Jak i czym najlepiej ocieplić ściany od wewnątrz?
Ocieplenie domu od zewnątrz zapewnia ochronę przed ucieczką ciepła, chroni przed wilgocią i nie ogranicza przestrzeni użytkowej w budynku. Czasami jednak ingerencja w elewację jest niemożliwa lub niedozwolona. W takim przypadku warto ocieplić ściany od wewnątrz. Jak to zrobić? Jakich użyć materiałów?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym ocieplić ściany od wewnątrz?
Ocieplenie ścian od wewnątrz przeprowadza się tylko w przypadku, kiedy nie możemy tego zrobić od zewnątrz. Materiały do ocieplenia mogą być podobne jak w przypadku izolacji zewnętrznej. Muszą jednak spełnić kilka warunków:
- Nie sprzyjać gromadzeniu wilgoci w przegrodzie między ścianą a ociepleniem
- Minimalizować ilość mostków cieplnych (ocieplając od środka nie unikniemy ich całkowicie)
- Nie zajmować, na ile to możliwe, dużo powierzchni w głąb pomieszczenia.
Z powyższych powodów warto sięgnąć po materiały przeznaczone specjalnie do tego celu. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż wełny mineralnej lub specjalnych płyt PIR przeznaczonych do tego typu ociepleń. Specjaliści zalecają też ocieplanie betonem komórkowym w postaci gotowych płyt o gęstości 115 kg/m³.
Szczegóły ocieplania pomieszczeń od środka
Czym ocieplić, żeby było to naprawdę skuteczne i trwałe? Przyjrzymy się szczegółom zastosowania powyższych materiałów.
- Ocieplenie wełną mineralną
Ocieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną jest dość łatwe i pozwala uzyskać niską przepuszczalność ciepła. Głównym problemem jest ewentualne gromadzenie się wilgoci i powstawanie pleśni pod warstwą wykończeniową. Żeby temu zapobiec stosuje się folię paroizolacyjną między warstwą ocieplenia a wykończeniem z płyt gipsowo-kartonowych.
W prawidłowo ocieplonym pomieszczeniu powinny powstać następujące warstwy ocieplenia ścian od wewnątrz wełną mineralną:
- Mur (wewnętrzna strona ocieplanej ściany)
- Stelaż odsunięty przynajmniej 2 cm od ściany
- Płyty lub maty z wełny zamontowane na stelażu
- Płyty gipsowo-kartonowe i tynk na wykończenie
Niektórzy producenci proponują alternatywny montaż wełny mineralnej na klej – tak jak na ścianie zewnętrznej. Dużo zależy od tego czy wełna jest szklana czy skalna. W przypadku tej pierwszej zaleca się metodę na sucho. Poza tym montaż wełny na sucho jest częściej wybieranym i zalecanym sposobem ocieplania ścian od wewnątrz tym materiałem.
- Ocieplenie styropianem
Styropian ma kilka zalet – jest tani, łatwy w obróbce, cienki i ma niską nasiąkliwość. Z tych powodów świetnie sprawdza się jako ocieplenie zewnętrzne, ale ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem nie do końca zapobiega gromadzeniu się wilgoci na zimnej ścianie. Z tego powodu izolacja pomieszczeń ocieplanych od środka styropianem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nadaje się on natomiast doskonale do ocieplania nieogrzewanych garaży czy budynków gospodarczych.
Styropian montuje się przyklejając go do ściany. Powierzchnia powinna być równomiernie pokryta warstwą klejącą, żeby nie powstawały puste przestrzenie między płytą a ścianą.
- Ocieplanie płytami PIR
Na rynku istnieje kilka produktów wykorzystujących piankę poliizocyjanuratową, które są przeznaczone specjalnie do ocieplania ścian od wewnątrz. Są to materiały o znacząco niższej przewodności cieplnej (nawet do 0,022 W/(m*K)). Dzięki temu mogą być o wiele cieńsze (nawet 4 cm grubości), spełniając jednocześnie swoją funkcję. Główną wadą tych płyt jest wyższa cena, dlatego nie każdy decyduje się na ich położenie.
Ocieplenie płytami PIR jest bardzo proste. Płyty w gotowej postaci zabezpieczone dodatkowo okładziną aluminiową można przyklejać bezpośrednio do zagruntowanej ściany. Na płytę od razu kładziemy płyty gipsowo-kartonowe i robimy wykończenie.
