Hydroizolacja balkonu – okładzina z płytek nie wystarczy

Szczelne balkony i tarasy jako bariera wodna w budynku

Pod względem architektonicznym balkony i tarasy stanowią płyty wysunięte poza obrys domu. Stanowią ozdobę budynku, a zarazem miejsce szczególnie przydatne do wypoczynku. Przynajmniej częściowe położenie powierzchni balkonów i tarasów w strefie nieobjętej osłoną dachu, powoduje narażenie ich na działanie warunków atmosferycznych. Niezwykle ważna okazuje się być ochrona przeciwwodna oraz zabezpieczenie przed skutkami dużych wahań temperatury.

Projekt i wykonanie balkonu lub tarasu musi zapewnić bezpieczne użytkowanie tej powierzchni oraz zapobiegać wnikaniu wilgoci w głąb konstrukcji. Konieczne są izolacje betonowego rdzenia przed przeciekami, erozją i rozwojem pleśni. Szczególne znaczenie ma izolacja przeciwwilgociowa, jeśli taras znajduje się bezpośrednio nad pomieszczeniem wewnątrz budynku. Przedostanie się wody na płytki okładziny i w głąb betonowego stropu grozi zawilgoceniem sufitu.

Balkon często bywa projektowany na reprezentacyjnej stronie budynku, zwłaszcza od południa. W takim położeniu powierzchnia balkony latem nagrzewa się do wysokich temperatur przekraczających +40°C, a zimą spada czasem poniżej -25°C i niżej. Również zimą ciemne płytki okładziny mogą się w słońcu rozgrzać, aby w ciągu kilku godzin ponownie zamarznąć. Wielkie skoki temperatury bezlitośnie odsłonią najdrobniejsze błędy w wykonaniu balkonu. Szczelina między płytką ceramiczną i płytą, albo niewypełniona fuga, wcześniej czy później wypełni się wodą, która zamarzając uszkodzi balkon.

Spadek na balkonie i izolacja wodna

Betonowa płyta balkonu jest wrażliwa na wilgoć i przemarzanie. Przenikająca woda powoduje korozję zbrojenia wewnątrz płyty oraz niszczy strukturę betonu. Chociaż płyta jest wypoziomowana, to podłogę balkonu należy wykonać ze spadkiem w kierunku na zewnątrz. Powinien on wynosić ok. 1,5%. Na poziomej płycie trzeba zrobić warstwę spadkową z betonu, co przy okazji wyrównuje podłoże pod hydroizolację. Na podłoże chłonne stosowany jest najpierw grunt sczepny.

Podłoga balkonu jest zwykle wykładana płytkami ceramicznymi, z tego względu popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie masy uszczelniającej zwanej szlamem uszczelniającym. Wodoszczelny szlam mineralny jest zaprawą z dodatkiem polimerów. Stworzona powłoka pozwala skutecznie zaizolować płytę balkonową. Zaletą takich mas jest ich dobra hydroizolacyjność, łatwość stosowania oraz dobra przyczepność. Izolacje z mas uszczelniających są elastyczne i odporne na wahania temperatury. Dla wyrównania podłoża i uregulowania chłonności nadaje się gotowy do użycia preparat, tak zwany grunt sczepny.

Istnieją szlamy uszczelniające szybkowiążące oraz takie, które można nakładać na wilgotne podłoże. Nakłada się je zawsze dwiema cienkimi warstwami. Włókna polimerowe w zaprawie wzmacniają warstwę. Pod zaprawy mineralne w środowisku wilgotnym stosuje się też izolacyjną folię w płynie na zewnątrz. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szczelność i hydroizolacja. Folia w płynie na zewnątrz nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, trzeba położyć na niej na przykład płytki.

Hydroizolacja balkonu nowego i w trakcie remontu

Nowy balkon odporny na wilgoć

1. Izolacja przeciwwilgociowa płyty balkonowej.

Po oczyszczeniu żelbetową płytę należy zagruntować preparatem, który ustabilizuje powierzchnię i chłonność (grunt sczepny). Spadek podłogi balkonu (rzędu 1-2%) zapewni odpowiednie ułożenie masy uszczelniającej. Należy przewidzieć wykonanie dylatacji (przy powierzchni balkonu ponad 6 m2) oraz obróbki blacharskiej.

