Jak i czym ocieplić dom drewniany? Jakie są koszty?
W wielu przypadkach ocieplenie domu drewnianego to konieczność. Zwłaszcza przy współczesnych normach energetycznych. Drewno wymaga jednak szczególnej ochrony przed wilgocią i dobrej cyrkulacji powietrza. W jaki sposób można ocieplić dom drewniany, żeby zachować jego zalety i nie zniszczyć drewna?
Z tego artykułu dowiesz się:
Konstrukcja a rodzaj ocieplenia
Czym ocieplić drewniany dom? Na to pytanie można odpowiedzieć biorąc pod uwagę sam materiał lub konstrukcję. Zwykle mamy na myśli domy szkieletowe typu kanadyjskiego, domy wzniesione w konstrukcji tradycyjnej albo domy z bali.
Domy szkieletowe są ocieplane wełną mineralną, którą układa się w postaci płyt wewnątrz szkieletu i izoluje folią. Na zewnątrz są przybijane płyty OSB lub podobne i dopiero na to elewacja. Inwestor zwykle nie musi się tym przejmować, bo dom buduje specjalistyczna firma i ocieplenie jest wliczone w koszt budowy. Wyjątkiem będzie domek letniskowy, zwłaszcza starszego typu, który nie został ocieplony podczas budowy. Domek taki można ocieplić wełną mineralną, pianką PUR lub styropianem. Inne materiały wykorzystuje się rzadko, głównie ze względu na wysoką cenę.
W przypadku domów z bali ocieplenie nie zawsze jest konieczne. Bale z litego drewna będą dobrze chronić przed ucieczką ciepła. Jeżeli natomiast dom został wzniesiony z bali prefabrykowanych, to zawierają one materiał ociepleniowy montowany na stałe wewnątrz elementów konstrukcyjnych.
Jeżeli bale nie zostały ocieplone, a okaże się, że termoizolacja jest potrzebna (np. żeby spełnić nowe normy energetyczne lub poprawić komfort cieplny), to preferuje się ocieplanie od środka. Do tego najlepiej nadaje się wełna mineralna w matach lub pianka poliuretanowa otwartokomórkowa. Pozwalają one na oddychanie drewna i dobrze dopasowują się do podatnych na odkształcenia drewnianych konstrukcji.
Ocieplanie styropianem – warto czy nie?
Ocieplenie domu drewnianego najlepiej wykonać za pomocą pianki lub wełny. Co do tego nie ma wątpliwości. Jednak można to zrobić również przy użyciu styropianu. Zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie lub docieplenie budynku od zewnątrz.
Ocieplenie styropianem trzeba dobrze przemyśleć, bo materiał ma kilka wad:
- Nie przepuszcza wilgoci. To może być zaleta, kiedy styropian stanowi szczelną barierę przeciw wilgoci z zewnątrz. Niestety w przypadku domu drewnianego nie będzie też pozwalał na swobodną samoregulację wilgoci przez drewno, ani odprowadzenie wilgoci nagromadzonej innymi drogami. To może prowadzić do grzyba i pleśni na drewnianej ścianie pod płytą styropianową. Rozwiązaniem jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej.
- Trudności z dopasowaniem w gorzej dostępnych miejscach. Styropian łatwo się tnie, ale jest kruchy i sztywny. Z tego powodu mogą być trudności z dopasowaniem go w miejscach wymagających precyzyjnego docięcia. Natomiast dobre uszczelnienie w okolicach styku z oknami i drzwiami jest kluczowe, dla zachowania szczelności przeciw wilgoci z zewnątrz.
- Niska odporność na ogień i bardzo wysokie temperatury. Styropianem nie powinno się ocieplać budynków lub miejsc w budynkach, które wymagają szczególnej ochrony przed ogniem lub ekstremalnymi temperaturami. W przypadku domu drewnianego, zwłaszcza domku letniskowego trzeba dobrze sprawdzić czy konstrukcja i użyte materiały spełniają wymogi przeciwpożarowe.
- W zależności od tego jakie płyty styropianowe wybierzemy mogą one bardziej lub mniej sprzyjać powstawaniu mostków cieplnych ze względu na linie łączące między płytami. Najlepiej jest układać styropian na mijankę, w dwóch warstwach lub wybrać nieco droższy styropian ryflowany.
Spośród zalet styropianu należy wymienić niski koszt materiału, niewielką wagę (nie obciąża ścian szkieletowych) i łatwość montażu. Pamiętajmy jednak, że styropian montowany bez odpowiedniej wiedzy i cierpliwości może nie spełnić właściwie roli izolacyjnej.