- Ocieplanie betonem komórkowym
Alternatywną często stosowaną metodą jest ocieplenie bloczkami betonu komórkowego. Jest to materiał o korzystnych właściwościach termoizolacyjnych i wysokiej odporności na ogień. Do ocieplenia domu od wewnątrz wystarczą płyty o grubości 5 cm. Zwykle mają wymiary 60cmx39cmx5cm.
Płyty przykleja się jeszcze łatwiej, na zaprawę klejową do betonu komórkowego. Szczeliny między nimi też wypełnia się zaprawą. Do wykończenia wystarczy tynk wewnętrzny z zatopioną siatką podtynkową. Ścianę można pomalować lub położyć warstwę gładzi gipsowej.
Warto jeszcze dodać, że ściany od środka można ocieplić również specjalnymi płytami gipsowo-kartonowymi z dodatkową warstwą ociepleniową zintegrowaną z płytą. Z punktu widzenia materiałów jest to ten sam zestaw co ocieplenie wełną lub płytami PIR (zależnie od produktu) i płytami G-K, ale ich aplikacja jest szybsza i łatwiejsza.
Czy warto ocieplać ściany od środka?
Z ociepleniem ścian od środka jest wiele problemów. Wynika to z praw fizyki. Zimne powietrze na zewnątrz po zetknięciu z ciepłą powierzchnią ogrzewa się i skrapla. Jeżeli po stronie zewnętrznej jest materiał ocieplający, to wilgoć nie dotrze do wnętrza zimnej ściany. Tu świetnie sprawdza się właśnie styropian i wszelkie materiały o niskiej paroprzepuszczalności. Jeżeli zamiast ograniczyć powstawanie wilgoci na ścianie zatamujemy wentylacje ściany od środka, to będzie się ona gromadzić między murem i ociepleniem. W przypadku ocieplenia wełną szklaną może dodatkowo powodować odkształcenie materiału i rozwój pleśni oraz grzyba. Największy problem będzie stwarzało uwięzienie wilgoci między murem a styropianem.
Dodatkowo wadą ocieplenia od wewnątrz jest jak wspomnieliśmy ograniczenie miejsca do kilkudziesięciu centymetrów w głąb pomieszczenia.
Z powyższych powodów pojawia się pytanie czy ocieplanie od wewnątrz ma sens. Odpowiedź brzmi – tak, jeżeli jest to jedyna możliwość. Mimo wszystko lepiej ocieplić pomieszczenie, którego elewacja nie nadaje się do modyfikacji niż zostawić je bez jakiejkolwiek izolacji termicznej.
Zaletą dobrze przemyślanego ocieplenia budynku od środka jest to, że można je zastosować nawet w bloku lub w starej kamienicy. Ocieplając mieszkanie w domu wielorodzinnym trzeba brać pod uwagę które ściany stykają się z innym ogrzewanymi pomieszczeniami. Zwykle ociepla się tylko „zimną” ścianę np. północną lub zachodnią. Idealnie jeżeli nie ma na niej okien lub jest tylko niewielkie. Jeżeli w ścianie jest duże okno, to nie uniknie się mostków cieplnych. Tym bardziej, że kłopotliwe może być przemieszczenie grzejnika. Okno na ocieplanej ścianie powinno być wymienione lub dobrze uszczelnione, żeby zminimalizować straty ciepła.
Źródła:
- Jan Wrześniach, Sposoby na ocieplenie domu od wewnątrz, https://ladnydom.pl/budowa/1,106585,8446550,Sposoby_na_ocieplenie_domu_od_wewnatrz.html, dostęp 14.10.2024
- Katarzyna Piojda, Ocieplanie domu od wewnątrz – sposób na ciepło czy ryzyko wystąpienia pleśni, https://regiodom.pl/ocieplanie-domu-od-wewnatrz-sposob-na-cieplo-czy-ryzyko-wystapienia-plesni/ar/c9-15550102, dostęp 14.10.2024
- Norbert Skupiński, Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego? https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/porady/21884-czy-mozna-ocieplic-dom-od-wewnatrz-bloczkami-z-betonu-komorkowego, dostęp 14.10.2024
- Ocieplenie od wewnątrz. Jak ocieplić mieszkanie w bloku? https://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/jak-ocieplic-mieszkanie-ocieplenie-scian-od-wewnatrz-aa-LtaF-mh9H-gHNC.html, dostęp 14.10.2024