Jak ocieplić balkon? Materiały, koszty, porady
Ocieplenie balkonu pozwala ochronić płytę przed działaniem ekstremalnych warunków atmosferycznych. Jest też dobrym zabezpieczeniem przed powstaniem mostków cieplnych między termoizolacją domu i balkonem. Czym najlepiej ocieplić balkon? Ile to będzie kosztowało?
Z tego artykułu dowiesz się:
Ocieplenie balkonu – podstawowe informacje
Ocieplenie balkonu zależy od tego jak jest skonstruowany i gdzie się znajduje. Czy jest to balkon nad pomieszczeniem ogrzewanym? A może balkon wspornikowy lub podwieszany, bez pomieszczenia pod płytą balkonową? Balkony i tarasy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi zwykle nie wymagają termoizolacji.
Odpowiedzmy teraz na pytanie: czym najlepiej ocieplić balkon?
Balkon nad pomieszczeniem ogrzewanym traktuje się podobnie jak dach płaski i ociepla w podobny sposób. Służą do tego płyty z twardego styropianu EPS lub styrodur XPS. Ponieważ chronimy strop i ściany pod balkonem, należy pamiętać o hydroizolacji. Zalecana jest też paroizolacja pod styropian.
Balkon żelbetowy wspornikowy to najczęstsze źródło mostków termicznych. Z tego powodu ociepla się go co najmniej od góry i od spodu. O ile to możliwe warto zamontować ocieplenie również na czole i po bokach. Podobnie jak w przypadku balkonu nad pomieszczeniem, najczęściej używanym materiałem jest styropian lub styrodur. Grubość styropianu powinna się mieścić w zakresie 5-10 cm. Jednak w przypadku balkonu wspornikowego będą to dwie warstwy (podwójna ilość płyt styropianowych na powierzchnię balkonu), czyli w sumie 10 do 20 cm rozdzielone płytą balkonową.
Innym materiałem, którym można skutecznie ocieplić balkon jest wełna mineralna. Najlepiej zastosować do tego celu płyty z wełny skalnej, która jest twardsza i bardziej wytrzymała na obciążenia niż wełna szklana.
Poza tym w niektórych przypadkach stosuje się piankę PUR. Jak w przypadku wszelkich zastosowań zewnętrznych preferowana jest pianka zamkniętokomórkowa. Zamiast metody natryskowej można wykorzystać płyty PIR, które układa się podobnie jak styropianowe. Płyta PIR ma lepsze właściwości izolacyjne. Płyta o grubości 5 cm izoluje mniej więcej o 20% lepiej niż ta płyta styropianu o tej samej grubości.
Jak ocieplić balkon w starym domu?
Ocieplenie balkonu w starym domu wygląda prawie tak samo jak w nowym. Główna różnica polega na tym, że musimy usunąć stare warstwy posadzki i ewentualnego ocieplenia, do poziomu płyty żelbetowej. W razie potrzeby konieczne jest odłupanie odpadających kawałków betonu i wyrównanie powierzchni zaprawą. Na gładką płytę balkonową można kłaść płyty styropianowe lub (zależnie od potrzeby) papę izolacyjną.
Ocieplenie balkonu bez wylewki
Wykonanie porządnego ocieplenia krok po kroku wymaga zwykle wykończenia balkonu wylewką i wybranym rodzajem płytek lub paneli. Istnieje jednak kilka metod ocieplenia bez wylewki. Jest to dobry pomysł, zwłaszcza w przypadku balkonów w starym domu.
Na pytanie czym najlepiej ocieplić balkon bez wylewki odpowiedź brzmi – styrodurem. Styrodur jest wystarczająco wytrzymały i odporny na wilgoć. Można go przykleić do płyty betonowej i uzbroić siatką zatopioną w kleju. Na koniec możemy pokryć warstwę folią hydroizolacyjną w płynie. Na wyschniętą folię kładziemy wykończenie posadzki – np. klej i płytki.
Jak ocieplić balkon krok po kroku?
Przyjrzyjmy się teraz dokładnie procesowi montażu izolacji na balkonie krok po kroku.
Przykład pierwszy – klasyczne ocieplenie z wylewką:
- W starym domu usuń pozostałości starej posadzki, okapów i izolacji (np. papy). Wyrównaj i napraw nierówności w płycie betonowej.