Podsumowując – ocieplenie domu drewnianego styropianem nie jest najbardziej zalecaną opcją. Można jednak wykorzystać jego zalety, jeżeli wiemy jak. Styropian najlepiej jest stosować przy ociepleniach od zewnątrz. Montuje się go na klej lub na ruszcie. Wykończenie można wykonać z płyt OSB, na to kładziemy siding. Alternatywnie można je wykonać z siatki zatopionej w kleju i nałożonego tynku.
Ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną
Wełną mineralną można ocieplić dom drewniany od zewnątrz i od wewnątrz. Zwykle kładzie się ją na ruszcie i przykrywa folią paroizolacyjną, która zapobiega przenikaniu wilgoci do środka.
Matę wełnianą montowaną od wewnątrz na ruszcie można wykończyć za pomocą płyt gipsowo-kartonowych.
Płyty z wełny skalnej od zewnątrz można montować metodą lekką mokrą lub lekką suchą. Pierwsza polega na przyklejeniu płyt za pomocą specjalnego kleju i pokryciu od zewnątrz cienkim tynkiem. Jest to metoda, która wymaga sporo pracy oraz odpowiednio suchej i ciepłej pogody.
Współcześnie większość inwestorów decyduje się na ocieplenie domu drewnianego metodą lekką suchą. Płyty są mocowane na ruszcie w dwóch warstwach. Przy ocieplaniu domów z bali pierwsza warstwa rusztu powinna być przybita do drewnianej ściany wzdłuż bali. Po zamontowaniu wełny przybijamy ruszt prostopadle do poprzedniej warstwy i układamy kolejną warstwę wełny. Wełna montowana od zewnątrz powinna zostać przykryta folia wiatroizolacyjną. Folia musi być wysokoparoprzepuszczalna.
W celu wykonania elewacji z płyt okładzinowych trzeba domontować kolejną warstwę rusztu i zostawić szczelinę wentylacyjną między wełną a okładziną.
Ile kosztuje ocieplenie domu drewnianego?
Koszt ocieplenia zależy od wybranego rodzaju termoizolacji, wymaganej ilości i jakości materiału. Na cenę materiałów i robocizny może też wpływać lokalizacja i roczne fluktuacje cen. Na przykład w 2024 roku ceny materiałów ociepleniownych spadły w stosunku do poprzedniego roku, ale w ciągu kolejnych miesięcy wahały się nieznacznie w górę.
Trudno robić obliczenia bez konkretnego projektu ocieplenia, ale możemy orientacyjnie przeliczyć ile kosztuje ocieplenie domu drewnianego:
Styropian – 330-430 zł/m3 (20 cm styropianu EPS, lambda 0,036 W/mk – 35-45 zł/m2)
Wełna – 475-550 zł/m3 (20 cm dobrej jakości wełny skalnej – 100-120 zł/m2)
Robocizna – ok. 70-120 zł/m2
Dodatkowe materiały mogą kosztować do kilkuset złotych – w zależności od wybranej metody i producenta materiałów. Na przykład cena folii paroizolacyjnej zaczyna się już od 2,50 zł/m2, a klej do styropianu kosztuje ok. 25-35 zł za worek 25 kg.
Ocieplenie domu drewnianego zależy od rodzaju konstrukcji i przeznaczenia budynku. Wybór odpowiedniego materiału do ocieplenia starego domu i prawidłowy montaż izolacji zapewnią ochronę nie tylko przez zimnem, ale zawilgoceniem i niszczeniem drewna.
Źródła:
- Robert Bielak, Ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną. Dlaczego nie styropian? https://www.robgont.pl/blog/ocieplenie-domu-drewnianego-welna-mineralna-dlaczego-nie-styropian, dostęp 03.12.2024
- Planujesz budowę? Poznaj aktualne ceny materiałów budowlanych, https://coolship.pl/2024/01/24/materialy-budowlane-2024/, dostęp 03.12.2024
- Ceny materiałów budowlanych w październiku oraz po 10 miesiącach 2024 r., https://forum-budowlane.pl/aktualnosci/ceny-materialow-budowlanych-w-pazdzierniku-oraz-po-10-miesiacach-2024-r-, dostęp 03.12.2024
- Janusz Lipok, 5 etapów prac remontowych przy ocieplaniu domu drewnianego metodą lekką suchą, https://muratordom.pl/budowa/domy-drewniane/ocieplenie-drewnianego-domu-metoda-lekka-sucha-aa-uWyr-RG9h-Yepu.html, dostęp 03.12.2024