Ocieplenie domu materiałem termoizolacyjnym

Termoizolacja ścian zewnętrznych – od czego zacząć?

Na forach internetowych można znaleźć wiele porad dotyczących tematu budowy domu np. „jak zmierzyć kąt dachu?” czy „jak położyć gont?”. Jeśli ktoś ma umiejętności manualne i zapał do majsterkowania, to ocieplenie domu może nie być dla niego dużym wyzwaniem. Jeśli jednak termoizolacja i tematy z nią związane są zbyt trudne, to zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług ekipy specjalistycznej.

Ocieplanie domu jednorodzinnego to inwestycja na lata, która co roku pozwala obniżyć koszty ogrzewania wewnątrz budynku. Dobór materiałów powinien być zatem przemyślany i dostosowany do potrzeb danego domu. Na rynku dostępnych jest wielu producentów materiałów termoizolacyjnych, którzy oferują swoje produkty w zróżnicowanych cenach. Ocieplanie budynku styropianem jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów. Dlatego warto umieć obliczyć kosztorys wstępny całej inwestycji, by móc zacząć planować dalsze jej etapy.

Materiały potrzebne do ocieplenia domu jednorodzinnego

Jakich materiałów użyć do ocieplenia budynków? O czym warto pamiętać sporządzając listę potrzebnych artykułów budowlanych?

  • styropian
  • kołki z tworzywa sztucznego
  • zaprawa tynkarska i klejąca
  • siatka zbrojąca i profile metalowe
  • grunt akrylowy
  • pianka poliuretanowa
  • podkład gruntujący oraz tynk w wybranym kolorze

Całkowitą ilość wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania ocieplenia można obliczyć na podstawie projektu architektonicznego i konstrukcyjnego budynku. Dobrze jest zebrać informacje na temat powierzchni ścian zewnętrznych (podana w m2), jak również na temat wszelkich otworów w ścianach jak drzwi, okna, brama garażowa czy otwory wentylacyjne. Na koniec pozostają do wykonania obliczenia matematyczne, by móc w dalszej części ocenić koszt inwestycji „od metra kwadratowego”.

Koszt ocieplenie budynku jednorodzinnego

Cena materiałów i styropianu – przegląd ofert

Ceny materiałów budowlanych z roku na rok stale rosną, a co za tym idzie również koszt inwestycji będzie większy teraz niż przykładowo 4 lata temu. Wykonanie ocieplenia domu jest konieczne do odbioru budynku przez nadzór budowlany i nie można ominąć tego etapu budowy domu. Zatem ile kosztuje ocieplenie domu „od metra”?

Przykładowe ceny za materiały termoizolacyjne

Rodzaj materiału do termoizolacji budynku

Orientacyjna cena

Styropian grafitowy Austrotherm EPS FASADA PREMIUM 031

359.17zł/m3

Styropian Fasada EPS 040 50 mm 6m2 STB

104,94 zł za opakowanie

Siatka z włókna szklanego Atlas 150

228 zł za rolkę

Siatka podtynkowa Lux 165 g Proxim

182 zł za rolkę

Tynk silikonowy Ceresit szary 25 kg

164 zł za opakowanie

Tynk silikonowo-silikatowy Atlas bursztyn 25 kg

198 zł za opakowanie

Kołek mocujący do termoizolacji 180 mm z trzpieniem pcv 50 szt.

27,40 zł za opakowanie

Wykonanie ocieplenia budynku kosztuje minimum 80-100 zł za 1 m2 ściany zewnętrznej. Im wyższy koszt materiałów, tym wyższy będzie koszt całej inwestycji. Budynek jednorodzinny to najczęściej około 150-250 metrów kwadratowych ścian, dlatego też całkowita cena usługi może wynosić 30000 zł i więcej (materiały plus robocizna). Z uwagi na wzrosty cen podana kwota może być już za kilka miesięcy nieaktualna. Kosztorys wykonania ocieplenia domu powinien być wykonany bezpośrednio przed rozpoczęciem prac, aby potem uniknąć niemiłych zaskoczeń dotyczących nieplanowanych wydatków.Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł na temat kosztów ocieplenia domu jednorodzinnego.

Różnice w kosztach robocizny

Ile kosztuje ocieplenie domu? Czy można obliczyć wstępnie koszt robót? Systematyczny wzrost cen za usługi i materiały powoduje, że koszt robocizny przy ocieplaniu domu jednorodzinnego również wzrasta. Wydatki związane z prowadzeniem firmy również wzrastają i coraz bardziej zauważalne jest to w tzw. budowlance. Wykonanie termoizolacji domu jest bardzo ważnym etapem budowy, dlatego też ważne jest, aby ekipa budowlana była doświadczona. Niestety powoduje to kilka komplikacji po drodze. Po pierwsze na ekipy wysoko wyspecjalizowane często trzeba czekać od kilku do kilkunastu miesięcy, a po drugie cena za wykonanie usługi również będzie odpowiednio wyższa.

Niemniej jednak koszt wykonania 1 m2 ocieplenia styropianem może się inny niż podczas wykonania 1 m2 ocieplenia innym materiałem. Dodatkowo występują różnice w kosztorysie dotyczącym robocizny w zależności od województw czy miast/wsi. Decydując się na wykonanie termoizolacji budynku, warto skontaktować się z kilkoma ekipami budowlanymi, które przygotują własne kosztorysy. Dzięki temu będzie można wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Warto również pamiętać o tym, że na koszt robocizny wpływają również inne elementy takie jak:

  • konieczność naprawy ubytków w ścianach zewnętrznych (w przypadku remontu domu)
  • wszelkie obróbki wynikające z obecności okien, drzwi czy bram garażowych
Orientacyjne koszty robocizny w zależności od wybranego materiału termoizolacyjnego

Rodzaj usługi budowlanej

Robocizna

Ocieplenie domu przy użyciu styropianu

65-80 zł/m2

Ocieplenie domu przy użyciu wełny mineralnej

80-100 zł/m2

ikona podziel się Przekaż dalej