Rodzaje izolacji wodnej i materiałów izolacyjnych

Zabezpieczanie budynków przed destrukcyjnym działaniem wody

Każdy budynek jest narażony na działanie wody, która może pochodzić z różnych źródeł: z wnętrza budynku, opadów atmosferycznych albo gruntu. Wszystkie elementy stykające się z wodą muszą posiadać specjalne zabezpieczenie – izolację wodną. Można tutaj rozróżnić:

 • Izolacje parochłonne – chroniące przegrody budowlane przed parą wodną powstającą wewnątrz budynku, na przykład w stropodachach, połaciach dachowych.
 • Izolacje przeciwwodne – chroniące przed wodą naporową; stosuje się w przypadku narażonych na wodę gruntową fundamentów i piwnic oraz zbiorników typu baseny i osadniki.
 • Izolacje przeciwwilgociowe – dla ochrony przed wodą, która nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego, na przykład wody opadowej albo podciąganej kapilarnie z gruntu.

Materiały hydroizolacyjne stosowane w budownictwie

Nienasiąkliwe i nieprzepuszczające wody materiały, które można stosować jako izolację wodną, dzielą się na dwie kategorie:

 • Izolacje poziome – na ławach fundamentów, nad stropem oraz pod posadzką.
 • Izolacje pionowe – na ścianach fundamentowych z obu stron oraz na zewnętrznej stronie ściany piwnicy.
Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Do wykonania izolacji przeciwwilgociowej stosuje się takie materiały, jak:

 • emulsja asfaltowa,
 • lepik asfaltowy,
 • masa bitumiczna,
 • roztwór asfaltowy,
 • papa,
 • folia izolacyjna.

Dysperbit wodny i hydroizolacja fundamentów dysperbitem

Co to jest dysperbit (masa asfaltowo-kauczukowa) i jakie jest zastosowanie dysperbitu?

Jednym z najlepszych materiałów na hydroizolacje, mającym bardzo pozytywne opinie i dużą popularność, jest dysperbit. Trochę osobliwa nazwa tego materiału wyjaśnia jego pochodzenie: dysperbit jest mianowicie dyspersyjną hydroizolacją na bazie masy bitumicznej z asfaltem ponaftowym. Dyspersja jest niejednorodną zawiesiną, mocno rozdrobnionym materiałem rozproszonym na przykład w wodzie, a bitum - mieszaniną substancji organicznych pochodzących z ropy naftowej. Ważną rolę pełnią w dysperbicie specjalne dodatki emulgujące, obniżające temperaturę krzepnięcia wody oraz inhibitory korozji, tworzące warstw ochronną. Całość tworzy doskonałą powłokę hydroizolacyjną.

Dysperbit wodny jest płynną, gęstą masą o brunatnym kolorze. W odróżnieniu na przykład od takich lepiszczy jak smoła albo masa bitumiczna, zastosowanie dysperbitu nie wymaga przed użyciem podgrzewania. Nakładać na powierzchnię zabezpieczaną można dysperbit zaraz po otworzeniu pojemnika przy użyciu pędzla lub szczotki. Co ciekawe, dysperbit wykazuje właściwości tiksotropowe. Polegają one na tym, że intensywne mieszanie płynu powoduje zmniejszenie jego lepkości – czyli ułatwienie nakładania pędzlem. Po pewnym czasie lepkość wraca do pierwotnej postaci – płyn zastyga – i dysperbit nie spływa nawet z pomalowanych pionowych i mocno pochyłych powierzchni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o izolacji fundamentów domu.

Dysperbit nie posiada w swoim składzie dodatków toksycznych. Po stwardnieniu przyjmuje formę jednorodnej, elastycznej powłoki, przypominającej gumę. Zastosowanie znajduje na przykład przy:

 • konserwacji i remoncie pokryć dachowych,
 • wykonywaniu pokryć dachowych bezspoinowych,
 • wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowej,
 • gruntowaniu podłoża pod właściwą izolację,
 • wykonywaniu izolacji powierzchni poziomych i pionowych fundamentów i ścian.

Stosowanie dysperbitu - zużycie, wydajność i cena

Kupując tak ważny materiał budowlany, jakim jest izolacja wodna, należy przede wszystkim brać pod uwagę jakość towaru i opinie o producencie; cena nie może być głównym kryterium wyboru. Na polskim rynku istnieje firma Izohan, od ponad 30 lat zajmująca się produkcją nowoczesnych materiałów do hydroizolacji. Izohan zrzesza takie marki jak Izolex, Izolmat, Nexler i Izolmix. Ważnym produktem jest właśnie masa asfaltowo-kauczukowa IZOHAN DYSTERBIT.

 • Cena – ok. 50 zł za pojemnik 20 kg.
 • Zużycie – przy gruntowaniu 0,2 kg/m2, przy wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowej 1,5 kg/m2.
 • Czas tworzenia powłoki – do 6 godzin.
 • Właściwości - bardzo dobra przyczepność do podłoża, możliwość stosowania na suchą i wilgotną powierzchnię, zdolności tiksotropowe, odporność na czynniki atmosferyczne.
 • Warunki stosowania – temperatura powietrza i podłoża od +5°C do +25°C.

Przed nałożeniem preparatu powierzchnia powinna być przygotowana, podłoże czyste, suche, oczyszczone z tłuszczu, powłok malarskich i innych substancji. Dysperbit nie wymaga rozpuszczalnika. Rozcieńcza się go wodą i nakłada pędzlem lub szczotką. Pracę rozpoczyna się od zagruntowania powierzchni dysperbitem rozcieńczonym wodą w proporcji 1:1. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 1 mm. Kolejne warstwy nakłada się po wyschnięciu poprzednich. Sucha powłoka zmienia kolor z brunatnego na czarny.

Dysperbit, czyli masa asfaltowo-kauczukowa jest całkowicie nietoksyczny i niepalny; jest też produktem ekologicznym. Może być stosowany wewnątrz budynku. Ze względu na swój skład i strukturę nie niszczy styropianu. Dlatego może być stosowany również na takich powłokach.

Izolacja przeciwwilgociowa dysperbitem a izolacja przeciwwodna

Chociaż wilgoć i woda wydają się być określeniami o takim samym znaczeniu, w praktyce budowlanej, a zwłaszcza w odniesieniu do dachów i fundamentów, izolacja przeciwwodna oraz izolacja przeciwwilgociowa wymagają zastosowania różnych materiałów. Izolacja przeciwwodna chroni fundamenty postawione poniżej poziomu wód gruntowych przed ciśnieniem wody. Jeśli na działce woda nawet okresowo podnosi się powyżej poziomu ław fundamentowych, konieczna jest dokładna izolacja przeciwwodna oraz drenaż gruntu.

Jeśli woda nie wywiera nacisku, ale tylko wsiąka z opadów albo jest kapilarnie podciągana z podłoża, potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa dysperbitem. W naszym klimacie taka izolacja jest potrzebna w przypadku wszystkich budynków. Przed wilgocią chroni się fundamenty i piwnice, ściany i stropy oraz tarasy i balkony.

ikona podziel się Przekaż dalej