2. Uszczelnienie styku ściany i podłogi balkonu oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

3. Wykonanie przerw dylatacyjnych i elastyczne wypełnienie tych przerw oraz miejsc styku balkonu ze ścianą budynku.

Występują tam znaczne naprężenia, które trzeba niwelować, chroniąc elementy balkonu przed powstawanie rys i pęknięć. Sztywna powłoka jest bardziej narażona na uszkodzenia i wnikanie wilgoci.

4. Uszczelnienie powierzchni przed ułożeniem płytek ceramicznych.

Dla zabezpieczenia balkony przed wnikaniem w konstrukcję wilgoci przed ułożeniem płytek ceramicznych nakłada się dwie warstwy izolacyjne. Ze względu na duże wahania temperatury korzystnie jest stosować niewielkie płytki (rzędu 30 cm) oraz szerokie fugi. W ten sposób unika się przemieszczania płytek.

5. Montaż balustrady.

Uszczelnienie balkonu w remontowanym domu

1. Prace przygotowawcze.

Należy najpierw odsłonić beton płyty balkonowej, usuwając okładzinę. Następnie wykonuje się zgrubne czyszczenie betonu i pozostawia do wyschnięcia.

2. Sprawdzenie stanu betonu.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Zanim zacznie się go izolować, trzeba rozpoznać ewentualne uszkodzenia i zanieczyszczenia. Należy też skontrolować chłonność podłoża i w razie potrzeby zastosować preparat do gruntowania sczepnego. Sprawdzając płytę, należy zwrócić uwagę na rysy, wapienne wykwity, porost mchu i porostów oraz inne nieprawidłowości. Podłoże powinno być pozbawione piasku, pyłu, śladów oleju. Jeśli powierzchnia betonu łatwo się kruszy, trzeba wzmocnić beton odpowiednim impregnatem. Sprawdzić należy też, czy podłoga balkonu wykazuje spadek na zewnątrz, potrzebny do odpływu wody deszczowej i topiącego się śniegu.

3. Demontaż balustrady.

Zanim zdemontuje się balustradę i rynnę deszczową, trzeba zapewnić bezpieczeństwo tych prac. Z reguły najlepszym rozwiązaniem jest rusztowanie, umożliwiające bezpieczny i wygodny remont balkonu.

4. Naniesienie masy uszczelniającej.

Przy pomocy wałka i pędzla nanosi się starannie masę na całej powierzchni balkonu. Aby uzyskać pełną izolację przeciwwilgociową, konieczne są z reguły co najmniej dwie warstwy. Powinny być one elastyczne i przenosić naprężenia bez powodowania rys i pęknięć.

5. Uszczelnienie połączenia balkonu ze ścianą.

6. Montaż balustrady i rynny.

Wszystkie elementy należy montować z odpowiednim uszczelnieniem, aby woda nie wnikała w otwory. Na koniec można ułożyć nową okładzinę z płytek ceramicznych albo paneli. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o izolacji tarasu i balkonu.

Szybkie i doraźne uszczelnienie balkonów

Kiedy nie od razu można wykonać całkowity remont balkonu, w wielu przypadkach pomóc mogą proste i niedrogie zabiegi doraźne. Należy do nich na przykład izolacja przeciwwodna położona na płytki. Uszczelnienie usunie wodę nawet wąskich szczelin.

Przy większych rysach pomoże ewentualnie szybkoschnący specjalny cement, który zapobiegnie przenikaniu wody. Można go zastosować także podczas ulewnego deszczu. Krawędzie trzeba zaizolować odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne silikonem. Ogólnie obowiązuje zasada: jeśli na balkonie raz pojawiła się nieszczelność, należy zaplanować w najbliższej przyszłości gruntowny remont domu. Należy to zrobić, zanim naruszona zostanie konstrukcja budynku i zagrożona statyka.

ikona podziel się Przekaż dalej