- Wykonaj dylatację brzegową przy użyciu taśmy. Upewnij się, że zapewniony został spadek ok. 1,5-2% od ściany do czoła balkonu. W razie czego można go wykonać za pomocą masy uzupełniającej lub wylewki uzupełniającej. Uzupełniając wylewkę zostaw miejsce na profile okapowe przy brzegach płyty balkonowej.
- Po wyschnięciu zaprawy nałóż warstwę paroizolacji.
- Nałóż płyty styropianowe i przykryj folią.
- Rozprowadź warstwę wylewki
- Nałóż warstwę uszczelniającą i zatop w niej taśmę wzmacniającą w miejscach profili oraz na styku ze ścianą i drzwiami.
- Nałóż zaprawę klejową pod płytki.
- Połóż płytki i uzupełnij fugą cementową.
Przykład drugi - ocieplenie balkonu bez wylewki krok po kroku:
- Oczyść i przygotuj powierzchnię (jak wyżej), pamiętając o taśmie dylatacyjnej.
- Na uzupełnioną płytę ze spadkiem nanieś zaprawę klejową.
- Mocuj płyty styropianowe zgodnie z instrukcją.
- Ułóż siatkę na płytach i zatop je w zaprawie klejowej.
- Zamontuj profile metalowe na zewnętrznych krawędziach balkonu.
- Rozprowadź po powierzchni folię w płynie.
- Nałóż klej i umocuj płytki, uszczelnione fugą.
Każda z metod ocieplania balkonu ma swoje zalety i wady. Ocieplanie styropianem jest jednak najtańsze, a materiał najbardziej dostępny. Główną wadą tej metody jest zastosowanie materiałów wymagających schnięcia. Ocieplenie balkonu może trwać nawet do 3-4 dni. Używając dużych płyt wełny mineralnej powinniśmy się zmieścić w 2-3 dniach. Najszybsze są metody bez wylewki – całość przeprowadzimy nawet w jeden dzień.
Koszt ocieplenia balkonu
Spróbujmy jeszcze odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje ocieplenie balkonu. Na cenę ma wpływ jakość i grubość styropianu (lub innego materiału ociepleniowego), wybrany rodzaj izolacji (folia, folia w płynie) iwybrana metoda wykończeniowa (wylewka, bez wylewki oraz i cena robocizny. Robiąc dokładne wyliczenia powinniśmy brać pod uwagę również taśmę dylatacyjną i ewentualne inne elementy łączące lub uzupełniające ubytki.
Pytaliśmy czym najlepiej ocieplić balkon i wiemy, że dla większości inwestorów odpowiedzią jest styropian lub styrodur. Cena styropianu o grubości 5-8 cm powinna się zamknąć w 30 zł/m2, wylewka to około 30-60 zł/m2, hydroizolacja z materiałami i robocizną – nawet do 250 zł/m2.
W zależności od wielkości balkonu powinniśmy zapłacić od kilkuset złotych do 2000 zł. Ceny ocieplenia z hydroizolacją nie powinny przekroczyć tej kwoty. Nie wliczamy w to innych prac remontowych jak położenie płytek, odświeżenie elewacji, odmalowanie czy wymiana balustrady itp. Ze względu na wielkość powierzchni tarasów, cena ocieplenia dużego tarasu może być odpowiednio wyższa.
Źródła:
- Ile kosztuje remont balkonu? https://oto-mistrz.pl/remont-balkonu/ile-kosztuje-remont-balkonu/
- Balkon z PIR, https://domszytynamiare.pl/pl/a/ocieplenie/sciany/balkon-pir, dostęp 10.11.2024
- Jak wykonać ocieplenie i hydroizolację balkonu? https://www.products.pcc.eu/pl/blog/jak-wykonac-ocieplenie-i-hydroizolacje-balkonu/, dostęp 10.11.2024
- Jak Ocieplić Balkon Bez Wylewki: Skuteczne Metody i Porady, https://akademiamistrzowfarmacji.pl/ocieplenie-balkonu-bez-wylewki, dostęp 10.11.2024
- Termoizolacja balkonu — na co zwracać uwagę? https://justyr.pl/aktualnosci/termoizolacja-balkonu-na-co-zwracac-uwage, dostęp 10.11.2024
- Jak ocieplić balkon wspornikowy w domu ze ścianami jednowarstwowymi? https://receptynadom.pl/ocieplic-balkon-wspornikowy-domu-scianami-jednowarstwowymi/, dostęp 10.11.2024
- Jak ocieplić balkon i kiedy? https://portalwykonawcy.pl/jak-ocieplic-balkon, dostęp 10.11.2024