jest bardzo wysoka.

Ile kosztuje docieplenie domu?

Metoda ocieplenia starego domu na mokro, która polega na przyklejeniu wełny mineralnej lub styropianu do ścian i wykończeniu ich tynkiem cienkowarstwowym, stosowana jest od przeszło 40 lat. W tym czasie, wiedza na temat wszelkich surowców używanych do chemii budowlanej bardzo się rozwinęła. I głównie z tego powodu, czyli jakości wykorzystanych materiałów, wynikają różnice cenowe pomiędzy systemami ociepleń. Kleje, zaprawy, grunty i tynki potrzebne na 1 m2 ściany będą nas kosztować 10-60 zł. Cena za wykonanie 1 m2 ocieplenia ściany jest bardzo zróżnicowana – w jednym województwie zapłacimy 140 zł/m2, w innym – nawet o połowę mniej.

Na pewno nie warto szukać najtańszej oferty. W większości przypadków, wykonawca zaproponuje niską cenę wykonania zlecenia, ale odbije się to niestety na jakości zakupionych przez niego materiałów. Docieplenie budynków najniższym kosztem przyniesie oszczędności, ale właściciel starego domu nie będzie miał gwarancji, że owe ocieplenie wytrzyma kilkadziesiąt lat. Dokładne wyliczenie kosztów ocieplenia domu jednorodzinnego znajdziesz w tym artykule.

ikona podziel się Przekaż dalej